שתף קטע נבחר

משבר התקציב: "יש התקדמות, אין סיכומים"

הסתיימה הישיבה שכינס ראש הממשלה עם ראשי סיעות הקואליציה. התקדמות חלה בדרישת ש"ס לכלול בתקציב מע"מ אפס על תחבורה ציבורית. דרעי ייפגש היום עם שר האוצר כחלון. גורם באוצר: "אף אחד לא רוצה להגיע לבחירות"

 

נתניהו ודרעי (צילום: ניו מדיה- ליכוד) (צילום: ניו מדיה- ליכוד)
נתניהו ודרעי(צילום: ניו מדיה- ליכוד)

המשבר סביב אישור תקציב המדינה: אמש (ה') הסתיים בלשכת ראש הממשלה דיון שכינס בנימין נתניהו עם ראשי סיעות הקואליציה במטרה להתגבר על המחלוקות על התקציב, שאמור להיות מוצג ביום שני בכנסת. חלה התקדמות בדיון סביב דרישת ש"ס לקבוע מע"מ אפס על תחבורה ציבורית לכלל האוכלוסיה ומע"מ אפס על מים לשכבות החלשות. היום אמור יו"ר ש"ס אריה דרעי להיפגש עם שר האוצר משה כחלון כדי להמשיך לדון בנושא.

 

בלשכת נתניהו אמרו כי לא נסגרו מספרים או התקבלו החלטות סופיות, אבל מסתמן שבימים הקרובים זה יקרה ויהיו הסכמות.

 

גורם באוצר אמר אמש: "המשמעות של ההתקדמות היא בעצם שלא היה פיצוץ. ברור לכל הצדדים שאין כוונה להגיע לבחירות בגלל המחלוקת הזו, אך כרגע אין עדיין סיכומים אלא הסכמה לפתוח בשיחות עם צוותים ולנסות להגיע להבנות".

 

המשבר סביב התקציב, שהתפתח בזמן שהותו של נתניהו בוושינגטון בימים האחרונים, עלול לאיים על שלמות הקואליציה. שיא המשבר הגיע כאמור מכיוון ש"ס, על החלטת דרעי לבטל את ישיבת ועדת הכספים על רקע אי ההיענות לדרישותיו.

 

לפני הפגישה אמרו מקורביו של דרעי: "הדרישה לחוקק מע"מ אפס על התחבורה הציבורית לא פתוחה למו"מ. בלי זה, ש"ס לא תצביע בעד התקציב". עוד קודם לכן אמר דרעי עצמו כי "אם מע"מ אפס על שני מוצרי יסוד אלה לא יקוים, ש"ס תתנגד לתקציב המדינה. אנחנו דורשים שהסיכום עמנו שעליו הוחלט עם הקמת הממשלה יקוים".

 

שלשום נדחו למועד בלתי ידוע ההצבעות בוועדת הכספים לאישור תקציב המדינה לשנים 2015/16, לאחר שש"ס אייימה שלא לתמוך בו אם לא ייענו דרישותיה התקציביות. סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר ל-ynet כי מדובר במשבר סביב ההסכם עם ש"ס לגבי כספים קואליציוניים שמגיעים לה ולא ניתנו, ובדרישתה למע"מ אפס על מים, תחבורה ציבורית וחשמל – שיעלו בסך הכל חצי מיליארד שקל.

 

כמו כן, עדיין לא נפתרה המחלוקת על תקציב הביטחון לשנת 2016, סביב דרישת מערכת הביטחון להגדיל את התקציב שנקבע בהצעת התקציב המקורית. תקציב הביטחון אמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית במליאה. המלכוד של הכנסת בעניין זה הוא קיומי - ללא הכרעה בסוגיית הביטחון לא יהיה ניתן לאשר את התקציב עד יום ד' הבא, וללא תקציב הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות.


פורסם לראשונה 12/11/2015 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים