שתף קטע נבחר

ניצחון חלקי לחיילים: "מהפכת הזָקָן" תקוצץ

נדחתה העתירה שהגישו חיילים שרצו להמשיך לקבל פטור מגילוח. אבל הצבא הסכים לפשרה: הפטור לא יינתן על ידי הרבנות אלא על ידי השלישות. השופט מזוז: "צבא זה צבא ויש בו משמעת". הפקודה החדשה נחשפה ב-ynet

 

עו"ד שטלצר והעותרים, הבוקר בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עו"ד שטלצר והעותרים, הבוקר בבית המשפט(צילום: גיל יוחנן)

ניצחון חלקי לחיילים המזוקנים: בעקבות דחיית עתירה שהגישו לבג"ץ נגד הפקודה החדשה המבטלת את הפטור מרצון חופשי לגילוח, הושגה פשרה מרוככת בין צה"ל לבין בא כוחם של החיילים, עו"ד ליאור שטלצר. לפי הסיכום, בקשות לפטור מזקן מסיבות דת לא ייבחנו על ידי גורמי הרבנות הצבאית, אלא על ידי גורמי שלישות. הפטור יינתן בהתחשב בהמלצות מפקדי החייל ובמסלול מאוחד עם בקשות לפטור מגילוח מרצון חופשי.

 

לקריאת פירוט הפקודה - לחצו כאן

 

באופן עקרוני הפקודה נותרה בעינה, אלא שהדרך לסירוב הצבא לבקשת חיילים תהיה אחידה ומתחשבת יותר. בעקבות הפשרה שהושגה משך עו"ד שטלצר את העתירה.

 

מנגד טוענים בצבא שהפקודה החדשה נמצאה חוקית ותיכנס לתוקף כבר בימים הקרובים. מדובר צה"ל נמסר: "שופטי בית המשפט העליון קיבלו פה אחד את עמדת הצבא שלפיה הפקודה חוקית וסבירה, ובהמלצתם החליט העותר למחוק את העתירה. השופטים ציינו בדיון שאין זכות יסוד לחייל לא להתגלח והסכימו עם עמדת הצבא בדבר הצורך לשמור על המשמעת הצבאית. לפיכך, מועד כניסת הפקודה לתוקף יקבע בימים הקרובים".

 

השופט מני מזוז אמר בדיון: "אין זכות יסוד לחייל לא להתגלח גם אם זה לא נוח לו. צבא זה צבא, ויש בו משמעת".

 

עוד הוחלט כי למפקדים בצבא ולגורמי השלישות תיערך הסברה מקיפה בנושא בטרם תיכנס הפקודה לתוקף כדי לאפשר אחידות כלל צה"לית במתן הפטורים העתידיים מגילוח.

 

מחזיקי הפטור מרצון חופשי יוכלו ליהנות ממנו מעתה ועד לסיומה של תקופת מעבר שבה תפורסם הפקודה המתוקנת, וכן תינתן לחיילים זכות לערער לגורם בכיר במידה שבקשתם תידחה - ועד לדיון בבקשה יוכל החייל להמשיך ליהנות מהפטור.

 

ביטול הפטור מגילוח שגובש באכ"א נחשף ב-ynet בקיץ האחרון ועורר סערה ומחאה בקרב אלפי חיילים ברשתות החברתיות.

 

עו"ד שטלצר מסר בתגובה: "בצה"ל הבינו שהפקודה הקודמת לא יכולה להישאר על כנה והיא בוטלה. במקומה עמלו בחודשים האחרונים על פקודה חדשה שמטרתה להיות הוגנת ושוויונית, זאת כדי למנוע חוסר אחידות בין היחידות השונות, ולהתמודד גם עם מצבים שבהם הזכות לגדל זקן על ידי מי שאינו דתי נמנעה באופן גורף ביחידות מסוימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דיון בעתירת החיילים, הבוקר בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים