שתף קטע נבחר

"חפש את החמלה, גם כלפי עצמך": נחשף שיר שכתב דודו טופז לפני מותו

ימים ספורים לפני ששם קץ לחייו, כתב דודו טופז מכתב מרגש לידידה שביקרה אותו בתא המעצר, ובו שיר שחיבר בהשראת המפגש: "חמלה היא חיוך, ומבט בעיניים. חמלה היא להגיד אתה לא לבד, אנחנו שניים". כעת מבקש אחיו מיקי גולדנברג להלחין את השיר במטרה להנציח את זכרו: "הקהל יבכה"

שש שנים חלפו מאז בחר דודו טופז לסיים את חייו בתא המעצר – אך רק כעת רואה אור מכתב מרגש שכתב ימים ספורים לפני מותו, ובו גם שיר שחיבר. במכתב שנחשף כעת לראשונה ב-ynet, ומיועד לידידה שביקרה אותו בזמן המעצר, כותב טופז לאותה ידידה כי אחרי שהלכה, התמלא "תחושת התעלות נפש", שהובילה לכתיבת השיר. כעת, מקווה אחיו להלחין אותו במטרה להנציח את זכרו.

 

 

המכתב והשיר של דודו טופז ז"ל, בכתב ידו ()
המכתב והשיר של דודו טופז ז"ל, בכתב ידו

"עצם המפגש והשיחה עשו לי טוב, אני מקווה שגם לך", כותב טופז, "וברגע שעליתי לתא שלי, בין שני אנשים שמואשמים ברצח (אחד מהם טוען להגנה עצמית, השני להריגה), פורץ (בן 28, פעם שמינית בבית הסוהר) וסוחר סמים (רק פעם שישית), נשכבתי על מיטת הברזל המצופה בסדיני הכלא וכתבתי משהו. אפשר לקרוא לזה שיר - למרות שאלתרמן, ביאליק, וט.ס. אליוט היו בוודאי מוחים בתוקף".

 

במילות השיר, שנושא את השם "אנשים", טופז ככל הנראה נותן ביטוי לאכזבה שחש מחלק מהסובבים אותו באותה תקופה קשה בסוף חייו. "כל כך הרבה אנשים, כל כך מעט בני אדם", הוא כותב, ומסביר בהמשך מה הופך איש לבן אדם - וזוהי החמלה. "המילה היא חמלה, לא רחמים. ברחמים יש התנשאות", הוא טוען בשיר, "חמלה היא חיוך, ומבט בעיניים. חמלה היא להגיד אתה לא לבד, אנחנו שניים... חפש את החמלה, גם כלפי עצמך".

 

מיקי גולדנברג, אחיו של טופז, מספר שהמכתב התגלגל לידיו רק לפני כמה חודשים – בחבילה שנשלחה באחרונה משירות בתי הסוהר. "זה עצוב וזה הזוי שזה מגיע ככה", הוא טוען, ומעיד כי הצליח לאתר את מי שעבורה מוען המכתב: "נתתי לה אותו, וביקשתי ממנה רשות להלחין את השיר – כי אני רוצה להנציח את האיש המוכשר הזה. פניתי למוזיקאים במטרה שילחינו ויבצעו את השיר. אני יודע מה מרגש את הקהל. אם זמר יעלה לבמה ויקריא את הפתיח בקולו, לפני ביצוע השיר – הקהל יבכה. כל יום ניגשים אליי לפחות עשרה אנשים ומדברים על דודו בדמעות. זה מה שאנשים רוצים לזכור".

 

 

דודו טופז, שנעצר במאי 2009 בחשד שיזם תקיפה של כמה בכירים בתעשיית הבידור, התאבד כשלושה חודשים לאחר מכן בתא המעצר, באמצעות כבל של קומקום חשמלי. לפני כשנה, כשיצא לאור ספרו של מיקי גולדנברג, "אחים - סיפור אמיתי", נחשפו ב-ynet תמלילי שיחות שניהלו השניים בימיו האחרונים של כוכב הטלוויזיה המנוח.

 

באחת השיחות, הנחה טופז את אחיו שיפנה לבקש עזרה ממגיש הטלוויזיה דאז וחבר הכנסת היום, יאיר לפיד. "תגיד לו: 'דודו לא עומד יותר בלינץ' שהתקשורת עושה לו. מאמר אוהד שלך יזרוק קצת אור ויציל את חייו'. תגיד לו: 'אתה יכול להציל פה בן אדם'", אמר טופז. עוד נחשף אז המכתב האחרון ששלח לגולדנברג, ואותו חתם במילים: "עוד נחגוג ביחד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
דודו טופז. שיר פרידה
צילום: ירון ברנר
לאתר ההטבות
מומלצים