שתף קטע נבחר

המבקר נגד "חוק סמוטריץ'" בעקבות דו"ח חמור

צעד חריג של מבקר המדינה: החוק שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' היה אמור לעגן בחקיקה פטור ממכרזים בחטיבה להתיישבות, אבל השופט בדימוס שפירא קובע כי העביר בימים האחרונים דו"ח חמור לשר אורי אריאל על החטיבה ש"העבירה תקציבים ליישובים מבוססים"

מבקר המדינה יוסף שפירא מבקש מראש הממשלה בנימין נתניהו ומהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לעצור לאלתר את חקיקת החוק לחיזוק ההתיישבות שיזם ח"כ בצלאל סמוטריץ'. כך נודע ל-ynet. המבקר חושף במכתבו כי לפני מספר ימים העביר לשר החקלאות אורי אריאל האחראי על החטיבה להתיישבות דו"ח ביקורת חמור.

 

המבקר קבע כי "בביקורת עלה כי החטיבה שאמורה הייתה לשמש זרוע ביצועית, עסקה בפועל בקביעת אמות מידה באשר לאופן הקצאת התקציבים לקבוצות ההתיישבות ובסופו של דבר עיקר התקציב הגיע לקבוצות התיישבות הפועלות במרכז הארץ ביישובים מבוססים. זאת ועוד, עלה כי מקורבים פוליטיים של השר היו מעורבים בקביעת אמות המידה ובאופן הקצאת התקציבים".

החקיקה תיעצר? נתניהו ושפירא (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
החקיקה תיעצר? נתניהו ושפירא(צילום: אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הציע הסדרה בחקיקה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ בצלאל סמוטריץ' הציע הסדרה בחקיקה(צילום: גיל יוחנן)

השופט בדימוס יוסף שפירא הזכיר כי לפני כשנה הוציאה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר חוות דעת שעסקה בקשר הבלתי סביר בין הממשלה לבין החטיבה להתיישבות שעיקרה פעילותה בשטחים. עקב חוות דעתה הורה ראש הממשלה להקים ועדת מנכ"לים שתבחן את מודל ההפעלה והיחסים בין הממשלה לבין החטיבה והמלצותיה יובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה . אולם המבקר מוחה על כך שאף טרם סיום עבודת הועדה אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי שמסדירה את היחסים. המבקר אומר כי מטרת החוק היא לעגן בחקיקה את ההתקשרות בין ממשלת ישראל לבין החטיבה להתיישבות כך שלא יהיה צורך בהתקשרות בדרך של מכרז". הוא התריע כי בכך תיסלל הדרך להקצאת משאבים ולביצוע פעולות תכנון וביצוע באורח עצמאי.

 

המבקר מגלה כי טרם אישור ההצעה העביר גם היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת המתנגדת לחוק. וינשטיין קבע כי "ההצעה מעוררת קשיים משפטיים ואינה קובעת במפורש ובבירור את מנגנוני הבקרה והפיקוח הממשלתיים". עוד קבע כי ההצעה "אינה מחילה את החובות אשר ראוי שיחולו על גוף המממש סמכויות שלטוניות". למרות חוות דעתו של וינשטיין אושרה ההצעה בקריאה ראשונה.

 

המבקר שפירא כותב "השתלשלות העניינים בנושא זה מעידה על חשש לכשל חמור בסדרי משילות". הוא הזהיר שמדובר בהצעה העומדת להיות מאושרת בימים הבאים.

 

ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני אמרה בתגובה להתנגדות מבקר המדינה להסדרת מעמד החטיבה להתיישבות: "לצערי, החטיבה להתיישבות מנצלת כבר שנים את מעמדה הבלתי-מוסבר כדי להעביר את כספי המסים של אזרחי ישראל ליעדים פוליטיים נסתרים במקום לדאוג לפריפריה. הפניתי למבקר המדינה חומרים על העברות הכספים החשודות שעשתה החטיבה, ואני מברכת על העמדה הנחרצת שפרסם מול הצעת החוק המושחתת של סמוטריץ'. הבית היהודי טענו נגדי לא פעם כי מדובר השמצות חסרות בסיס למרות הבסיס העובדתי המוצק שהצגתי בפניהם פעם אחר פעם. זו ראיה נוספת לכך שמאחורי הססמאות החגיגיות והדיבור הבלתי פוסק על ערכים נמצאת מפלגה סקטוריאלית שלא מתעניינת לא בחברה הישראלית ולא בפריפריה אלא רק בהתנחלויות ובמעכרים המפלגתיים המקורבים לצלחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
מבקר המדינה יוסף שפירא
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים