שתף קטע נבחר

ג'ניפר לורנס הוסרה מכרזות הסרט בירושלים ובני ברק: "ככה משניאים את היהדות"

לקראת החלק האחרון של "משחקי הרעב" נתלו ברחבי הארץ פרסומות עם דמותה של קטניס אוורדין. אבל בירושלים ובני ברק נשארה רק תמונת העורב מחשש להשחתה. עמותת חדו"ש: "רודנים של צניעות, הטירוף הזה אינו יהדות"

 

מימין: הכרזה שנתלתה בירושלים ובבני ברק ()
מימין: הכרזה שנתלתה בירושלים ובבני ברק

"הדרת נשים" משלטים במרחב הציבורי: צופים רבים מחכים בקוצר רוח לגלות כיצד תסתיים סדרת סרטי משחקי הרעב, שמחר (יום ד') יעלה לאקרנים החלק האחרון שלה, "עורבני חקיין - פרק הסיום". ברחבי הארץ נתלו שלטים בכיכובה של השחקנית הראשית ג'ניפר לורנס (המגלמת את קטניס אוורדין), מלבד בירושלים ובבני ברק, שם מוצגת דמות של עורב בלבד.

 

בחברת יחסי הציבור של הסרט אישרו את ההבדלים בין הפרסומים ונימקו: "מבדיקה התברר לנו ששלטי חוצות שעולים בירושלים עם דמויות נשיות מועדים להשחתה. בבני ברק לא עלה שילוט עם הדמות הנשית מאחר שיש שם איסור על פרסום דמויות נשיות".

 

בירושלים מתנהל בשנים האחרונות מאבק סביב פרסום דמויות נשים ברחבי העיר. לפני כשנתיים הובילה עתירה נגד חברות הפרסום על גבי האוטובוסים להסכם שלהן עם המדינה, ולפיו הקמפיין יפורסם כרגיל תמורת כיסוי תיקון נזקים שייגרמו מהשחתת אוטובוסים בירושלים ובבית שמש (מקופת המדינה). עם זאת, לא קיים הסדר דומה לגבי פרסומים בשטחים אחרים בעיר.

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "אף אחד, אפילו לא הנשיא סנואו, לא הצליח למחוק את קטניס אוורדין. היא שרדה שתי עונות של משחקי הרעב וגם את המרד בפאנם. אבל מתברר שרודני הצניעות של ירושלים מסוגלים להעלים מלוחות המודעות אפילו את העורבני החקיין.

 

"קשה לאמוד את הנזק שהכניעה לקנאי הדת גורמת ליהדות. לסדרת הספרים והסרטים 'משחקי הרעב' יש מאות אלפי מעריצים בקרב בני הנוער והצעירים בישראל, וג'ניפר לורנס היא סימלה של הסדרה, סמל של נשיות שוויונית בוטחת בעצמה, מנהיגה. הרעיון לפרסם את משחקי הרעב בלי דמותה שווה ערך לאפשרות לפרסם את סרטי 007 בלי תמונתו של ג'יימס בונד. חייבים להבהיר שבין צנזור דמותה של קטניס לבין היהדות אין שום קשר.

הטירוף הזה אינו יהדות. זו סטייה שהתפתחה ממנה, משניאה אותה על הצעירים וגורמת לה נזק שלא יתואר".

 

סמנכ"ל השיווק של המפרסמת "נור סטאר מדיה", לירון סוויסה, אמר ל-ynet כי זו לא הפעם הראשונה שהחברה נמנעת מלפרסם נשים בירושלים ובבני ברק: "זה משהו סטנדרטי אצלנו. לא דמות נשית, אלא דמות חשופה. אין לנו בעיה להעלות דמות אישה אבל לא חשופה".

 

- הדמות של ג'ניפר לורנס לא חשופה במודעות.

"לצערנו אנחנו חווים כפייה לא רשמית שמאלצת אותנו להיות יותר זהירים. יש מקומות שזה יותר רגיש. היו לנו אינספור מקרי השחתה עד היום ולקוחות מעדיפים לא לקחת את הסיכון. אנחנו מאפשרים הכול, אבל ממליצים במידת הצורך לעלות עם ויז'ואל אחר. ההחלטה היא של הלקוח".

 

מעיריית בני ברק נמסר שחוקי עזר עירוניים אוסרים על פרסום נשים בלבוש שעלול לפגוע ברגשות התושבים.

 

ח"כ רחל עזריה (כולנו) מסרה בתגובה: "לא יכול להיות שחברת פרסום תחליט שבירת ישראל תדיר נשים מפרסומיה. ירושלמים נאבקים בשנים האחרונות בהדרת הנשים מהמרחב הציבורי בהצלחה גדולה, והחלטת החברה להוריד את התמונה תמוהה ומנותקת מהמציאות".

 

מהעירייה נמסר: "עיריית ירושלים אינה שמה הגבלות על פרסום נשים בשלטי חוצות ואינה קשורה לפרסומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים