שתף קטע נבחר

נסגר דוכן הספרים של עזמי בשארה בסעודיה

מרכז קטארי, שבראשו עומד חבר הכנסת לשעבר, הציג בתערוכת ספרים בינלאומית בסעודיה. ביום השני נסגר הדוכן מבלי לספק הסבר רשמי. הסיבה האפשרית: ריאד סולדת מהמרכז בהנהלת הפוליטיקאי שנמלט מישראל

מי מתנכל לחבר הכנסת לשעבר שנמלט מישראל? הנהלת תערוכת הספרים הבינלאומית שמתקיימת בימים אלה בעיר הסעודית ג'דה סגרה את דוכן המרכז הערבי למחקר ולימודי מדיניות, שבראשו עומד ח"כ לשעבר עזמי בשארה. האיש, שנמנה עם מקימי מפלגת בל"ד, נמלט מהארץ ב-2007 עקב חשד לריגול לטובת חיזבאללה ושוהה כיום בקטאר.

 

ההחלטה על סגירת הדוכן התקבלה ביום השני של התערוכה, אולם בדיווח על כך באתר של המרכז לא נמסרו פרטים בנוגע למניעי הסגירה. "ההנהלה סגרה את היריד של המרכז ללא נימוקים", צוין בדיווח. "המרכז הערבי עשה את כל ההליכים המשפטיים והרשמיים הנחוצים כדי להשתתף בתערוכה המדוברת".

 

בהמשך נכתב כי "המרכז השיג את ההסכמות של הגורמים המפקחים על ארגונו בידיעה שהמרכז הערבי הוא אחד ממרכזי המחקרים החשובים בעולם הערבי ובאזור כולו". במקביל פורסמו באתר תמונות של הדוכן ביריד לפני סגירתו ואחריה.

הדוכן לפני ואחרי הסגירה ()
הדוכן לפני ואחרי הסגירה

בכמה אתרי חדשות במפרץ ניסו להבין מה עומד מאחורי סגירת הדוכן, והועלתה אפשרות שמשרד התרבות הסעודי הוביל להחלטה. באחד מהאתרים הפחות מוכרים נטען כי ידוע שסעודיה אינה רואה בעין יפה את המרכז, מפני שהוא נחשב כמי שעודד בהתלהבות יתרה את התקוממויות "האביב הערבי" נגד המשטרים.

 

מי שנתן ביטוי פומבי לסלידה מבשארה הוא סגן מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפאן, ששימש מפקד המשטרה בעת חיסול בכיר חמאס במדינתו, מחמוד אל-מבחוח. חלפאן תקף ביממה האחרונה את בשארה בחריפות וכינה אותו "נער המוסד".

 

הבכיר במשטרת דובאי אף הזהיר כי בשארה עומד לבצע פעולה הרסנית רחבת-היקף במפרץ כדי לתקוע "טריז" באחדות במפרץ: "זה יקרה בתוך שמונה חודשים", ציין חלפאן. הוא קרא לצעירים במפרץ לפעול נגד "עוזרי הרוע במפרץ כמו שכיר החרב עזמי בשארה. הוא אמון על משימה מטונפת. צריך שייצא לדרך מבצע 'סופה נחרצת' (המבצע של סעודיה בתימן) נגדו ונגד עוזריו. בשארה הוא לא פחות מסוכן ממנהיג החות'ים ואולי אפילו יותר".

נמלט ב-2007. בשארה (צילום: AP) (צילום: AP)
נמלט ב-2007. בשארה(צילום: AP)

בשארה, בן 59, היה כאמור ממקימי מפלגת בל"ד והערבי-ישראלי הראשון שהציג את מועמדותו לראשות הממשלה. בבחירות לכנסת ה-14 הוא נבחר במסגרת רשימה משותפת של בל"ד וחד"ש, ומאוחר יותר פרש מהסיעה

המשותפת. בבחירות לכנסות ה-15 וה-16 הוא התמודד בסיעה עצמאית. לקראת הבחירות לכנסת ה-16 החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את בשארה מלהתמודד, אך בית המשפט העליון ביטל את ההחלטה.

 

הוא הוביל את רשימת בל"ד בבחירות לכנסת ה-17, שבהן זכתה מפלגתו בשלושה מנדטים. באפריל 2007 נודע כי בשב"כ ובמשטרת ישראל מתנהלת חקירה נגד בשארה בחשד לעבירות ריגול ובכללן מסירת מידע לאויב בעת מלחמת לבנון השנייה נגד חיזבאללה, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. בסוף אותו חודש התפטר בשארה מן הכנסת ועזב את הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עזמי בשארה
צילום: איי אף פי
מומלצים