שתף קטע נבחר

שקד: אסור שנהפוך למדינה ערבית ולא דמוקרטית

שרת המשפטים דיברה באוניברסיטת בר אילן על ההגדרה "מדינה יהודית ודמוקרטית", והביעה ביטחון ש"נהיה למדינה דמוקרטית יותר ככל שנהיה מדינה יהודית יותר, ולהיפך"

שרת המשפטים איילת שקד אומרת שההכרעה האמיתית היא בין מדינה יהודית השומרת על הדמוקרטיה שלה מכל משמר, לבין מדינה שתהפוך עם הזמן לערבית ושגם דמוקרטיה לא תהיה בה. השרה דיברה היום (ב') על הנושא "מדינה יהודית ודמוקרטית" בפורום ארוחת הבוקר באוניברסיטת בר אילן, וציינה כי לדעתה "כאשר רוצים להעביר את ישראל תהליכי דמוקרטיזציה מתקדמים יותר ויותר, חובה עלינו במקביל להעמיק את זהותה היהודית".

השרה שקד, היום באוניברסיטת בר אילן. "זהויות לא סותרות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השרה שקד, היום באוניברסיטת בר אילן. "זהויות לא סותרות"(צילום: מוטי קמחי)
 

שקד ציינה כי המונח "יהודית ודמוקרטית" הוא מונח חדש, אשר לא היה קיים עת הכריז ראש הממשלה בן גוריון על הקמת המדינה. "ולמרות שהנוסחה הזו של 'מדינה יהודית ודמוקרטית' חדשה בסך הכול, אין לבלבל בין התבנית לבין החומר. החומר הפוליטי ותפיסת העולם התרבותית שנוצקו לתוך התבנית המשפטית של חוקי היסוד בשנת 1992 לא נוצרו יש מאין.

 

"היה זה חומר שהתעצב במשך שנים על ידי הנהגת החברה הישראלית. זו שתפסה את עצמה בטעות כמי שבאה מן הים.

 זו שנעה ברובה בין תפיסה שסבורה הייתה שהמושגים 'יהודית' ו'דמוקרטית' הם מושגים שבפועל מנותקים זה מזה, לבין תפיסה שסבורה הייתה שלא רק שכך הדבר בפועל, אלא שגם ראוי שכך יהיה הדבר".

 

לדברי שקד, דווקא כשמואצים בישראל תהליכי דמוקרטיזציה מתקדמים יותר - חובה במקביל להעמיק את זהותה היהודית. "הזהויות האלה בפירוש אינן סותרות זו את זו. להפך, אני מאמינה שהן מחזקות זו את זו. אני מאמינה שנהיה למדינה דמוקרטית יותר ככל שנהיה מדינה יהודית יותר, ואני מאמינה שנהיה למדינה יהודית יותר ככל שנהיה למדינה דמוקרטית יותר".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השרה שקד בבר אילן, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים