שתף קטע נבחר

משבר חוק הגיוס: הנגבי מאיים להחליף את קיש, אך האם יתנגד במליאה?

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי מאיים להחליף את ח"כ יואב קיש שהודיע, כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות", שיתנגד לפגיעה בשוויון בנטל ושיצביע נגד בוועדה. אם לא יצביע נגד - החוק יעבור

 

  

התיקון לחוק גיוס החרדים  פוער סדקים בקואליציה: ח"כ יואב קיש (ליכוד), שמתכוון להתנגד בוועדת חוץ וביטחון לדחייה של שש שנים ביישום חוק הגיוס, עלול להיות מוחלף בחבר כנסת אחר מהמפלגה בוועדת המשנה כדי לא לפגוע בהליך אישור החוק. כפי שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", צפוי ח"כ קיש להתנגד לתיקון לחוק גם כשזה יעלה להצעה בכנסת, ובכך לסכן את אישורו.

 

יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי אמר ל-ynet: "ננסה להסביר לח"כ קיש שהוא יכול להיאבק על דעותיו, אך אינו יכול להכשיל מהלך של הקואליציה בוועדה. אם יסרב להצביע בעד, נחליפו. ואם יסרב למחליף, נקיים משאל טלפוני בסיעת הליכוד ונחליפו בוועדה לגמרי. אני מקווה שלא נגיע לזה, זה לא היה מעולם".

 

 

הנגבי הבהיר כי בשעה שלוש יתקיים דיון על שיבוץ של ח"כ מיכל רוזין ממרצ לוועדות המשנה ועדיין לא ברור מתי תתבצע ההחלפה של קיש - אם בכלל. 

 

ח"כ קיש, הטוען שהתיקון לחוק הגיוס יפגע בשוויון בנטל, אמר הבוקר בראיון לאולפן ynet: "החוק לא ממלא את תפקידו וגם יעורר בעיות בבג"ץ. אני אומר את זה בצורה הכי פשוטה: על החוק כמו שהוא - אני לא אצביע בעד". עם זאת, רק הצבעה "נגד" במליאה מצד קיש עשויה להוביל לסיכול החוק, כיוון שהיא עשויה להביא לתוצאת 60:60 במליאת הכנסת. אם רק יימנע מלתמוך בחוק, עדיין תחזיק הקואליציה ברוב של 60 חברים מול 59 חברי אופוזיציה, מה שיהפוך את התנגדותו לסמלית בלבד.

 

התיקון לחוק נכנס להסכם הקואליציוני בלחץ המפלגות החרדיות, ובתמורה התנה ראש הממשלה בנימין נתניהו את העניין בהעברת התקציב. כעת ייתכן שח"כ קיש יוחלף בוועדה בח"כ אחר, אלא שאז הוא עלול להצביע נגד התיקון במליאה. וח"כ קיש אינו המכשול היחיד בדרכו של התיקון לחוק: בחוות דעת של היועצת המשפטית של ועדת חוץ וביטחון נטען שישנה בעייתיות בשינויים המוצעים בחוק החדש.

ח"כ קיש, הבוקר בכנסת (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ קיש, הבוקר בכנסת(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

בראיון הבוקר הוסיף קיש: "גם בחוק טל, שגם הוא נפסל על ידי בג"ץ, לשר הביטחון הייתה אחריות בלעדית לתת דחיית שירות, ואת זה מנסים בעצם להחזיר בתיקון. לזה אני לא אתן את ידי.

 

"אני בעצם אוסיף שלושה דברים: שיהיו יותר חרדים לוחמים בצבא, שכמות המתגייסים הכוללת תעלה משנה לשנה, ויש התייצבות של מועמדים לשירות הביטחון ולצווי גיוס. אם שלושת התנאים האלו מתקיימים - אז לשר הביטחון תהיה הסמכות לתת פטורים כי אנחנו רואים תהליך שעובד. כל עוד אנחנו רואים שהדבר הזה נתקל בקשיים, לא נכון יהיה לתת פטור גורף. על זה אני לא אוותר בוועדה".

 

- אתה מתואם עם ראש הממשלה? עם שר הביטחון?

"אני, כחבר כנסת, עושה את העבודה שלי בתוך הוועדה. אין חוק שמגיע לוועדת הכנסת ולא יוצא עם שינוי כזה או אחר. אני מאמין שהשינויים שאני דוחף להם הם הגיוניים. גם החרדים צריכים להבין שהעניין הזה לטובתם".

 

- אתה חושב או חושש אולי שיחליפו אותך?

"אם יחליטו להחליף אותי זה לא הליך כזה פשוט. אם זה יגיע למליאה, אז במליאה אני לא אצביע בעד".

 

- אתה מודע לזה שזה יכול ליצור משבר?

"ברור. אבל אני שלם עם המהלך שלי".

 

"אם האתוס לא מחייב את כולם הוא לא יחייב אף אחד

 

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר בדיון בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי "השוויון בנטל הוא לא עניין של מספרים, שנים, שנתונים. השוויון בנטל הוא השאלה האם אנחנו רוצים לחיות כאן ביחד כשלכולם יש את אותן זכויות ואותן חובות או שפוליטיקה באמת שולית זהירה פחדנית מנהלת את חיינו ואת חיי ילדינו. על זה כל הדיון. וכל מי שיגיד לכם היום שהדיון הוא על שנה כזו או שנתון כזה לא רק שהוא משקר, הוא גם יודע שהוא משקר. יש דיון על נושא אחד: חיים פה יחד עם אותן זכויות ואותן חובות או שיש כאלו שהמפלגה סידרה להם שהם לא צריכים לסכן את חייהם ולא צריכים להקריב את שנותיהם הטובות ביותר, הם לא מחויבים לאתוס היסודי של החברה הישראלית שהוא צבא העם והשירות לכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
ח"כ יואב קיש, הבוקר בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים