שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

"אין להפריד בין המלחמה בטרור לבין המלחמה בהתחממות הגלובלית"

ועידת האקלים בפריז נפתחה בצהריים בהשתתפות מנהיגים מ-150 מדינות. נשיא צרפת פתח את הוועידה ונשיא ארצות-הברית אובמה אמר כי ארצו מודעת לאחריותה כמדינה מזהמת ולחובתה לפעול. מזכ"ל האו"ם: למנוע התחממות כדור הארץ ביותר מ-2 מעלות

בפריז נפתחה בצהריים (יום ב') ועידת האקלים וראשי 150 מדינות מרחבי העולם מתכסנים כדי לנסות ולהשיג הסכם במלחמה נגד ההתחממות הגלובלית. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר בפתח הוועידה: "אני לא יכול להפריד בין המלחמה בטרור לבין המלחמה בהתחממות הגלובלית".

 

ועידת האקלים בפריז תימשך יותר משבוע וחצי - מ-30 בנובמבר עד 11 בדצמבר - וישתתפו בה כ-150 נשיאים וראשי מדינות מרחבי העולם כולו, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. הוועידה נפתחה בדקת דומיה לזכר הנרצחים במתקפת הטרור בפריז לפני כשבועיים.

 

מחוץ לאולם בפריז (צילום: איילת רוזן, המשרד להגנת הסביבה) (צילום: איילת רוזן, המשרד להגנת הסביבה)
מחוץ לאולם בפריז(צילום: איילת רוזן, המשרד להגנת הסביבה)

 

הנשיא הולנד, שהיה ראשון הנואמים בוועידה, אמר כי הטרור וההתחממות הגלובלית הם שני אתגרים שהעולם צריך להתמודד איתם, "מפני שאנחנו צריכים להשאיר לילדים שלנו עולם טוב יותר, נקי מטרור ומאסונות". הנשיא הצרפתי קרא לחתום בסיום הוועידה על הסכם להפחתת הפליטות של גזי החממה. בהמשך נאם הנשיא אובמה, שאמר: "כמנהיג הכלכלה הגדולה בעולם ומייצרת הזיהום השנייה בגודלה... ארה"ב לא רק מכירה בתפקידנו ביצירת הבעיה הזו, אלא גם מאמצים את האחריות שלנו לעשות משהו בקשר לזה".

אובמה והולנד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה והולנד(צילום: EPA)

נשיא סין ונשיא ארה"ב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא סין ונשיא ארה"ב(צילום: AFP)

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי ארצו וסין, שתי המדינות המזהמות ביותר בעולם, מודעות לאחריות שלהם לנזק. "אנחנו מסכימים כי עלינו לפעול", אמר בפגישתו עם נשיא סין שי ג'ינפינג. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, אמר בפתח הוועידה כי יש לעשות יותר ויותר מהר כדי למנוע מכדור הארץ להתחמם ב-2 מעלות.

 

המשלחת הישראלית לוועידה מורכבת מכ-70 משתתפים מכל מגזרי המשק. המשלחת המגוונת כוללת נציגות של הממשלה - משרדי הגנת הסביבה, החוץ, הכלכלה והאנרגיה - השלטון המקומי, התעשייה, האקדמיה, החברה האזרחית, הארגונים והירוקים ועוד. בראש המשלחת עומד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אליו יתלוו השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, ובכירים נוספים.

 

נתניהו עם כרמל שאמה הכהן, שגריר ישראל ל-OECD ()
נתניהו עם כרמל שאמה הכהן, שגריר ישראל ל-OECD

 

השר גבאי אמר: "ישראל מגיעה לוועידה עם יעדים דרמטיים להפחתת פליטות גזי החממה וזיהום האוויר שיכולים להצעיד את המשק שלנו להתבססות על אנרגיות נקיות יותר כמו גז ושמש במקום דלקים מזהמים. הפתרון המרכזי שאנחנו כממשלה צריכים לקדם הוא גז טבעי במחיר סביר שיגרום לתעשייה ולתחבורה להשתמש בו".

 

ההתחממות הגלובלית היא תופעה של עלייה מתמדת בטמפרטורת כדור הארץ המיוחסת להצטברות של עודף של גזי חממה באטמוספרה. גזי חממה הוא כינוי לגזים הנמצאים באטמוספירה ובולעים ופולטים קרינה אינפרה אדומה. קרינה זו משתחררת מפני כדור הארץ לאחר שקרינת השמש פגעה ונספגה בהם באופן חלקי וזמני. גזי החממה, מחזירים חלק מהקרינה המשתחררת מפני כדור הארץ ולמעשה כולאים את האנרגיה (החום) סמוך לפני כדור הארץ, כמו בחממה, וגורמים לכך שהטמפרטורה על פני כדור הארץ תאפשר חיים, ומכאן חשיבותם.

 

 

יחד עם זאת, כאשר ריכוז גזי החממה באטמוספירה גבוה מדי, כמות האנרגיה הכלואה בין שכבת גזי החממה לבין פני כדור הארץ גבוהה יותר ולכן הטמפרטורה עולה, תופעה המכונה התחממות גלובלית. הטענה המקובלת כיום היא שמאז תחילת המהפכה התעשייתית הפעילות האנושית היא זו שאחראית לפליטה מוגברת של גזי חממה ולתופעת ההתחממות הגלובלית. 

 

הפאנל הבינלאומי לשינוי אקלים של האו"ם דיווח כי בין השנים 1880 ל-2013 הייתה עלייה

 ממוצעת של 0.82 מעלות צלזיוס. המספר הזה אולי נראה זניח, אבל יש לו השפעה משמעותית על מזג האוויר בעולם. כמו כן, ההתחממות על פני היבשה גבוהה מזו שעל פני הים, והעלייה הממוצעת בטמפרטורה על פני היבשה מגיעה לכ-2 מעלות צלזיוס. בנוסף, 30 השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו המדידות לפני 140 שנה, ובסוכנות מזג האוויר של האו"ם הודיעו כי חודש אוקטובר האחרון והשנה שתסתיים בקרוב הם ללא ספק החמים ביותר בהיסטוריה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
הפגנה בבריטניה בזמן פתיחת ועידת האקלים
צילום: MCT
מומלצים