שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את תקציב המדינה

בלילה לבן של הצבעות אישרו חברי הכנסת את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים. בין מאות ההצבעות, תקלה במערכת ההצבעה הובילה למהומה. השר אורי אריאל התבלבל והצביע עם האופוזיציה על סעיף משרד התקשורת. לפיד תקף: "כולם יקבלו חוץ מהאזרחים"

 

 

יום עבודה קשה לחברי הכנסת: הלילה (ה') אישרו חברי הכנסת את חוק התקציב ל-2015 ו-2016 ברוב של 61 תומכים ו-59 מתנגדים לאחר שעות ארוכות של דיונים במליאה, שהחלו אתמול אחר הצהריים. מיד אחרי אישרו גם את חוק ההסדרים בזריזות לאחר שרוב ההסתייגויות הוסרו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים וחברי הכנסת שבו למליאה לאחר שנכחו בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, לקראת מרתון ההצבעות הארוך. ynet העביר שידור חי מהדיונים בכנסת.

 

 

כבר בתחילת הדיון פרצה מהומה במליאה עקב תקלות חוזרות ונשנות במערכת ההצבעה של הח"כים. לכמה דקות סברו חברי האופוזיציה שניצחו בהצבעות על הסתייגויות, אך עד מהרה תוקנה התקלה. בהמשך הלילה היה גם רגע של בכי, לאחר שח"כ עיסאוי פריג' וח"כ קרין אלהרר הואשמו בהצבעות כפולות. פאריג' נלכד במצלמתו של יוסי בן עטר מרדיו "גלי ישראל" כשהוא מצביע לכאורה עבור אלהרר הישובה בכסא גלגלים. האירוע גרר ציוץ בטוויטר והערות של אורן חזן ונוצרה מהומה במליאה, שהובילה לבכי ואפילו להתערבות של ראש הממשלה. לבסוף נרגעה המהומה וההצבעות נמשכו.

 

לא רק תקלות היו אלא גם בלבולים בהצבעות. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הצביע יחד עם הקואליציה באחת ההסתייגות. הדבר הוביל למתקפת צחוק מצד ראש הממשלה והשרים לצידו.

נתניהו, כחלון והשרים צוחקים לאחר שהרצוג התבלבל בהצבעה (צילום: עומר מסינגר, כלכליסט) (צילום: עומר מסינגר, כלכליסט)
נתניהו, כחלון והשרים צוחקים לאחר שהרצוג התבלבל בהצבעה(צילום: עומר מסינגר, כלכליסט)

הרצוג לא היה היחיד שהתבלבל. בהמשך התבלבל השר אורי אריאל בהצבעה על סעיף משרד התקשורת, ולכן הוחזר הנושא להצבעה בוועדת הכספים, והמליאה יצאה להפסקה. זמן קצר לאחר מכן טענו במחנה הציוני שבוועדה נערכה הצבעה ללא דיון, ופנו ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, כדי לבטל את ההצבעה ולזמ את שר התקשורת - בנימין נתניהו - לדיון בתקציב משרדו.

  

 

נתניהו אופטימי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו אופטימי(צילום: גיל יוחנן)

השר כחלון וח"כ משה גפני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר כחלון וח"כ משה גפני(צילום: גיל יוחנן)

ראשי המחנה הציוני, ציפי לבני ויצחק הרצוג (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראשי המחנה הציוני, ציפי לבני ויצחק הרצוג(צילום: גיל יוחנן)

חזן והאינהלציה מצביע גם ()
חזן והאינהלציה מצביע גם

בפתח הישיבה אמר שר האוצר משה כחלון: "תמונת המצב החברתית-כלכלית היא סכנה לחוסן הלאומי. הכרזנו עליה מלחמה ואנחנו נחושים לנצח. תקציב המדינה שאותו אני מניח מביא בשורה אמיתית לאזרחי ישראל. הוא מאפשר לנו להבטיח דמי אבטלה לעצמאיים, קצבאות ילדים, כמיליארד שקל ייעדנו לדיור ציבורי. זהו תקציב השומר על ביטחון ישראל ומגדיל את יכולת ההתעצמות והמוכנות".

 

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בפתח ישיבת הסיעה לפני תחילת הדיונים במליאה: "זה לא תקציב. זו מסיבה לחבר'ה. היום יעבור בכנסת תקציב שבו כולם מקבלים חוץ מאזרחי מדינת ישראל. פשוט העבירו כסף אחד לשני לפי הסכמים קואליציוניים, לפי ח"כים שדורשים עשרות מיליונים בשביל פרויקטים קטנים ונחמדים של חברי מרכז, של מקורבים, של קרובים, של מוסדות המפלגה, של כל מי שהם אוהבים, של כולם חוץ מהציבור הישראלי".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בפתח הדיונים מעל בימת הכנסת: "אני לא חושב ששר האוצר מסכים לכל סעיף שהוא מביא היום. נתניהו אמר שהבטיח לטפל אישית בבעיות? אז הוא אמר. אני יודע שלראש הממשלה זה לא מזיז שאי אפשר לחיות פה כשיוקר המחיה עולה ואין פתרון למצוקת הדיור".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

עוד אמר הרצוג: "התקציב הזה הוא תקציב הכניסה הסופי לקבוצות לחץ, לימין הקיצוני, להתנחלויות המבודדות. אנחנו נעשה הכול להקשות עליהם. נהיה גאים בצעירות ובצעירים שהפגינו בקור ובגשם".

 

האופוזיציה התעקשה להצביע על כל סעיפי התקציב, לאחר שבתרגיל פרלמנטרי בוועדת הכנסת כפתה הקואליציה סדרי הצבעה מקוצרים, החלטה שמנעה הצבעה על סעיפים והסתייגויות, ובפועל תקצר את אורך הדיון ותבטל את האפשרות של האופוזיציה לפיליבסטר באמצעות יותר מ-30 אלף הסתייגויות שהגישו חבריה על חוק התקציב.

 

לו היו ההסתייגויות מתאפשרות, ההצבעה הייתה נמשכת כ-11 ימים, ובאופן תיאורטי הממשלה עשויה הייתה ליפול. כעת, כאמור, יתקיימו בין 700 ל-800 הצבעות בלבד, ואותן ניתן לסיים בזמן הנדרש על פי חוק.


פורסם לראשונה 18/11/2015 15:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וכחלון במליאה, אתמול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים