שתף קטע נבחר

הכנסת הכריזה על פיזורה - ויצאה לפגרה

אביגדור ליברמן כינה את הח"כים הערבים: "מחלקת חבלה" ואלה השיבו לו: "זבל", ביום סוער במיוחד בכנסת. הח"כים העייפים יצאו לארבעה חודשי פגרה

היום האחרון של מושב הכנסת, לפני הפגרה, היה ארוך, חם, רווי בצעקות ובאלימות מילולית, ממש כמו המושב כולו.
את יומה האחרון, התחילה הכנסת בהחלטה על פיזורה וגמרה רק לאחר שעות ארוכות של דיונים, כשבמזנון הכנסת נשארו בסוף היום רק חביתות ופטריות מהקוקטייל שנערך לכבוד קצב לפני יומיים.
50 חוקים נידונו אתמול (יום ד') בכנסת. באופן סימלי, מהקואליציה המתפוררת של ברק נשארו במשכן בשעה 21.30 רק 15 חברי כנסת, לעומת האופוזיציה, שמנתה 40 חברי כנסת. ב"ישראל אחת" שידעה ימים יפים יותר, נותרו רק 3 חכ"ים במשכן, לעומת ש"ס שמנתה 11 חכ"ים. במצב זה, עברו חוקים רבים שאולי מול קואליציה יותר אנרגטית, היו נגנזים.
ח"כ אביגדור ליברמן פתח את שורת התקריות, כשכינה את חברי הכנסת הערביים, "מחלקת החבלה של הכנסת". ח"כ מוחמד ברכה ענה לו מיד, "אתה צריך לעוף מפה" ואילו אחמד טיבי אמר לליברמן, "אתה זבל". ליברמן המשיך בשלו ואמר "אתם הרי רוצים להיות פלסטינים - אז לכו לפלסטין. אני מוכן לממן לכם כרטיס בכיוון אחד". ומי עף בסוף המהומה מהמליאה? ח"כ ברכה כמובן.
על הרבה כסף דיברו בדיון על הצעת החוק של ח"כ שמואל הלפרט (יהדות התורה) המעניקה הטבות למשפחות ברוכות ילדים. על פי הצעת החוק יקבלו משפחות מרובות ילדים הטבות בקצבאות. לחוק היו שורה ארוכה של הסתייגויות, אחת מהם היתה של ח"כ צבי הנדל וח"כ רובי ריבלין. הם הציעו כי מספר הילדים של כל משפחה יקבע לפי מספר הילדים של האשה ולא של הגבר. ההסתייגות אמורה היתה למנוע מגברים הנושאים כמה נשים להנות מההטבות, מה שפוגע בעיקר באוכלוסייה הערבית. בעקבות ההסתייגות, פרצה מהומה נוספת במליאה. ח"כ טאלב א-סאנע רץ לעבר ספסלי האופוזיציה וכמעט פרצה תקרית אלימה בינו ובין רובי ריבלין. ההסתייגות עברה לבסוף, אך החוק נדחה למושב הבא לאחר שמרצ הפכה את החוק להצעת אי אמון בממשלה. כעת כדי להצביע על הצעת אי אמון יש לחכות עד למושב הסתיו.
אך בזאת לא נגמרו התקריות. בשעה שדנו על חוק יסוד החקיקה, התנהל ויכוח שממלא מקום יו"ר הכנסת, נחום לנגנטל, לא הצליח להשתלט עליו. לבסוף נדחה החוק, בקולות הדתיים המתנגדים באופן עקרוני לחוקי היסוד.
בלילה הארוך, הגיעה שעתם הגדולה של חוקים שהעלו אבק במרתפי הכנסת שנים רבות. חוק "פיקדון מיכלי משקה" של אברהם פורז (שינוי) אושר אמש בכנסת אחרי תשע שנים של מאמצים מטעם ארגוני הירוקים. על פי החוק יוצבו ברחבי הארץ מיכלי מיחזור לפחיות ובקבוקי שתיה, והממחזרים האדיבים יזכו לפיקדון כספי של 25 אגורות למיכל משקה.
חברי כנסת טרוטי עיניים הסתובבו בשעות הלילה במליאה המתרוקנת. ויצאו לחודשי הפגרה.
יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, ביקש נואשות מחברי סיעת "ישראל אחת" שישאירו בידיו את מספרי הטלפון שלהם בחו"ל. "קרוב לוודאי שהאופוזיציה תכנס את הכנסת בפגרה וגם הממשלה עשויה לעשות זאת", אמר פינס בתוגה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
תעופו מפה. אביגדור ליברמן
אתר הכנסת
אתר הכנסת
לא הצליח להעביר את החוק. הלפרט
אתר הכנסת
ארכיון ידיעות אחרונות
יו"ר הקואליציה המתפוררת. אופיר פינס
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים