שתף קטע נבחר

השוטר שירה ב"מחבלת המספריים" נחקר במח"ש

השוטר ממחוז ירושלים נחקר באשר לנסיבות הירי במחבלת בת ה-16 שביצעה פיגוע באמצעות מספריים בשוק מחנה יהודה בחודש נובמבר. בת דודתה, ששיתפה עמה פעולה, נורתה למוות. פרקליטו: השוטר פעל כמצופה ממנו

 

 

משרד המשפטים הודיע הערב (יום א') כי שוטר במחוז ירושלים נחקר במחלקה לחקירות שוטרים באשר לנסיבות הירי במחבלת בת ה-16 שביצעה פיגוע דקירה במספריים בשוק מחנה יהודה בירושלים עם בת דודתה.

 

ביום שישי הוגש נגד המחבלת כתב אישום המייחס לה עבירות של ניסיון רצח ועבירה של החזקת סכין, שמוגדר בחוק כ"חפץ חד שבאמצעותו ניתן לחתוך או לדקור אדם אחר. פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה לעצוראותה עד תום ההליכים.
 

החקירה נועדה לבדוק טענות שהועלו לפיהן השוטר ירה במחבלת לאחר שנוטרלה ולאחר שלפי הטענה כבר לא נשקפה ממנה סכנה. השוטר טען בחקירתו כי ירה משום שסבר כי הסכנה טרם חלפה והסביר את מניעיו לירי. החקירה נפתחה על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, לפי המלצת פרקליט המדינה.

 

המחבלת בבית המשפט (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
המחבלת בבית המשפט(צילום: אלי מנדלבאום)

 

עו"ד נאשף דרוויש, המייצג את המחבלת בת ה-16, אומר כי לא הוגשה בשמה תלונה למח"ש נגד השוטר: "מדובר באירוע קשה מאד שבו שתי נערות , בת 14 נהרגה ובת 16 נפצעה קשה. אני מאד שמח שמח"ש החלה בחקירה. התמונות מדברות בעד עצמן. הירי היה מיותר ומעל לכל צורך. מדובר בסוג של משפט שדה. הנאשמת טענה בפניי כי לא הייתה לה כל כוונה לפגוע באדם. המצב שבו אנו נמצאים הוא מצב קשה שצריך להדליק נרות אדומות בשני הצדדים".

ביום הפיגוע, ב-23 בנובמבר, יצאו המחבלת ובת דודתה מביתן כשעל גבן תיקי בית ספר כדי לא לעורר חשד בקרב בני משפחתן. הן נסעו באוטובוס לירושלים ולאחר שהתפללו במסגד אל-אקצה, רכשו שני מספריים כי לבצע באמצעותם את הפיגוע. אז עלו לרכבת הקלה וירדו בסמוך לעיריית ירושלים. משם צעדו ברחוב יפו, במטרה למצוא יהודים כדי לפגוע בהם.

 

סמוך לשעה 11:00 בתחנת הרכבת של שוק מחנה יהודה, השאירו השתיים את תיקי בית הספר בתחנת הרכבת ועזבו את המקום. מאבטח הרכבת הקלה שהבחין בכך קרא להן לחזור לקחת את תיקיהן וכך עשו. הן המשיכו להתהלך ברחוב יפו, ובדרך הצביעה קרובת משפחתה של הנאשמת על עוברים ושבים ברחוב, ואמרה: "אני רוצה לרצוח את זה".

 

אדם כבן 64 התקדם בריצה לכיוון האירוע. קרובת המשפחה של הנאשמת פנתה לכיוונו, הניפה לעברו את המספריים וניסתה לדקור אותו שעה שהנאשמת עמדה לידה, מניפה את המספריים מעל ראשה בתנועת דקירה כלפי הסובבים. בשעה 11:20 לערך הגיעו השתיים לאזור לשכת הבריאות ברחוב יפו. קרובת המשפחה ניגשה מאחור לספסל שעליו ישב אותה עת יוסוף אלחרוב, פלסטיני כבן 70.

 

דוד אשור, בעל חנות תכשיטים הסמוכה למקום, מיהר לכיוונה של המחבלת, היכה אותה באמצעות כיסא והנאשמת נפלה לקרקע. בת דודתה הניפה את המספריים לעברו של א' עד לשלב שבו ירה בה באמצעות אקדח שנשא עמו. שוטר שעבר במקום עם ניידת משטרתית, הצטרף אליו וירה לעברן. מותה של בת הדודה נקבע במקום.

 

 

פרקליטי השוטר, עפר ברטל, דב גלעד כהן ושגיא בלומנפלד מסרו בתגובה: "השוטר הגיע לזירת הפיגוע החבלני, לאחר ששתי

המפגעות כבר הספיקו לדקור עוברי אורח תמימים. הוא פעל כמצופה מכל שוטר במשטרת ישראל, תוך חתירה למגע וסיום האירוע ללא נפגעים נוספים. בזמן אמת, השוטר התרשם כי המפגעות מהוות סכנה מיידית לחיי אדם, ועל-כן פעל לנטרלן.

 

פעולתו הנחושה של השוטר בוצעה, בין היתר, בשל חשש כי יתכן ועל גופן של המחבלות מוחבאות חגורות נפץ בשבוע שעבר הוגש נגד אחת המפגעות כתב אישום המייחס לה שני ניסיונות רצח. הדברים מדברים בעד עצמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים