שתף קטע נבחר

צפו ביחידת הנעדרים מתרגלת: דאעש חוטף חיילים

במרחבי הנגב תרגלו החודש אנשי יחידת הנעדרים של צה"ל מצב שבו יצטרכו לפענח בזירה לאן נעלמו 3 שריונרים, לאחר שהטנק שלהם הופגז בידי ארגון המדינה האיסלאמית. תיעוד מהשטח - כך פועלים אנשי המז"פ של הצבא במירוץ נגד הזמן לאתר את החטוף

 

 

לתרחיש לפיו דעאש יחטוף חיילים ישראלים נערכים לא רק בפיקוד הדרום, אלא גם ביחידת איתור הנעדרים של צה"ל, שתרגלה בשבועות האחרונים התמודדות עם חטיפתם של שלושה חיילי שריון. בתרגיל דימו מצב שבו עשרות חמושי הארגון הקיצוני תקפו בטילי נ"ט ומקלעים טנק צה"לי שתצפת בגבול סיני, והמשיכו בחדירה לעומק הנגב. הכוחות שהגיעו לזירה הבחינו כי שלושה מחיילי הטנק חסרים, ולפיכך הופעל נוהל חניבעל, ולזירה הוקפצו אנשי אית"ן (איתור נעדרים).

 

בתרגיל שנערך במסגרת קורס קצינים של היחידה, נדרשו החניכים לסרוק בדקדוק את זירת הפיגוע, ללקט בזהירות ובמהירות את הראיות שנותרו ברדיוס של עשרות ומאות מטרים מ"הטנק" הפגוע: טיפות דם, שברי דיסקית, קרעי מדים, תרמילים, סימני הדף, עקבות חשודות, חלקי ציוד אישי ועוד. "זה אירוע מתגלגל ואנחנו במרוץ נגד הזמן", הסביר ל-ynet סגן מפקד היחידה, אל"מ במיל' לייזר בורנשטיין. "אנחנו מתחילים גם לאסוף מודיעין, מה קרה בדיוק, מתשאלים את הפצועים ששרדו את האירוע, מקבלים מידע מגופי המודיעין כמו אמ"ן ושב"כ כדי לייצר תמונת מצב מהירה".

 

אורון שאול.תעלומה שלא נפתרה ()
אורון שאול.תעלומה שלא נפתרה
 

בחפ"ק האחורי של היחידה, במפקדה הקדמית של החטיבה או האוגדה, צוות אחר מאית"ן מתחיל להרכיב את חלקי הפאזל הנאספים: גם תמונות ראשונות מהאירוע שמתחילות להתפרסם בכלי תקשורת ערביים מסייעות להבין את את אשר אירע. "אנחנו חייבים כמה שיותר מהר לספק תשובות לשאלות: מה קרה, מה מצב הנעדרים, היכן להערכתנו הם נמצאים ואילו פעולות צריך לעשות כדי להשיבם", הסביר אל"מ בורנשטיין.

 

כלל אנשי היחידה משרתים במילואים, ובהם ניתן למצוא עורכי דין, אנשי ביקורת של גופים ציבוריים, חוקרי זיהוי פלילי בעבר ועוד. רובם מבוגרים, בעלי ניסיון, אחד מהם הוא שופט בדימוס בן 78, שפיצח השנה תעלומה של חייל שמקום קבורתו לא נודע.

 

שקט בתרגיל, מהומה בזמן אמת

בתרגיל פועל הצוות בהרכב של ארבעה חוקרי שטח שיודעים שבזמן אמת, כפי שהיה כאשר הגיעו אנשי אית"ן למנהרה ברפיח בצהרי היום בו נחטף סגן הדר גולדין ז"ל בצהרי היום, הפעילות שלהם לא תהיה שקטה וסטירילית כמו בתרגול ליד מכתש רמון.

 

 (צילום: רותם בן חמו, דו"צ) (צילום: רותם בן חמו, דו
(צילום: רותם בן חמו, דו"צ)

 (צילום: רותם בן חמו, דו"צ) (צילום: רותם בן חמו, דו
(צילום: רותם בן חמו, דו"צ)

 (צילום: רותם בן חמו, דו"צ) (צילום: רותם בן חמו, דו
(צילום: רותם בן חמו, דו"צ)

 (צילום: רותם בן חמו, דו"צ) (צילום: רותם בן חמו, דו
(צילום: רותם בן חמו, דו"צ)

אנשי יחידת אית"ן בתרגיל (צילום: רותם בן חמו, דו"צ) (צילום: רותם בן חמו, דו
אנשי יחידת אית"ן בתרגיל(צילום: רותם בן חמו, דו"צ)
"הם אנשי המז"פ של צה"ל - בזירה הם מתרגלים זיהוי של אלמנט הבליסטיקה בפגיעות הירי בטנק, עיבוד נתוני DNA מהדם שנאסף, וגם ניתוח והגעה למסקנות מורכבות כמו כמות דם שנותרו ספוגה באדמה – האם יש בה כדי לקבוע שמי שאיבד את הדם נפצע קשה או לא נותר בחיים", הסביר סגן מפקד היחידה, "אם יש עקבה חשודה באדמה, אנחנו מרימים את כל גוש האדמה ולוקחים אותו לבדיקה יסודית במעבדה".

 

אחת הזירות הקשות שבה נאלצו להתמודד אנשי אית"ן במבצע צוק איתן הייתה במקום הפגיעה בנגמ"ש של גולני בשכונת סג'עיה בעזה, שם נהרגו שבעה לוחמים. הם אלה שאספו את הראיות מהזירה, ובתום שעות ארוכות ומותחות של עיבוד הנתונים הגיעו לראש אכ"א עם הפסיקה לפיה החייל אורון שאול ז"ל נהרג באירוע אך גופתו בידי חמאס.

 

"אנחנו מביאים במצבים האלה לאנשים שלנו פסיכולוג לחיזוק החוסן המנטלי שלהם, ללא שיקול דעת בכלל של מפקדים וגם אם הם מסרבים", הסבירו ביחידה. "במהלך הפעילות, בזמן שיש עדיין אש או פצמ"רים במרחב, בכל הבלגן, חוקרי אית"ן נדרשים לפעול לאט, בשקט וביסודיות, אף שמסביב הטירוף מוחלט. באירוע של גולדין, מח"ט גבעתי אל"מ עופר וינטר הכניס אותנו מהר יחסית, וזה אחד הלקחים שמפקדים בצבא הפיקו מהמבצע – כמה שיותר מהר להכניס את אית"ן כי במצבים האלה רכיב הזמן הוא קריטי".

 

כמעט בכל שבוע מקפיצים את אנשי אית"ן נוכח חשד לאירועי חטיפה או נעדרים. רובם מתבררים כקריאות שווא, אך בשגרה היחידה פועלת גם להשלמת 179 פרשיות של חללים שמקום קבורתם לא נודע, ולאיתור חמשת נעדרי צה"ל האחרונים: גיא חבר, רון ארד ושלושת נעדרי הקרב בסולטן יעקוב – זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן. בחמש השנים האחרונות חוקרי אית"ן פענחו כ-20 מקרים של חללים שמקום קבורתם לא נודע, והביאו מעט נחת למשפחות השכולות. מרבית החללים שמקום קבורתם לא נודע הם מקרבות מלחמת השחרור, והאחרון שבהם הוא לוחם גולני, אורון שאול ז"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רותם בן חמו, דו"צ
תרגיל של אנשי אית"ן בנגב
צילום: רותם בן חמו, דו"צ
מומלצים