שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בניגוד לעמדת וינשטיין: שקד מקדמת חוק שיאפשר לתבוע פיצוי ממחבלים
  ועדת השרים לחקיקה אישרה חוק של ח"כ ענת ברקו (הליכוד), שיאפשר שימוש בממצאים נגד טרוריסטים שנשפטו בבתי משפט צבאיים בשטחים. משרד המשפטים התנגד לחוק בטיעון שאינו שוויוני, אולם השרה שקד טענה כי ההתנגדות "אינה מקצועית"

  ועדת השרים לענייני חקיקה בראשותה של שרת המשפטים איילת שקד אישרה בצהריים (יום א') הצעת חוק בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. מדובר בהצעת חוק שנועדה לאפשר שימוש בממצאים ובראיות נגד טרוריסטים שהורשעו בבתי משפט צבאיים בשטחים על מנת לתבוע אותם בבתי משפט אזרחיים בישראל.

   

  עד כה לא התאפשר מצב משפטי זה, הן בשל אי הכרה מפורשת של בית המשפט העליון בהליך זה בשל התנגדות משרד המשפטים לצעד, בטיעון שהוא אינו שוויוני שכן אזרחים ישראלים שמתגוררים בשטחים לא נידונים בבתי משפט בשטחים - והן בשל חששה של ישראל מעמדת בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

  וינשטיין ושקד (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  וינשטיין ושקד(צילום: אוהד צויגנברג)

  שרת המשפטים שקד אמרה בוועדת השרים כי חוות הדעת המתנגדת של משרד המשפטים "אינה מקצועית" וכי הצורך להגן על נפגעי עבירה, תושבי המדינה, הוא ערך חשוב לא פחות. כמו כן היא סבורה שהצעד הזה עשוי להרתיע מפגעים פלסטינים פוטנציאליים.

   

  שקד נסמכה על עמדתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רועי שיינדורף, שסבור כי ניתן להמשיך בחקיקה כיוון שהיא אינה סותרת את הדין הבינלאומי.

   

  מגישת הצעת החוק, ח"כ ענת ברקו (הליכוד), קבעה כי מטרתו להקנות בחוקים

   שונים מעמד ראוי לפסקי דין פליליים שניתנים על ידי ערכאת השיפוט באזור יהודה ושומרון.

   

  לדבריה, בית המשפט הצבאי בשטחים הוא ערכאת שיפוט פלילית מכובדת, אך החקיקה הישראלית, בהקשר של דיני ראיות הקבועות בחוק העונשין, "הדירה אותה והותירה ספק בדבר תוקפם של פסקי הדין ובכלל זה גזרי הדין על ההסדרים הקיימים בה".

   

  לפי ההצעה, הראיות שיקבלו תוקף של פסק דין בבית הדין הצבאי יוכלו לשמש בהליך אזרחי. ח"כ ברקו ציינה כי "לא ברור כיום כי אותו הליך פלילי כולל גם הליך פלילי בפני בית משפט צבאי באזור יהודה ושומרון. בית המשפט העליון נמנע מלהכריע בסוגיה זו והותיר את הספקות בעינם. הצעת החוק מבקשת לקבוע במפורש כי בעניין זה דינם של פסקי הדין של בתי משפט צבאיים כדין פסקי דין של בתי המשפט הרגילים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם מושקוביץ
  שרת המשפטים שקד
  צילום: נועם מושקוביץ
  מגישת החוק ח"כ ברקו
  מומלצים