שתף קטע נבחר

הפתעה בסופר: צפע צעיר מכורבל בחסה

תושבת ת"א שהגיעה עם בנה לקניות בסניף של "שופרסל" בפ"ת, נדהמה לגלות צפע מצוי צעיר מכורבל בתוך אריזת החסה. התמונה שצילמה ושיתפה בין חברים הפכה ללהיט ברשת. "אני מקווה שזה יעלה את המודעות של רשתות המזון והאנשים", היא אומרת ל-ynet. "מאז התקרית, אני מאוד זהירה עם חסה". הנחש עצמו לא שרד עד להגעת לוכד נחשים

נחש צפע מצוי צעיר שנכנס לשקית חסה ככל הנראה במהלך הליך הקטיף והאריזה של החסה, הגיע עד לסניף של רשת "שופרסל" באחד מסניפיה בפ"ת.

 

צילה (השם האמיתי שמור במערכת), תושבת תל אביב, הגיעה לקניות בחודש שעבר בסניף הרשת בפתח-תקווה. "נכנסתי לסניף קטן של הרשת עם הבן שלי כדי לקנות לו משהו לאכול. עברנו ליד מדף הירקות. אז מישהי קראה לי ושאלה אותי אם אני רואה משהו מוזר בחסה. ישר זיהיתי שזה נחש", מספרת צילה ל-ynet. התמונה שצילמה זוכה בשעות האחרונות לפרסום נרחב ברשתות החברתיות.

 

 (צילום: מתוך אתר snakesss.com) (צילום: מתוך אתר snakesss.com)
(צילום: מתוך אתר snakesss.com)

 

"השקית היתה פתוחה. הנחש היה נראה חי"

לדבריה, מנהל הסניף לא נמצא באותו הזמן במקום והיא ביקשה מהעובדים לסייע בבידוד הנחש כדי שהקונים לא ייפגעו ממנו. "אמרתי להם שהשקית היתה פתוחה, הנחש היה נראה חי וצריך ללכוד אותו", היא משחזרת. "נאלצתי לעזוב את המקום, אבל יצרתי קשר עם מוקד שרות הלקוחות של הרשת ודיווחתי על הנחש". 

 

צילה יצרה קשר עם גיא חיימוביץ, מנהל אתר "snakesss.com", המסייע בזיהוי של זוחלים לציבור הרחב, כדי לבדוק האם מדובר בנחש ארסי. "היא שלחה לי את התמונה בזמן אמת ואמרה לי שמצאו אותו בסופר והם לא יודעים מה לעשות", אומר חיימוביץ ל-ynet.

 

 (צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com) (צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)
(צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)

 

"זיהיתי כי מדובר בצפע מצוי בתוך החסה והמלצתי לה בחום לקרוא ללוכד נחשים. זהו צפע שרק בקע ויש סיכוי שישנם עוד צפעים בסביבה. הנחש יכול היה להיעלם בתוך החסות וחבל אם מישהו היה חוטף הכשה בזמן שניסה לקחת חסה", הוא מציין.

 

חיימוביץ', צלם טבע ומחבר "מדריך השדה הישראלי לזוחלים ודו חיים", הקים לפני כשש שנים  אתר המאפשר היכרות עם מיני הנחשים בישראל ולפני כשלוש שנים הקים אתר נוסף בו יכולים הגולשים לשלוח בקשות לזיהוי נחשים. "אני מספק זיהוי בחינם בשביל הכיף, גם כדי שאנשים לא ייפגעו ולא יהרגו את הנחש", הוא מסביר.   

 

 (צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)
(צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)

 

הנחשים מגיעים לחפש מזון בשדות החקלאיים

"השדות החקלאיים לא מספקים מזון רק לבני האדם ,אלא גם לצפעים שמסתובבים באזורי השדות כדי לחפש מזון בדמות מכרסמים ולעיתים כחלק מהליך האריזה של החסה, הם עלולים להיכנס פנימה לשקית", מציין חיימוביץ.

 

לדבריו, מפגש עם נחש "לא חייב להיות אירוע טראומתי. אם נשים את כל הפחדים בצד לרגע, אפשר אפילו להנות וללמוד המון ממנו. הרי גם מכוניות יכולות להיות מסוכנות, ואנו לא מפחדים מהן. צריך לציית לחוקי המשחק, ולשמור על עירנות".

 

"כאשר נוקטים בכל אמצעי הזהירות - בראש ובראשונה שמירה על מרחק ביטחון ועירנות - אין כלל ממה לחשוש. אבל כל זה לא בא לרמוז שנחשים אינם עלולים להיות מסוכנים. כאשר דוחקים נחש לפינה, מנסים ללכוד אותו או פשוט דורכים עליו בטעות, הוא לא יהסס לנשוך או להכיש כדי להציל את חייו".

 

"כשנתקלים בנחש אין לנסות בשום פנים ואופן ללכוד או לפגוע בו ממספר סיבות עיקריות. הראשונה היא שאין לדעת כיצד הנחש ינהג כאשר הוא בלחץ וחושש לחייו. לא פעם נחשים הפתיעו גם את המנוסים שבאנשי השטח והצליחו להכיש ואף להרוג בעת המאבק על חייהם", אומר חיימוביץ' ומדגיש כי "כל הנחשים בישראל נחשבים לחיות בר מוגנות על פי חוק ואין לפגוע או להפריע למהלך חייהן ללא היתר מיוחד מרשות הטבע והגנים".

 

כיצד הצליח הנחש לשרוד בתנאי הקירור בהם הובלו הירקות לחנות המזון? להערכתו, "הנחש נכנס לתרדמת ויכול לשרוד זאת בקלות. הם מסוגלים לשרוד בטמפרטורות נמוכות יותר". 

 

 (צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)
(צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com)

 

"מאז התקרית, מאוד זהירה עם החסה"

צילה סיפרה ל-ynet כי מנהל הסניף יצר עמה קשר למחרת. "הוא סיפר לי שהנחש בּוּדד בתוך קופסת פלסטיק סגורה ונמצא מת. לוכד נחשים שהגיע אמר שהנחש היה חי בזמן שהיינו שם. שיתפתי את הצילום בין חברים ואני מופתעת לגלות שהוא מפורסם בכל הרשת. אני מקווה שזה יעלה את המודעות של רשתות המזון והאנשים", היא מסכמת את המפגש עם הנחש. "מאז התקרית, אני מאוד זהירה עם חסה".

 

הימצאות של חיות שונות כדוגמת מכרסמים, צפרדעים וזוחלים אינה נחשבת לנדירה ובשנים האחרונות אירעו מספר מקרים ברחבי הארץ, בהם נמצאו בעלי חיים חיים ומתים לאחר שמצאו דרכם אל תוך אריזת מוצרי המזון.

 

משופרסל נמסר בתגובה ל-ynet: "בשופרסל קיים נוהל מיון סחורה שבאמצעותו מגלים פגמים שונים, גופים זרים ומזיקים. מדובר בתוצרת חקלאית ואי אפשר להבטיח במאה אחוז אי המצאות של חיות שדה בתוצרת הטריה שמגיעה ישירות מהשדות. לכן קיים הנוהל ובמרבית המקרים מזהים בטרם הגעת הסחורה לסניפים. במקרה הנדון, מיד עם זיהויו של הנחש, לוכד מקצועי הוזמן ולכד אותו בצורה בטוחה ומקצועית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר snakesss.com
צילום: מתוך אתר snakesss.com
צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com
צילום: צילום: גיא חיימוביץ, snake-id.com
מומלצים