שתף קטע נבחר

צוללת חמישית בדרך לישראל: אח"י רהב תצא מגרמניה

הצוללת נחשבת לכלי המלחמתי היקר ביותר של צה"ל - למעלה מ-1.6 מיליארד שקל. הנדסת האנוש בה מתקדמת יותר מצוללות הדולפין הקודמות של חיל הים והיא יכולה לשהות זמן רב מתחת למים

 

 

אח"י תנין. הצוללת החדשה תהיה משוכללת ממנה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אח"י תנין. הצוללת החדשה תהיה משוכללת ממנה(צילום: דובר צה"ל)

הצוללת החמישית והחדשה ביותר של חיל הים, אח"י רהב, צפויה לצאת בימים הקרובים מנמל קיל שבגרמניה, ולהתחיל במסע שיסתיים בעגינה בבסיס חיל הים בחיפה. בכך תצטרף הצוללת רהב לאח"י תנין שהצטרפה השנה לשייטת הצוללות של חיל הים, והחלה בחודשים האחרונים לנפק פירות מבצעיים ראשונים.

 

אח"י רהב תהיה דומה ביכולותיה ל'תנין' ותוכל להפליג עמוק מתחת למים, עם מערכת הנעה חשמלית שקטה שתספק יותר זמן שהייה ופעילות בקרבת קרקעית הים, מאשר שלוש צוללות דולפין הוותיקות יותר. גם הנדסת האנוש בצוללת הגרמנית החדשה תהיה מתקדמת ומרווחת יותר, ותאפשר לעשרות הלוחמים שהייה מבצעית נוחה יותר בלב ים.

 

לאחר הגעתה של רה"ב לחיפה היא צפויה לעבור תקופה של קליטה מבצעית והזנת מערכות הלחימה בכלי המלחמתי שנחשב היקר ביותר של צה"ל, ועלותו מוערכת בלמעלה מ-1.6 מיליארד שקל.

 

קצין בכיר בצה"ל אמר לאחרונה כי הצבא מתכנן לייצב את מערך הצוללות שלו על חמש בלבד. יש לציין כי הצוללת השישית אמורה להגיע עד שנת 2019, והחלטה לוותר על הצוללת הוותיקה בצי טעונה אישור של הדרג המדיני. התוכנית הוצגה במסגרת התוכנית הרב-שנתית של צה"ל. 

 

בשנה האחרונה קיבלה ישראל לידיה את הצוללת אח"י תנין. צוותי חיל הים יחד עם התעשיות הביטחוניות משלימים בימים האלה את הבחינות והניסויים האחרונים במערכות הנשק, התקשורת והמודיעין המתקדמות שהותקנו בצוללת בישראל לאחר הגעתה מגרמניה בקיץ האחרון. לפי פרסומים זרים, הצוללות החדישות הן זרוע אסטרטגית והן אמורות לספק לישראל אפשרות ל"מכה שנייה" בשעת הצורך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות"
צוללת של חיל הים
צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות"
מומלצים