שתף קטע נבחר

בעקבות סימון המוצרים: נתניהו הורה להשעות המגעים עם מוסדות האיחוד האירופי

החלטת נציבות האיחוד האירופי לסמן מוצרים מתוצרת ההתנחלויות ויישובי רמת הגולן מובילה הערב לצעד תגובה ישראלי: ראש הממשלה הורה להשעות את המגעים המדיניים עם מוסדות האיחוד בכל הנוגע לתהליך המדיני עם הפלסטינים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הערב (יום א') להשעות את המגעים המדיניים עם מוסדות האיחוד האירופי ונציגיו בעניין המשא ומתן עם הפלסטינים. הנחיה זו התקבלה בעקבות החלטת האיחוד האירופי על סימון מוצרים.

 

נתניהו, שמחזיק גם בתיק החוץ, הורה למשרד החוץ לקיים הערכה מחדש לגבי מעורבות מוסדות האיחוד האירופי בכל הקשור לתהליך המדיני עם הפלסטינים. עד להשלמת תהליך ההערכה מחדש, יושעו המגעים עם מוסדות האיחוד. גורם מדיני אמר כי בימים הקרובים ידון משרד החוץ בהשלכות הקונקרטיות של ההשעיה, אשר מטרתה להעביר לצד האירופי, באופן שאינו משתמע לשתי פנים, את חוסר שביעות הרצון של ישראל מסימון המוצרים, צעד מפלה המריח מחרם. במשרד החוץ אומרים כי לא יעלה על הדעת שישראל תנהל דו שיח עם מוסדות האיחוד האירופי על רעיונות לקדם את התהליך המדיני, כאשר בו זמנית האיחוד יוזם מהלכים נגד ישראל.

 

במשרד החוץ הבהירו כי ישראל מקיימת מגעים מדיניים עם מדינות באירופה כגון גרמניה, בריטניה וצרפת - אך לא עם מוסדות האיחוד האירופי. "אנו בוחנים כל מדינה וכל מקרה לגופו, האינטרסים של ישראל מול אירופה והמדינות החברות באיחוד האירופי לא ייפגעו", אמרו במשרד החוץ.

נתניהו ושרת החוץ האירופי מוגריני. מדינות כן, האיחוד לא (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו ושרת החוץ האירופי מוגריני. מדינות כן, האיחוד לא(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

נציבות האיחוד האירופי בבריסל החליטה בספטמבר על סימון מוצרים מההתנחלויות, מזרח ירושלים ורמת הגולן. המוצרים יסומנו כך: תוצרת הגדה המערבית (התנחלות ישראלית) או תוצרת רמת הגולן (התנחלות ישראלית). בהחלטה הסבירו שאם הכיתוב יהיה "מתוצרת הגדה המערבית" או "מתוצרת רמת הגולן" זה יטעה ולכן חייבים להוסיף בסוגריים - התנחלות ישראלית.

 

לפני כשלושה שבועות אישרה נציבות האיחוד האירופי בבריסל אישרה את סימון המוצרים מההתנחלויות כפי שהוחלט בחודש ספטמבר האחרון. על פי ההחלטה, יתויגו מוצרים מהשטחים שנכבשו ב-1967: ההתנחלויות, מזרח ירושלים ורמת הגולן. המוצרים יסומנו כך: תוצרת הגדה המערבית (התנחלות ישראלית) או תוצרת רמת הגולן (התנחלות ישראלית). בהחלטה מסבירים כי אם הכיתוב יהיה "מתוצרת הגדה המערבית" או "מתוצרת רמת הגולן" זה יטעה ולכן חייבים להוסיף בסוגריים - התנחלות ישראלית.

 

היינות הישראליים שחזרו למדפים של הכלבו הגרמני (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
היינות הישראליים שחזרו למדפים של הכלבו הגרמני(צילום: איתי בלומנטל)

באופן מוזר כוללת ההחלטה גם ייצוא מרצועת עזה. מוצרים שמיוצרים ברשות הפלסטינית או בעזה מסומנים בדרך שונה: תוצרת הגדה המערבית/עזה (Ptoduct of the WB/Gaza). בכירים בישראל אומרים שהדבר מעיד על כך שמדובר במסמך פוליטי, ושמבחינתם נמשך הכיבוש על עזה, או שהיא תחת מצור.

 

ההמלצה על הצעד התקבלה לפני חודשיים ברוב של 525 תומכים מול 70 מתנגדים. ישראל ניסתה לדחות עד לרגע האחרון את פרסום ההנחיות, הן באמצעות פנייה לנציבים ולמדינות החברות באיחוד, והן באמצעות פנייה לממשל האמריקני לצורך הפעלת לחץ. "מדובר בהליך טכני, לא פוליטי. השטחים הכבושים הם לא חלק מישראל הריבונית, אז אי אפשר למכור אותם תחת התיוג 'מיוצר בישראל", אמר גורם בנציבות.

 

החלטת האיחוד הובילה לשלל תגובות, מעורבות, יש לציין. בזמן שבישראל ראו בכך חרם,

טענו בארצות הברית שלא מדובר באקט שמחרים את ישראל. "לא ניתן לשייך תיוג מצרים כחרם. אנחנו הרי לא רואים את ההתנחלויות כחלק מישראל ולכן אי אפשר לראות סימון מוצרים כחלק מהחרמת ישראל משום שהם לא בשטחה", אמר דובר מחלקת המדינה מארק טונר. "אנחנו מבינים את המטרה של האיחוד האירופי להסביר לצרכניהם בדיוק מהיכן מגיעים המוצרים שהם רוכשים כפי שהחוק האירופי קובע. האיחוד הבהיר מפורשות שהמהלך אינו חרם".

 

בישראל פתחו בקמפיין נגד הסימון וטענו כי סימון המוצרים יפגע בראש ובראשונה באלפי הפועלים הפלסטינים שמועסקים במפעלים הישראליים מעבר לקו הירוק. בין המסרים שגובשו בידי משרד החוץ הישראלי מודגש גם כי הסימון של מוצרים מהשטחים הוא למעשה פרס לטרור.


הסנונית הראשונה לסימון המוצרים הגיעה מגרמניה. הכלבו היוקרתי קה-דה-ווה (KaDeWe) בברלין, שאין כמעט ישראלי שהיה בברלין ולא ביקר בו, החליט להסיר מהמדפים מוצרים מההתנחלויות עד להבהרת נושא סימון המוצרים לפי הנחיית האיחוד האירופי. לאחר הביקורת על המהלך החליטו בכלבו להחזיר את הסחורה הישראלית למדפים, ואף התנצלו על הורדתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים