שתף קטע נבחר

אינדיאנה ג'ונס בן 8: מצא פסלון של אלת הפריון

הילד איתי הלפרין טייל עם משפחתו בתל בית שמש ומצא חפץ באדמה. ארכיאולוגים קבעו כי מדובר בפסלון של אלת הפריון מהמאה ה-8 לפני הספירה. הלפרין יקבל תעודת הוקרה וכיתתו תשתתף בחפירות

 

 

הלפרין עם הפסלון שמצא. הגשמת חלום (באדיבות רשות העתיקות) (באדיבות רשות העתיקות)
הלפרין עם הפסלון שמצא. הגשמת חלום(באדיבות רשות העתיקות)

הילד מפרדסיה שמצא את ראשה של אלת הפריון: כאשר איתי הלפרין בן ה-8 יצא עם משפחתו לטיול בשפלת יהודה, הוא בטח לא שיער בנפשו שימצא חפץ עם משמעות ארכיאולוגית גדולה. אנשי רשות העתיקות שבדקו את הפסלון שהוא גילה, קבעו כי מדובר בראש של אלת הפריון מהמאה ה-8 לפני הספירה.

 

בסוף השבוע האחרון טיילה משפחת הלפרין בתל בית שמש, ובמהלך הטיול הבחין איתי בחפץ עגול באדמה. כאשר בחן את החפץ, העשוי חרס, הופתע לראות כי מדובר בראש של פסלון. בדיוק כמו שמצופה ממנה, המשפחה מיהרה לדווח על הממצא המעניין לרשות העתיקות שאנשיה הגיעו לפגוש אותם.

 

אלון דה גרוט, מומחה רשות העתיקות לתקופת הברזל, זיהה את הממצא כראש פסלון של אלת פריון. לדבריו, "צלמיות כאלו, בדמותן של נשים עירומות המסמלות פריון, היו נפוצות בבתיהם של תושבי ממלכת יהודה מהמאה ה-8 לפני הספירה ועד לחורבנה של הממלכה על ידי הבבלים בימי צדקיהו" (שנת 586 לפנה"ס). דה גרוט הוסיף ש"הצלמיות הללו משמשות במחקר כפריט מזהה של אזור השליטה של ממלכת יהודה".

הפסלון שנמצא בתל. היה נפוץ בממלכת יהודה (באדיבות רשות העתיקות) (באדיבות רשות העתיקות)
הפסלון שנמצא בתל. היה נפוץ בממלכת יהודה(באדיבות רשות העתיקות)
 

אנה אייריך, ארכיאולוגית נפת יהודה ברשות העתיקות: "לא במקרה נמצא פסלון כזה בפסגת תל בית שמש, ליד רובע מגורים מתקופת בית ראשון. בית שמש מוזכרת במקרא כעיר בנחלת שבט יהודה. מדי קיץ נערכות בתל

חפירות מטעם אוניברסיטת תל אביב, בניהולם של צבי לדרמן ושלמה בונימוביץ. מחפירות אלה עולה כי בתקופת בית ראשון הייתה במקום עיר גדולה, ששימשה כמרכז תעשייתי-מסחרי אזורי. העיר הייתה מוקפת בחומה שהקיפה מבני מגורים רבים ונחשפו בה גם מבנים ציבוריים, מחסנים ומפעל מים מרהיב. ב-701 לפני הספירה החריב המלך האשורי סנחריב את בית שמש, וההרס הסופי של המקום נעשה בשנת 586 לפני הספירה על ידי נבוכדנצר מלך בבל".

 

הלפרין סיפר כי לאחרונה ראה סרט על אינדיאנה ג'ונס וגמלה בליבו ההחלטה להיות כזה כשיגדל, וכי מציאת הפסלון היא מבחינתו בגדר הגשמת חלום. ברשות העתיקות שיבחו את איתי על אזרחותו הטובה, והסבירו שחשוב לקרוא לארכיאולוגים כאשר הממצא בשטח, על מנת שיוכלו להפיק ממנו את המידע הארכיאולוגי בצורה הטובה ביותר. הלפרין לא יוכל לשמור את הפסלון, אך רשות העתיקות תעניק לו תעודת הוקרה וכיתתו תוזמן להשתתף בחפירה ארכיאולוגית יחד עם רשות העתיקות, ולסיור באוצרות המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות רשות העתיקות
הלפרין עם הפסלון
באדיבות רשות העתיקות
מומלצים