שתף קטע נבחר

חזר מוושינגטון ומפשיר בנייה: ישווקו 436 יחידות דיור מעבר לקו הירוק

שיווק היחידות ברמת שלמה יוצא לדרך לאחר שהמהלך נמנע כדי לא ליצור סערה מדינית. התוכנית ברמת שלמה נדחתה שוב ושוב בגלל ארה"ב, זכר גם למבוכה שנוצרה בעת ביקור סגן הנשיא ביידן. עיריית ירושלים דורשת: עוד אלף יחידות דיור

אחרי הביקור בוושינגטון, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחיל להפשיר בנייה. נתניהו אישר אתמול (ב') לשווק 436 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בצפון מזרח ירושלים ליד שכונת שועפט. היחידות אושרו כבר בשנת 2012, הוקפאו לאחר מכן, וכעת אושרו לשיווק. דיון בנושא היה אמור להתקיים כבר בשבוע שעבר, אך הוא נדחה בשל ביקורו של נתניהו בארצות הברית כדי לא ליצור סערה מדינית.

 

מדובר בהפשרה של שליש מהשכונה המדוברת, שכבר עמדה במוקד של סערה מדינית בין ישראל לארה"ב בעת ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן בישראל לפני חמש שנים. בעיריית ירושלים דורשים לשווק עוד 1,000 יחידות דיור. במסגרת החלטת נתניהו גם ישווקו 18 יחידות דיור בשכונת רמות.

 

יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בירושלים, מאיר תורג'מן, פנה ללשכת ראש הממשלה בבקשה לקבל אישור לפתח את הקרקע של יתר 1,000 יחידות הדיור ברמת שלמה שהתב"ע שלהן כבר אושרה, אך האישור לשווקן טרם התקבל.

שכונת רמת שלמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכונת רמת שלמה(צילום: AFP)
 

בחודש יולי האחרון, בעקבות הריסת בנייני דריינוף בבית אל, נתניהו אישר את בנייתן המיידית של 300 יחידות דיור בבית אל, שהבטחה על כך ניתנה לפני כשלוש שנים על ידי ממשלת ישראל בעקבות העתקת המבנים מגבעת האולפנה. בנוסף לכך אושר לקדם בנייה ותכנון בשכונות ירושלים: שיווק 91 יחידות דיור בפסגת זאב, ותכנון 300 יחידות דיור ברמות, 70 בגילה, 24 בפסגת זאב, ו-19 בהר חומה.

 

בזמן שראש הממשלה שהה בביקור בארה"ב בשבוע שעבר, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית ירושלים דנה בתוכנית בנייה גדולה של כ-900 יחידות דיור בשכונת גילה שמעבר לקו הירוק. הוועדה אישרה את חלוקת הגושים ונתנה אור ירוק להתקדם עם הבנייה.

 

מדובר על תוכנית "מורדות גילה דרום" הכוללת 891 יחידות דיור על שטח בתולי בין גילה ובין הכפר בית ג'אלה. החלקה שעליה עתידים להיבנות הבתים נמצאת תחת כמה בעלויות, בין היתר של מנהל מקרקעי ישראל וקק"ל, וכדי להוציא היתר בנייה יש לאחד את כל המגרשים ולחלק אותם מחדש.

 

מקרה דומה התרחש בשנת 2010, בעת שנתניהו נסע לארה"ב והוועדה המקומית אישרה בניית 32 יחידות דיור בשכונת פסגת זאב מזרח מחוץ לתחומי הקו הירוק. המקרה הזכור שיצר סערה היה שמונה חודשים לפני אישור הבנייה בפסגת זאב כשאושרה תוספת של 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בצפון מזרח ירושלים בעת ביקורו בישראל של סגן נשיא ארה"ב ביידן.

 

התוכנית הופקדה ואושרה ב-2013, אך הליכי התכנון של התוכנית נעצרו כחלק מההקפאה השקטה בירושלים, ואישור הוועדה לחלוקה של הגושים מאפשר להשלים את היתר הבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים