שתף קטע נבחר

"הוביל לטבח": מאסרי עולם לאב שרצח את בנותיו

בית המשפט בבאר שבע גזר את העונש על עלי אמטיראת מהפזורה הבדואית שרצח בשנת 2013 את שתי בנותיו הקטנות אסינאד ורינאס. בכניסתו לאולם צעק האב הרוצח: "אני זכאי, אשתי רצחה את הבנות". השופטת: הנאשם הותיר את בנותיו המתות למען יראו וייראו

 

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
סוף לפרשה המזעזעת של רצח במשפחה: בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ג') שני מאסרי עולם מצטברים על עלי אמטיראת, שהורשע ברצח שתי בנותיו אסינאד (4) ורינאס (2) מאל פורעה בשנת 2013. בכניסתו לדיון אמר אמטיראת: "אני זכאי. המדינה לא רוצה את האמת". השופטת יעל לזר לוי אמרה בהחלטתה: "הנאשם ניצל את התמימות של הבנות. הן הלכו לביתו כמובלות לטבח".

 

בהמשך לבקשת המדינה, קבע בית המשפט לראשונה כי הנאשם ביצע רצח חריג בחומרתו, ובמסגרת התיקון לחוק שחרור על תנאי ממאסר לא ניתן לקצוב את עונש מאסר העולם לפחות מ-40 שנות מאסר.

 

קורבנות הרצח אסינאד ורימאס (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
קורבנות הרצח אסינאד ורימאס(צילום: חסן שעלאן)

 

אמטיראת האשים את אם הילדות, עביר דנדיס, כי היא זו שרצחה את הילדות, לטענתו עבור בצע כסף. "המשטרה החליטה שאני אשם ולא מוכנה ללכת אחורה. אני מוכן להגיע להסדר ולהוכיח שאני זכאי, אבל הם לא רוצים. אני אדם עובד, כל החיים אני עובד. היא רצחה ואמרה שהיא רוצה כסף. יש לה גם סייענים. ארבעה חודשים שבתתי רעב כמו כלב. לא נותנים לי לראות את אבא שלי".

 

בגזר הדין נכתב כי הנאשם רצח בדם קר את שתי בנותיו הקטנות וגדע את חייהן עוד בראשיתם. "קשה להבין כיצד אב אשר באופן טבעי אמור לגונן ולשמור על ילדיו מכל פגע, מחליט לקפד את חיי ילדותיו באופן מעורר חיל ופלצות. הנאשם נטל את חייהן של בנותיו הכה רכות בשנים, באופן זדוני, מתוכנן ומכוון, בקור רוח מצמרר, והכול מתוך מטרה להתנקם באם", נכתב בגזר הדין.

 

אם הבנות, עביר דנדיס (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אם הבנות, עביר דנדיס(צילום: הרצל יוסף)

"קדושת חיי האדם היא ערך שיש לקדש, ועל כן יש להתייחס לכל מעשה המתה כמעשה נפרד שבו נגדעו חייהן של שני קורבנות, שתי ילדות, שמא תינוקות, כל אחת מהן אוצרת בחובה עולם ומלואו, כל אחת מהן פוסעת את צעדיה הראשונים בנתיב חייה, מהדסת כה וכה, בדרך לא דרך מלאה חתחתים מיום היוולדה. נתיב חייהן לא יושלם לעולם".

 

על אמטיראת נגזר עונש מצטבר של שני מאסרי עולם ועוד עשר שנות מאסר על החטיפות, ופיצוי של 568 אלף שקל על מקרי הרצח. השופטת יעל לזר לוי הסבירה כי "זוהי סאגה מזעזעת של מסכת אלימות עם סוף טרגי. מעל המעשה האכזרי מתנוסס דגל שחור המוכתם לא רק בדם הבנות אלא באכזריות הנאשם שהותיר אותן תלויות למען יראו וייראו". אם הילדות בירכה בערבית על גזר הדין.

האם עביר דנדיס, במרכז (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
האם עביר דנדיס, במרכז(צילום: הרצל יוסף)

אמטיראת היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
אמטיראת היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

התובעת בתיק מפרקליטות מחוז דרום, עו"ד שרית שמש: "אדם שרוצח בדם קר את שתי בנותיו הפעוטות מעיד על עצמו כי אין בו כל צלם אנוש, ועל כן עליו להיות מאחורי סורג ובריח כל חייו".

 

אחמד אמטיראת, אחיו של הנאשם, טען לחפותו של אחיו ואמר: "אין צדק. אח שלי לא עשה שום דבר. אין שום הוכחות. למה אין DNA? למה אין צילומים? למה המדינה לא מחפשת את הרוצח האמיתי?". הוא הוסיף: "במקרים כאלה צריך לחכות לפחות חמש עד שש שנים כדי לדעת את האמת. איך אפשר רק אחרי שלוש שנים לתת שני מאסרי עולם? כשהוא שמע שהילדות שלו נרצחו, הוא כמעט השתגע".

 

הרצח גרר ביקורת על מחדלי המשטרה, שלא השכילה להעניק לשתי הבנות הקטנות הגנה והתעלמה מכל נורות האזהרה ומתחנוניה של אמן לעזור להן. במהלך הפרשה הודחו מפקד תחנת משטרת ערד, סגנו וקצין נוסף, מכיוון שהשוטרים לא בדקו תלונה שהגישה האם יום לפני הרצח.

 

אסינאד ורינאס נמצאו תלויות בביתן ביולי 2013. אמטיראת נעצר רק 40 יום לאחר מכן, בתום מצוד נרחב, אחרי שנתגלה באמצע המדבר. לפי האישום הוא חנק את שתי בנותיו למוות ולאחר מכן תלה אותן ונמלט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
הרוצח עלי אמטיראת
צילום: הרצל יוסף
מומלצים