שתף קטע נבחר

לפיד: הממשלה מכרה אותנו בשביל סמוטריץ'

יו"ר יש עתיד תקף את המחטף, לדבריו, שבמסגרתו יבוטל השוויון בנטל ואז יאושר תקציב המדינה: "ממשלת נתניהו בחרה בסמוטריץ' על גבי האזרחים", אמר לפיד ותקף את שר האוצר כחלון: "עומד מהצד בעת מכירת חיסול"

 

אחרי שוועדת הכספים אישרה את תקציב המדינה לשנת 2016-2015 ולקראת הבאתו להצבעה בכנסת, יו"ר יש עתיד יוצא למתקפה: בפתח ישיבת הסיעה בכנסת הבוקר (ב') מתח ח"כ יאיר לפיד ביקורת חריפה על התקציב והאשים את הממשלה בהבאת "קומבינה" לשולחן הכנסת.

 

"תקופה ארוכה של דילים שנעשו מתחת לשולחן. קודם יצביעו על ביטול השוויון בנטל ואחר כך על תקציב שבו מכרו את אזרחי המדינה בשביל שוחד פוליטי ושחיתות פוליטית", תקף לפיד.

 

יו"ר יש עתיד סימן את המנצח הגדול של התקציב הזה ולדבריו מדובר בח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. "הוא שיחק אותה. סמוטריץ' רצה מיליוני שקלים להתנחלויות מבודדות מחוץ לגושי היישובים וקיבל כל מה שהוא רצה".

 

לפיד במאהל נגד ביטול השוויון בנטל. "מכרו את לוחמי צה"ל" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לפיד במאהל נגד ביטול השוויון בנטל. "מכרו את לוחמי צה"ל"(צילום: מוטי קמחי)

המנצח הגדול לדעת לפיד. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (צילום: מרים צחי) (צילום: מרים צחי)
המנצח הגדול לדעת לפיד. ח"כ בצלאל סמוטריץ'(צילום: מרים צחי)

כוונתו של לפיד הייתה לאישור תקציב של שני מיליון שקלים עבור בקשתו של סמוטריץ' להעברת כספים לטובת שמירת שטחים פתוחים ביהודה ושומרון. לפיד אמר: "בשביל שסמוטריץ' יקבל את שלו, מכרו אתמול בממשלה והיום ימכרו במליאת הכנסת את לוחמי צה"ל. הם היו צריכים את קולות המפלגות החרדיות בשביל לחלק ביניהם את הכסף, אז הם יבטלו את השוויון בנטל. הם יגידו לחיילי צה"ל: 'שיקרנו. לא כולם שווים בפני החוק. לא כולם צריכים להתגייס. אתם שוב הפראיירים'".

 

‏ח"כ סמוטריץ' הגיב לדברים: "הפופוליזם של לפיד לא יודע גבול. מי שנכשל כישלון טוטאלי כשר האוצר וכל הבטחותיו התנפצו אל סלעי העלייה החדה ביוקר המחיה בתקופת כהונתו, מחלק עכשיו ציונים מבחוץ. מי שהוסיף 600 מיליון שקל למשכורות החיילים זה אנחנו".

 

לפיד המשיך במתקפה שלו בפתח ישיבת סיעתו. "מה אני אגיד לבן שלי כשהוא ייצא שבת? שסמוטריץ' מכר אותו? שלנתניהו לא אכפת ממנו? שכחלון הבטיח להילחם בשבילו, אבל עכשיו הוא מתחבא? שבוגי, המפקד העליון שלו, מכר אותו בשביל הסכמים קואליציוניים ובשביל הישרדות פוליטית? איך נסתכל לו בעיניים? מה הוא אמור להבין על המדינה שלנו?"

 

שר האוצר לשעבר נמנע בתקופה האחרונה לתקוף את מחליפו בתפקיד, יו"ר כולנו משה כחלון, אך הפעם הוא לא התאפק. "זה לא תקציב. זו מכירת חיסול. אתה לא יכול לעמוד מהצד. אתה שר האוצר ועליך לעצור את זה".

 

לסיום אמר לפיד: "תקציב הוא הרגע שבו הממשלה מגדירה את סדרי העדיפויות הלאומיים. היום נקבע סדר העדיפויות של ממשלת נתניהו הרביעית. הייתה להם הברירה בין אזרחי ישראל, בין רווחתם, ביטחונם, בריאותם והחינוך של ילדיהם, לבין סמוטריץ'. הם בחרו בסמוטריץ'".

 

התקציב בסך כ-384 מיליארד שקל ל-2015 ובסך כ-425 מיליארד שקל ל-2016, אושר אחרי דיונים ועיכובים ממושכים. במהלך הדיון על אישור התקציב נחשפו לראשונה בתולדות הוועדה התקציבים הנוספים שאושרו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. עלותם של תקציבים אלו עומדת על סך של 603 מיליון שקל המיועדים לתמיכה ב-22 גופים ציבוריים ובמסגרת החדשה של הסכמים פוליטיים לסיעות וח"כים, כולל מרצ והמחנה הציוני שבאופוזיציה, בסך 275 מיליון שקל לתמיכה ב-66 גופים ציבוריים.

 

מלבד אישור בקשתו של סמוטריץ' אושרו עוד העברות כספים. בין היתר הועברו לבקשת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שני מיליון שקלים לפיתוח מקוואות ו-10 מיליון שקלים לסיעת ש"ס, מתוכם שני מיליון שקלים לתמיכה במכון לפוריות על פי ההלכה עוד שמונה מיליון למימון "פרס שר הדתות".

 

אותם מכוני פוריות מעניקים ליווי וייעוץ הלכתי לזוגות בטיפולי פוריות. יו"ר ש"ס אריה דרעי הסביר: "יש שני ארגונים שעוסקים כבר שנים בטיפולי פוריות, על פי ההלכה, והם עושים עבודת קודש. כל מי שמכיר משפחות חשוכות ילדים יודע שהדבר הזה עושה אצלן את ההבדל בין גן עדן לגיהנום. שני הארגונים האלה קיבלו כל השנים תקצוב זעום מהמדינה, דרך הסכמים קואליציוניים, כל פעם דרך מישהו אחר. גם עכשיו ביקשו שנדאג להם ושמחתי לעשות את זה".

 

רופאים מתחום ההפריה סיפרו שהתקציבים האלו הולכים עבור ייעוץ לאנשים שומרי תורה ומצוות שלהם יש בעיה הלכתית עם תהליכים של הפריות חוץ גופיות. "הרבה פעמים לבחורי ישיבה או לנשים דתיות יש בעיה לעשות דברים שנוגדים לכאורה את ההלכה. קשה להסביר לבחור ישיבה שזה בסדר שהוא יוציא זרע שלא במסגרת קיום יחסי מין והם צריכים מישהו מהעולם שלהם שיגשר ויכשיר עבורם את התהליכים והרבה פעמים הדבר הזה מתורגם למשכורות עבור אותם אנשים", אמרו הרופאים. לדבריהם, מצד אחד הייעוץ מסייע להרבה זוגות דתיים להיכנס להריון, אבל מצד שני זה מערער את הסמכות הרפואית שכן מי שנותן את ההנחיה לאותם בני זוג זה היועץ או הרב שמלווה את התהליך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יצא למתקפה. לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים