שתף קטע נבחר

צפו בתרגיל פתע בדרום: חילוץ בני ערובה

המטכ"ל החל היום בתרגיל פתע בפיקוד דרום, שכלל חילוץ חייל שנחטף, בני ערובה בעוטף עזה, והתקפת איסלאמיסטים על אילת. במהלך התרגיל הוקפץ מהצפון גדוד צנחנים ושייטת 13 פעלה לשחרור "החטופים"

  

 

חדירת מחבלים ליישוב בעוטף עזה, חטיפת חייל, פיגוע של איסלאמיסטים באילת וירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה - כל התרחישים הללו ועוד נבדקו בתרגיל פתע שהתקיים היום (ד') בפיקוד דרום.

 

על רקע המצב הביטחוני הרעוע באיו"ש, תרגל היום המטכ"ל את פיקוד הדרום בתרחישי הסלמה מתפרצת מרצועת עזה ומסיני, ללא התרעה מוקדמת. תרגילי הפתע כללו חדירת חוליית מחבלים ליישוב ישראלי ולקיחת בני ערובה, לצד הפעלה של לוחמי שייטת 13 לשחרור החטופים.

 

במקביל, תורגלו תרחישים של מטחי רקטות ופצמ"רים על ישובי עוטף עזה, בהם שדרות וקיבוץ כיסופים, לצד אירועים של ירי מחבלים על כוחות בט"ש של צה"ל מכיוון הרצועה, ופיגוע של חמושים איסלמיסטים מסיני באילת. בתרגיל הופעלו מאות לוחמים מעשרות יחידות יבשה, אוויר וים, לצד אנשי שב"כ, משטרה ופיקוד העורף.

 

הרמטכ"ל איזנקוט עם מפקד פיקוד דרום, היום (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
הרמטכ"ל איזנקוט עם מפקד פיקוד דרום, היום(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חיילי צה"ל בתרגיל. גם השב"כ והמשטרה השתתפו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל בתרגיל. גם השב"כ והמשטרה השתתפו(צילום: דובר צה"ל)
 

המפקדים הבכירים שתורגלו הם מפקד פיקוד דרום החדש אלוף אייל זמיר, מפקד אוגדת עזה תא"ל איתי וירוב ומפקד אוגדת אדום החולשת על הגבול המערבי, תא"ל רפי מילוא. הם נדרשו להפעיל את תוכניות ההגנה בחירום, לסנכרן בין הכוחות ולנהל כמה זירות במקביל. במהלך התרגיל הוקפץ לדרום באמצעות מטוסי הרקולס גדוד צנחנים ששהה בצפון. צוותים של מבקר צה"ל, אילן הררי,

 בחנו את כשירות היחידות, אמצעי הלחימה שלהן ורמת מוכנות המוצבים. הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיע במהלך היום לדרום כדי לבחון את התמודדות הכוחות עם התרחישים שהוצבו בפניהם.

 

התרגיל לא כלל אלמנטים התקפיים של תמרון מוגבל לתוך שטח הרצועה, והדגש שניתן היה על אירועי הבט"ש בצד הישראלי של הגבול. במערכת הביטחון מעריכים כי כשנה וחצי אחרי מבצע צוק איתן חמאס נמצא בשיאו של תהליך ההתעצמות מחדש, הכולל שיפור בדיוק הרקטות שלו בדגש על איכות ולא על כמות, ייצור נרחב של פצצות מרגמה קצרות טווח ושיקום מערך המנהרות – כולל חוצות הגדר, שישראל הודיעה בסוף המלחמה כי הן נהרסו על ידי צה"ל. יחד עם זאת, גורמים בצה"ל גורסים כי חמאס עדיין מורתע מתוצאות צוק איתן, ואין בכוונתו להצטרף בפועל להסלמה באיו"ש.

 

בנוסף, תורגל תרחיש של התמודדות עם חטיפת חייל, והפעלת קוד חניבעל באזור כרם שלום, כלומר תסריט של "שליט 2". במהלך התרגיל הוכרז על פינוי תושבים מהקיבוצים כרם שלום וסופה וכמו כן בוצע פינוי של תושבי קיבוץ נחל עוז בעקבות חדירה. במהלך התרגיל "נחשפה" מנהרה והיא פוצצה. בנוסף כלל התרגיל דימוי ירי מאסיבי של טילים ופגיעות בנפש בתחנת הרכבת בשדרות.

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל איזנקוט, היום בתרגיל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים