שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חקירה: "שופצו" חוות דעת על הלחימה נגד דאעש
  ה"ניו יורק טיימס" מדווח כי בוועדת המודיעין של הסנאט בודקים את ההגזמות והשיפוצים של הפיקוד המרכזי, לא רק לגבי המתרחש בעיראק וסוריה, אלא גם על הנעשה באפגניסטן

  לוחמים כורדים הפועלים נגד דאעש (ציום: AFP) (ציום: AFP)
  לוחמים כורדים הפועלים נגד דאעש(ציום: AFP)

   

  כשלוחמי ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) כבשו חלקים בעיראק בשנה שעברה, אנליסטים בארצות הברית העבירו הערכות מסווגות לגורמי מודיעין צבאיים ובכירים, שתיעדו את הנסיגה המשפילה של הכוחות העיראקים. אבל המפקחים על האנליסטים, גורמים בפיקוד המרכזי בצבא האמריקני האמון על ענייני המזרח התיכון, שיפצו את חוות הדעת.

   

  אנשי מודיעין לשעבר סיפרו ל"ניו יורק טיימס" שההערכה של האנאליסטים על בריחת הכוחות העיראקים מהקרב, שונתה במכוון ברגע האחרון ותויגה כ"פריסה מחדש" של הכוחות.

   

  המסמכים הללו מצויים בליבה של חקירה פנימית של הפנטגון, לפיה המפקחים של האנאליסטים שיפצו את חוות הדעת כדי להסתיר כישלון של הצבא האמריקני באימון חיילים עיראקים במאבק נגד דאעש. המפקחים רצו להציג תמונה חיובית יותר על ההתערבות האמריקנית בעיראק. בשבועות האחרונים הגיעו לידי המבקר הפנימי של הפנטגון מסמכים ותכתובות מייל לבדיקת הטענות על שיפוץ תמונת המצב. תוכנם של המסמכים אינו ידוע וייתכן כי לעולם לא יפורסמו כיוון שהמידע בהם הינו מסווג. בכירים בצבא מסרו לגורמים בקונגרס כי חלק מהאימיילים והמסמכים הושמדו לפני שהגיעו לידי החוקרים.

   

  ההפצצות של ארה"ב בעיראק    (צילום: רויטרס)

  ההפצצות של ארה"ב בעיראק    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בוועדת המודיעין של הסנאט בודקים את ההגזמות והשיפוצים של הפיקוד המרכזי, לא רק לגבי המתרחש בעיראק וסוריה, אלא גם על הנעשה באפגניסטן. קבוצה של גורמים בוועדה היו מודאגים מניסיונות הפיקוד המרכזי לשווק מציאות אופטימית מדי מול האיומים הגוברים של דאעש, וכי נהגו להפריז בהתקדמות התקיפות שבוצעו נגד הארגון. המנתחים המודיעיניים קבעו שהבעיות של עיראק קשורות למחלוקת פוליטית ודתית עמוקה, אבל הממונים עליהם שיפצו את הדו"חות לאופטימיים יותר.

   

  החקירה החלה בעקבות תלונות של מומחים בנעשה בעיראק, בראשותו של גריגורי הוקר, האנאליסט הבכיר לסוגיית עיראק.

   

  ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי לא ברור עד כמה הנשיא אובמה, הקונגרס והציבור האמריקני, יכולים להאמין להערכות של הצבא. וכל זאת על רקע פיגועי הטרור שדאעש מבצע ברחבי העולם, בהם מתקפת הטרור המשולבת בפריז בשבוע שעבר, ועל רקע קריאתם הגוברת של גורמים רפובליקנים להציב כוחות אמריקנים בסוריה.

   

  גם בקונגרס החלו לערוך חקירות בוועדות המודיעין על ההערכות של הצבא. בקשה מהקונגרס לראיין קצינים, כולל שני קציני המודיעין הבכירים ביותר בפיקוד המרכזי

  נדחתה על ידי הפנטגון. מבקר הפנטגון חוקר את הסוגיה.

   

  דובר הפיקוד המרכזי קולונל פטריק ריידר אמר שהפיקוד מקדם בברכה את החקירה של הפנטגון וכי מפקד הפיקוד המרכזי גנרל לויד אוסטין "ינקוט בצעדים המתאימים לאחר שמסקנות החקירה יגיעו לידיו ויבחנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים