שתף קטע נבחר

בגינה אצל עידן רייכל: כך נולד האלבום החדש

לכבוד צאת אלבומו חדש, הפעם בלי הפרויקט, פגשנו את עידן רייכל במקום בו שיריו נולדים - בית הוריו בכפר סבא. בין המדשאות הירוקות לאולפן שבמרתף, נזכר הזמר איך ראה את אריק איינשטיין ברגעיו האחרונים, בעודו אוחז בבתו התינוקת ומהי הסכנה הגדולה שמרחפת היום מעל ראשם של מוזיקאים

את אלבומו החדש "היד החמה" בחר עידן רייכל להשמיע בפעם הראשונה בסביבה מעט שונה מהמקובל. שונה עבורנו, כלומר, אבל לא עבורו שכן מדובר בבית הוריו, בו הקליט את שירי האלבום בחדר הקלטות קטן ומעט מחניק, שהקים לעצמו במרתף.

 

"הבית הזה הוא חלק בלתי נפרד מהאלבום, השכונה הזו גם", מסביר המוזיקאי את בחירת הלוקיישן, בפאתי שכונה כפר סבאית - על רקע שמיים כחולים ודשא משותף למספר בתים צמודים. "ההורים שלי ביחד מגיל 4. כשהם היו בני 21 הם עברו יחד עם כל החברים שלהם לשטח הזה. כל החצרות פתוחות. יש פה אווירה מאוד פתוחה. זו האווירה שגדלנו בה כל השנים".

 

עוד בטרם החל בהשמעת חומריו החדשים אותם הקליט תחת שמו, ללא הפרויקט שמלווה אותו למעלה מעשור, לקח אותנו רייכל לסיבוב בחדר ההקלטות. שם, בקומה התחתונה בבית הוריו, הוא מקליט עוד מאז היה טינאייג'ר שמסתגר בחדרו עם צלילים, בלגן ומעט מאוד חמצן. "בחיים הסואנים של תל אביב אני לא יודע איך לאנשים יש שקט לחשוב וליצור", הוא אומר, ומסביר בכך את הבחירה לשוב ולהקליט שם ולא בבית משפחתו החדשה, שמורכבת מאישתו דמאריס ומבנותיו פיליפה הלנה וסלומה סזאריה.

 

"אווירה מאוד פתוחה". חצר משפחת רייכל (צילומים: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"אווירה מאוד פתוחה". חצר משפחת רייכל (צילומים: עופר עמרם)

"לא מבין איך מקליטים בתל אביב". רייכל באולפן ההקלטות הביתי (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"לא מבין איך מקליטים בתל אביב". רייכל באולפן ההקלטות הביתי

אגב משפחתו הטרייה, זו הושקה רשמית לפני כשנתיים עם הולדת הבת הראשונה, בשבוע משמעותי בתרבות הישראלית. בטרם הוא מציג את השיר "אי בודד", מספר רייכל על היום בו ישב במלונית בבית החולים "איכילוב" כשהוא אוחז בבתו הבכורה, כשאל מגרש החנייה נכנס אמבולנס ובו הזמר אריק איינשטיין - ברגעיו האחרונים לפי מותו. "איכילוב הוא אי בודד", הוא מספר על מעגל החיים שהתגלה אליו באירוניה מעט עגמומית. "אנשים שם מתים ונולדים, וחשבתי לעצמי שאם למות - אז ליד בכי תינוקות".

 

עוד סיפר רייכל על היותו שגריר של ישראל בהופעותיו בניכר, התמודדות עם מפגינים פרו פלסטינים, ועל הסכנה האמיתית שניצבת היום מול האמנים: "האיום האמיתי הוא דעאש, שהתממש בבטקלאן (בפריז). כל אמן היום שמופיע באירופה מסתכל על הדלת האחורית לראות מה קורה".

 

השירים החדשים, בלי הפרויקט (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
השירים החדשים, בלי הפרויקט

 

הבית של עידן. כאן נולדו השירים (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הבית של עידן. כאן נולדו השירים

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)

תבואו שוב! (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
תבואו שוב!
 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
עידן רייכל. בית פתוח
צילום: עופר עמרם
לאתר ההטבות
מומלצים