שתף קטע נבחר

הנגן שמואשם ברצח פרודתו העיד: "היד עם הפטיש הניפה את עצמה"

שנה וארבעה חודשים אחרי שנמצאה גופת המסעדנית והזמרת דפנה בר ציון העיד אילן בן עמי מ"הברירה הטבעית" במשפט שבו הוא מואשם ברציחתה. "התחילה מסכת הטחות כבדה אחד כלפי השני, במיוחד שלי כלפיה", סיפר הנגן על התקופה שקדמה לרצח. "היחסים הידרדרו, חשבתי שאלכוהול יציל המצב"

 

 

 

בן עמי בבית המשפט, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בן עמי בבית המשפט, היום(צילום: מוטי קמחי)

"משהו התחיל להיסדק, זה לא משהו שרצינו וייחלנו לעצמנו. מתחילה מסכת הטחות כבדה אחד כלפי השני, במיוחד שלי כלפיה. אני מתחיל לכתוב לה המון דברים, לחפש אותה, אני זוכר את עצמי מידרדר נפשית במהירות גבוהה. אני נכנס לדיכאון גדול מאוד".  אילן בן עמי, נגן להקת הברירה הטבעית, העיד הבוקר (יום א') במשפט שבו הוא מואשם ברצח פרודתו, המסעדנית והזמרת דפנה בר ציון.

 

בדיון בשלב ההוכחות שהתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיבר בן עמי בשפה רהוטה, אך נראה טרוד וטרוט עיניים. הוא נמנע מלהביט לעיני קרוביה של המנוחה, וסיפר על ההידרדרות ביחסים עם הנרצחת: "אני אדם שניסה להתייצב מול החיים המון שנים עם מה שיש לי, ולא קרה לי המון שהתאכזבתי עם צורת החיים הזאת. היחסים בינינו החלו להידרדר, היו המון שיחות בליווי שתייה כבדה. הכול היה בריחה שאולי האלכוהול יציל את המצב. הרבה לא יצאתי עם דפנה, אבל כשיצאתי היה סמים ואלכוהול".

 

על רגע הרצח עצמו סיפר בן עמי: "היה פטיש ליד המחשב, הוא זז קצת בתוך החדר. מה שקרה זה שאת הפטיש הרמתי בתנופה, נתתי מכה על הראש של דפנה, אני לא חושב שהרגשתי שאני שולט במשהו, אם יכולתם להאמין לי. היד הניפה את עצמה, לא הבנתי כל כך מה קורה. נכנסתי להתקף חזק מאוד של צער וגם ייאוש. היא נפלה, ונתתי עוד שתיים-שלוש מכות עם הפטיש. לקחתי תיק, יצאתי החוצה בבהלה, ונסעתי לפארק הירקון לתלות את עצמי. לא חשבתי נכון ומדויק ולא לקחתי חבל מספיק עבה".  

 

במהלך עדותו שטח בן עמי את קו ההגנה שלו שמתבסס על מצבו הנפשי. לדבריו, "דפנה נכנסה למשבר, הייתי יורד ומביא לה שתייה בלילה ותמכתי בה. המון דברים התחילו להתעוות בינינו, היחסים בינינו הפכו ללא מבינים אחד את השנייה. התחלתי לקחת כדורים (פסיכיאטריים. ג"מ). אני לא יודע אם מישהו פעם ראה את הלבן בעיניים של מלאך המוות, אני כן, במשך ארבעה חודשים. אני זוכר את עצמי ארבעה חודשים לפני המקרה מהרהר איך אני מסתלק מהעולם, לא מצאתי שום טעם".

"שמעתי ב'צוק איתן' איך חיים מפסיקים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"שמעתי ב'צוק איתן' איך חיים מפסיקים"(צילום: מוטי קמחי)

הוא סיפר עוד כי "לא הזכרתי את זה בשום חקירה אבל ב'צוק איתן' הייתי צמוד לרדיו ושמעתי איך חיים מפסיקים. חשבתי שאין טעם, לא שהיום אני מחזיק ברצון חזק לחיים, אבל אני די בדיכאון פסיכוטי כמעט מתמשך, אז במקרים כאלו בחוץ אתה חייב לשדר כאילו החיים כסדרם וזה מכניס עוד יותר לחץ. הייתי מנגן מה שאני צריך בצורה מינימלית וחוזר הביתה מסתגר. התקיימתי מפיתה אחת כל יום, כי לא היה לי מה לאכול".

 

על הרגעים שקדמו לרצח סיפר בן עמי כי "היא הגיעה אליי לדירה לפני המקרה. דיברנו, אפילו צחקנו שזאת דירה קטנה. אני די מתחיל להבין שזה נגמר, אפילו הכרתי מישהי אחרת, הבנתי שעם דפנה זה נגמר. הכול הזדהם סביבנו, המשפחה, הקרובים, החברים. היא באה לעזור לי לקפל את הבגדים, לסדר את הבית ביום האירוע".

 

הוא הוסיף כי "בסביבות השעה 12 אני פותח את הדלת, עוד לפני הייתי עושה לי את הקפה ומעשן את הצינגלה שלי, של הבוקר, כדי לאוורר את הנפש. בלילה לפני האירוע קניתי את הוויסקי שלי. הכול קרה כל כך מהר. אנחנו מתחילים לשוחח ותכף זה מתפתח לאחת המריבות כמו אחת המריבות שלנו שדברים קשים נאמרים אחד לשני, לא קללות, חילופי דברים מאוד אפלים-אכזריים שנאמרים ככה".

 

"החיבור טבעי בין שנינו"

בן עמי סיפר בתחילת עדותו אל מול בני משפחתה של הנרצחת כי פרט לעבודתו בלהקת הברירה הטבעית הוא ניגן גם עם אביב גפן, שלמה גרוניך ועידן רייכל. בהמשך סיפר כי הכיר את בר ציון בפעם הראשונה כשהיה המורה שלה למוזיקה ולפיתוח קול. "אחרי גירושיי הראשונים", ציין הנאשם ברצח, "אנחנו מאוד מתחברים, היא מאוד אוהבת מוזיקה, החיבור טבעי בין שנינו".

 

הוא סיפר עוד כי "ניהלנו רומן תל אביבי קצר לכמה שבועות עד חודש, ואחר כך אנחנו נפרדים, אז לא נפגשנו עשר שנים. בתחילת 2012 נפגשנו שוב, היא הייתה תלמידה שלי בהצגת תיאטרון ונפגשנו שם".

 

בן עמי סיפר כי לאחר מכן הוא צפה בהצגה יחד עם בר ציון וכך השניים התחברו שוב. "באותו ערב כבר החלטנו לצאת. אני גר בתקווה מרושש לגמרי אחרי שנים של גירושין, אנחנו מחליטים לצאת ויוצאים לערב שתייה. אנחנו שומרים על קשר, הניצוץ נדלק בינינו שוב. דפנה אוהבת מאוד מוזיקה ורצתה להצליח, אני הייתי די מקושר וזה היה חיבור טבעי. אנחנו יוצאים לבילויים ומתעסקים במוזיקה ומתחיל קשר".

בן עמי. דיבר בשפה רהוטה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בן עמי. דיבר בשפה רהוטה(צילום: מוטי קמחי)

בן עמי (47) הואשם בספטמבר בשנה שעברה שרצח בכוונה תחילה חודש לפני כן את זוגתו בר ציון. בכתב האישום צוין כי בר ציון הגיעה באוגוסט 2014 לדירתו של בן עמי ובין השניים פרץ ויכוח על רקע רצונה לסיים את הקשר.

 

לבן עמי היו תקוות לשיקום הקשר והוא אף ביקש להצטרף אליה לבילוי משותף בצפת. היא סירבה והוא בתגובה היכה בראשה פעמיים בפטיש במשקל קילוגרם עד שנפלה, והמשיך להלום בראשה עוד כמה פעמים.

 

הנאשם ברצח ברח עם מכשירי הטלפון הניידים שלו ושל המנוחה, ולפי כתב האישום בכך שיבש מהלכי משפט. הוא הואשם כי חצי שנה אחרי נישואיהם החל להתנהג באופן אובססיבי כלפיה תוך שילוב התקפי זעם, איומים, קנאה והשפלות. בר ציון, שחששה לגורלה, ביקשה צו הרחקה מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, שלבסוף הוצא נגדו והוארך מעת לעת.

בן עמי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בן עמי(צילום: מוטי קמחי)

"כמעט לא ראיתי אותה"

בהמשך התייחס בן עמי בעדותו לידוק הקשר עם בר ציון. לדבריו, "שנינו מאוד רוצים קשר יציב ארוך ונראה לנו שזה יכול להמשיך. אני מצטרף לגור אצל דפנה בנווה צדק, בשבילי זה כמו נס של חיים. אני מאוד מתרשם מגודל הבית ומהנכסים שהיא מספרת שיש בבעלותה. לנהל חיים של מוזיקאי זה די מהיד לפה, כל השנים נאלצתי לשלם מזונות. אני מנסה להתקיים עם מה שנשאר, זה חייו של אמן בתל אביב".

 

הוא הוסיף כי השניים החליטו שהם מתאימים, ושבר ציון דאגה לתשלום ההוצאות לחתונה שהתקיימה ב-14 בספטמבר 2012. "אין תיאום ציפיות, שנינו בגיל 50", העיד הנאשם ברצח, "ומתחילים מסכת חיים יציבה ומתקנת את עצמה. שנינו קצת מותשים מהחיים, כל אחד עבר מה שעבר".

 

עוד אמר בן עמי כי "אנחנו נפלטים אחד לשני עם אכזבות ומכאובים של החיים ומחליטים כן לתקן את החיים ולהתחתן, אבל זה לא ממש מה שקורה. אורח החיים של דפנה הוא ניהול של מסעדות וברים, מקום כמו 'פינגווין' שזה מועדון לילה למשל. מי שקצת מכיר יכול לתאר לעצמו ששלוש לפנות בוקר זה בעצם אמצע היום. נחשפתי לסגנון חיים חדש לי".

 

השופט גלעד נויטל שאל את בן עמי אם זה סגנון החיים שלהם יחד, ועל כך השיב בן עמי: "היו פעמים שהיא חזרה מהעבודה די שתויה, המון אנשים סביבה בעבודה. לפעמים ממתין עד הבוקר עד שאירוע מסוים ייסגר. מסיבה יום-יום. כמעט ולא ראיתי אותה".

 

דן בן ארי, גיסה של בר ציון, אמר לאחר העדות: "היה מדהים שכל פעם שהוא מתחיל לשקר ולדבר מה שחבריו האסירים והסנגור אומרים לו הוא מתחיל לגמגם. השופט כמעט משועמם מהטיעונים שלו. הוא מנסה לצאת ממאסר עולם. אנו יודעים שהוא שקרן ומכירים אותו. לא יעזור לו, הוא יישב מאסר עולם. אין הסדר טיעון. דפנה לא תחזור, אין ספק שזה קשה".

דפנה בר ציון ()
דפנה בר ציון

בדיון הקודם בשלב ההוכחות בתיק העיד הגיס בן ארי. "הוא איים עליה במכות, היא הייתה מבועתת אבל האמינה שהכול יהיה בסדר, שהיא תשכנע אותו להפסיק", סיפר אז בן ארי. "היא די אספה

 אותו מהרחוב. תמיד הרגשתי שהוא בא במטרה מסוימת אבל היא התאהבה בו והייתה מאוד רומנטית. לא אהבתי אותו. ידעתי שזה ייגמר רע. הרגשתי שהוא שם בשביל לבוא ולקחת".

 

רונית, אחותה של דפנה, העידה אז בהתרגשות: "אחותי דפנה, דפי, הייתה אישה מדהימה, טובת לב, נדיבה, עם מעוף. היא פתחה שלוש מסעדות ועסקה במוזיקה, אשת רוח. כל מי שפגש אותה התאהב בה, עד שפגשה את אילן בן עמי. אולי הוא אמן - אבל של אשליות. הוא רדף אותה והתעלל בה ולא נתן לה רגע אחד לנשום". גם היא סיפרה כי "לאט לאט ראינו כיצד האישה המדהימה הזו הולכת ושוקעת, מתכנסת בתוך עצמה. כל מה שהיא הציעה לא הספיק לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בן עמי בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
דפנה בר ציון
מומלצים