שתף קטע נבחר

קרי מזהיר ממדינה דו-לאומית: "ישראל לא תוכל להיות יהודית ודמוקרטית"

בנאום תקיף ב"פורום סבן" בוושינגטון הציג מזכיר המדינה חזון עגום לגבי ישראל אם לא תיפרד מהפלסטינים בשתי מדינות: "איך ישראל תשמור על אופייה כמדינה יהודית ודמוקרטית בין הים לנהר בלי רוב יהודי? יהיו חוקים שונים לישראלים ולפלסטינים". הרצוג שלל בפורום כניסה של המחנה הציוני לממשלה. ליברמן משוכנע: גם השמאל וגם הימין ישמחו אם נתניהו יתפטר

 

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הזהיר אתמול בערב (שבת) כי "פתרון של מדינה אחת אינו יכול להבטיח את ישראל היהודית והדמוקרטית". בהופעה בכינוס השנתי של "פורום סבן" בוושינגטון הזהיר קרי מפני הסלמה באלימות, והציע לכנס ועידת שלום: "אנחנו רוצים לראות שהצדדים רציניים. אנחנו מוכנים להביא את מצרים, ירדן ומדינות המפרץ לוועידה בינלאומית. רבים באזור מוכנים להכיר בישראל ולפתוח ביחסים כשיהיה שלום".

 

קרי בפורום סבן   (צילום: ראלף אלסוונג) (צילום: ראלף אלסוונג)
קרי בפורום סבן
 

"אם לא ייעשה מאמץ רציני, יהיו עוד אלימות וייאוש", הזהיר קרי, "שינוי כיוון מחייב אומץ אמיתי, מנהיגות". קרי תמה: "איך ישראל תשמור על אופייה כמדינה יהודית ודמוקרטית בין הים לנהר בלי רוב יהודי? האם הערבים יקבלו את הזכות להצביע או יהיו במעמד נחות? אם יהיו חוקים שונים לישראלים ולפלסטינים, כיצד תגיב הקהילה הבינלאומית?"

 

קרי הזכיר את חילוקי הדעות בממשלת נתניהו בנוגע לפתרון הרצוי, "נתניהו אמר שהוא בעד חזון שתי המדינות אבל שרים שלו מתנגדים למדינה פלסטינית. אי-אפשר להעמיד פנים. קריסת הרשות גוברת מדי יום". הוא הזהיר מפני תרחיש זה: "אם המצב הנוכחי יימשך, יש המטילים ספק בהמשך הרשות הפלסטינית. האם ישראל מוכנה לפירוק הרשות ולהחזרת כוחות של חיילים לגדה? האם ישראל מוכנה לאלימות בלי הרשות? ישראל תהיה מחויבת לתת שירותים של חינוך, חוק וסדר ועם הוצאה של מיליארדים. מה יקרה אם הכלכלה הפלטינית תקרוס? האם לא צריך לעשות יותר כדי לשמור על הרשות?"

 

קרי אמר שארצות הברית עומדת כסלע מול הגופים הבינלאומיים בתמיכתה בישראל, "ארצות הברית מחויבת להבטיח את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ושהפלסטינים יחיו בכבוד. זה יושג רק במשא ומתן ישיר. שני הצדדים צריכים לנקוט צעדים קשים. אין צעדים קלים. צריך מנהיגות, צריך אומץ".

הרצוג וליברמן הלילה בפורום סבן (צילום: Ralph Alawang ) (צילום: Ralph Alawang )
הרצוג וליברמן הלילה בפורום סבן(צילום: Ralph Alawang )

מזכיר המדינה האמריקני גינה בתוקף את פיגועי הטרור ואמר כי "האלימות חייבת להיפסק. אף אחד לא יכול לחיות תחת טרור. אנחנו מגנים את זה בכל החומרה. לישראל הזכות והחובה להגן על עצמה". הוא גם קרא להנהגה הפלסטינית לגנות את הטרור ולהפסיק הסתה. "שמעתי את נתניהו מדבר על הפחד היום-יומי של הישראלים, אבו מאזן נשמע מיואש יותר מאי פעם. העברתי שעות עם אבו מאזן יותר מכל מנהיג אחר. רמת חוסר האמון מעולם לא הייתה עמוקה יותר. הישראלים מאמינים ששלום יהפוך את הגדה לעוד עזה". הוא ציין כי העובדה שישראל מונעת בנייה פלסטינית, הורסת בתים ומגדילה את אוכלוסיית ההתנחלויות מעלה שאלות לגבי כוונות ישראל.

 

הוא הזהיר: "אם עבאס ייחלש, זה מסוכן לישראל. חיזוקו קריטי לישראל. לפיכך חובה להציג לפלסטינים אופק, להתחיל לפתח בשטח C לכלכלה, חקלאות ובנייה פלסטיניות". קרי ניסה להרגיע כי "אין לזה השפעה על ביטחון ישראל, כי זכותה לביטחון מובטחת, אבל לא זכותה לבנייה. בגלל ההתנחלויות לא ברור לאן ישראל הולכת".

 

עם זאת מתח מזכיר המדינה ביקורת על יו"ר הרשות, ואמר כי "עבאס צריך לשנות את הרטוריקה שלו על מסגד אל-אקצה. אחת הבעיות היא שהוא לא שולט באלה שרצים עם סכינים. זו תוצאה של הרשת החברתית. אבל ספרי הלימוד שלהם והמפות שהם מציגים - צריכים להשתנות".

 

ליברמן: יהיו בחירות ב-2016

משתתפים נוספים לפנות בוקר בפורום היו ראש האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהציגו את עמדותיהם לגבי הפתרון המדיני. ליברמן שב והציע את התוכנית שלו לפתרון הבעיה הפלסטינית, על ידי שילוב ערביי המשולש בחילופי שטחים. "ניתן לפתור את הנושא הפלסטיני על ידי כינון מדינה פלסטינית, אבל זה צריך להיות בהקשר אזורי וצריך להיות קשור עם ערביי ישראל וחילופי שטחים". ליברמן הוסיף ש"האמונה של נתניהו בפתרון שתי המדינות תלויה אם הוא מדבר בוושינגטון או בירושלים". הוא הדגיש כי ארה"ב חייבת לעשות שלום בסוריה, עיראק ולוב, לפני שהיא תנסה לעשות שלום ישראלי-פלסטיני.

 

הרצוג אמר ש"זה לא נגמר עם הפלסטינים. אנחנו חייבים לנסות שוב,

כי זה חיוני לעתיד שלנו. אנחנו חייבים להיפרד מהפלסטינים, אסור לנו לייחל לקריסת הרשות הפלסטינית או מנהיגה. יש לנו הזדמנות זהב עם העולם הערבי. אסור שנחיה על חרבנו לנצח. הנאום של קרי אמיץ ונכון. המצב הביטחוני שלנו התדרדר, אנחנו חייבים להיפרד".

 

ליברמן לעומתו אומר שישראל חיה במלחמה, היא לא בבנלוקס (בלגיה, הולנד ולוקסמבורג) וצריכה לעשות את מה שהיא צריכה. הוא העריך שאבו מאזן לא ישרוד שנה נוספת למרות המאמצים של ישראל וארה"ב. לגבי החזון של קרי - שבלי פתרון של שתי מדינות ישראל לא תהיה יהודית ודמוקרטית - ליברמן אמר כי אם הוא צריך לבחור בין יהודית לבין דמוקרטית, הבחירה היא ברורה: "יהודית לפני כל הערכים האחרים". הרצוג לעומתו אמר ש"תמיד ידענו למצוא את האיזון בין יהודית לדמוקרטית".  

 

השניים אף התייחסו למערכת הפוליטית בישראל. הרצוג אמר כי האפשרות שמפלגתו תצטרף לממשלה אינה רלוונטית, כי לנתניהו לא היה אומץ. "עכשיו אנחנו ממוקדים בהחלפתו", אמר הרצוג. ליברמן הצהיר כי לדעתו הבחירות יתקיימו כבר בשנת 2016, "עם תוצאות אחרות וקואליציה אחרת". לדבריו, "אם ביבי יתפטר, גם השמאל וגם הימין ישמחו".


פורסם לראשונה 05/12/2015 22:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים