שתף קטע נבחר

תרגיל גדול של חיל האוויר: "לא מבקשים רשות מהרוסים לפעול בסוריה"

אלפי תקיפות תוך שעות: בתרגיל שארך שבוע השתתפו מטוסי קרב ומסוקים מכמה טייסות. על רקע תקרית רוסיה-טורקיה, אמר קצין בכיר בחיל כי ישראל לא תפיל מטוס רוסי גם אם תהיה עליו נעילה, "אבל גם לא נודיע לאף אחד מראש"

 

 

"הרוסים הם שחקן מרכזי באזור, אנחנו מתואמים איתם כדי למנוע חיכוכים". כך אומר קצין בכיר בחיל האוויר אחרי סיומו של תרגיל רחב היקף, שכלל מגוון תרגילים התקפיים שדימו אלפי תקיפות תוך שעות.

 

התרגיל נמשך שבוע והוא כלל יירוט וטיסות בהיקפים גדולים של מטוסי קרב יחד, ממספר טייסות מבסיס תל נוף, ובהן טייסות הקרב ומסוקי היסעור. התרגיל תוכנן מראש אך השנה נערך בסביבה אווירית צפופה ואלימה יותר, על רקע התקרית חסרת התקדים בצפון סוריה בתחילת השבוע שבמהלכה הופל מטוס רוסי על ידי הצבא הטורקי. במקביל, התרבו הדיווחים מסוריה על פעילות אווירית ישראלית באזור שבין סוריה ללבנון.

 

הקצין הבכיר סיפר כי בין ישראל לרוסיה לא יכולה להתרחש תקרית דומה לזו עם הטורקים, וזאת בשל תיאום און-ליין בין המדינות, שסוכם בין הרמטכ"ל איזנקוט לבין מקבילו הרוסי בפגישה שנערכה לפני כמה חודשים במוסקבה. "הרוסים כאן. הם שחקן מרכזי ואי אפשר להתעלם ממנו", אמר הקצין. "אנחנו בעיקר רוצים להיות ב'חייה ותן לחיות'. רוסיה היא לא האויב, להיפך. המטוסים שלנו מנסים להימנע מחיכוך עם הרוסים והם מנסים להימנע מחיכוך איתנו. כדי שלא נביא את הטייסים של שני הצדדים למצב של סימני שאלה אנחנו לא מתקרבים".

תרגיל חיל האוויר. "כאילו התקפה אמיתית" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תרגיל חיל האוויר. "כאילו התקפה אמיתית"(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בישראל יצרו דינמיקה עם הרוסים, ולדברי הקצין הבכיר לא יופל מטוס רוסי גם אם תהיה עליו נעילה. "במדיניות שלנו אנחנו לא תוקפים ולא מפילים או יורים בשום מטוס רוסי. לא הוא עלינו ולא אנחנו עליו. אנחנו חיים אחד ליד השני ולא אחד בתוך השני. כשצריך אנחנו יודעים לתאם את זה שלא נפריע אחד לשני ולא נתקרב יתר על המידה אחד לשני כדי שלא יהיה סימני שאלה, אפילו באוויר. צריך לזכור שיש תנועה של מגוון כלי טיס, מאוישים ובלתי מאוישים, גם מתוצרת איראן, בכאוס בסוריה, ויש הבנה אווירית מתי אפשר להיכנס. עם זאת, אנחנו לא מודיעים מראש לאף אחד. אנחנו דואגים לעשות את העבודה שלנו ואין כאן מנגנון של רשות או של לתקוף יחד".

 

התרגיל הגדול נערך במקביל לפעילות המבצעית השגרתית של חיל האוויר. במהלך התרגיל הנרחב דימו טייסי חיל האוויר פחות תרחישים של קרבות אוויר-אוויר, ויותר תרחישים של התמודדות עם איומים מהקרקע, דוגמא סוללות נ"מ מתקדמות ותקיפת משגרי טילים ורקטות של חיזבאללה.

 

התרגיל חולק לשניים, מבצעי בשטח ווירטואלי במטה חיל האוויר, והתמודדות עם מצבי מלחמה. "אם תשבו

בבור בקריה בתרגיל כזה, אתם תהיו בטוחים שבאמת מלחמה אמיתית פועלת", הסביר קצין בכיר בחיל, "זה מתרגל אותנו על התשתיות האמיתיות, מודיעין אמת, מטרות אמת, עם יחידות נוספות מחוץ לחיל האוויר. הקמנו לתרגיל מנהלת שמציבה את מדינות באויב כאילו בשטחנו, והתרגול הוא שאנחנו נלחמים בה. הצבנו סוללות טילים ש"יורות" עלינו, וכן מטוסי אויב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אלפי תקיפות
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
תרגיל חיל האוויר
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
החימוש בתרגיל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים