שתף קטע נבחר

ג'ב בוש תקף את טראמפ וקם מהקרשים

הספידו אותו, לעגו לו, אבל הלילה הוא חזר למרוץ בזכות מתקפה על דונלד טראמפ בעימות הרפובליקני החמישי: "לפני חודשיים אמרת שדאעש לא האויב שלנו, אתה יוצר כאוס ולעולם לא תהיה נשיא". טראמפ הגן על אמירתו בנוגע למניעת כניסת מוסלמים והוסיף: "גדר עובדת, תשאלו את הישראלים"

הטרור, שהיה נושא זניח בארבעת העימותים הרפובליקנים הקודמים, הפך לנושא המרכזי בעימות החמישי שנערך לפנות בוקר בלאס וגאס.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

תשעה מועמדים הוצבו זה ליד זה על הבמה, בהתאם למצבם בסקרים. דונלד טראמפ היה במרכז החבורה וסנאטור טד קרוז לידו. שני המועמדים המובילים עמדו זה לצד זה, כמו שני מתאגרפים, והעולם חיכה למהלומות.

 

ג'ב בוש, הלילה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ב בוש, הלילה(צילום: רויטרס)

 

בוש, טראמפ וקרוז הלילה בלאס וגאס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוש, טראמפ וקרוז הלילה בלאס וגאס(צילום: AFP)
 

קרא לסגור את האינטרנט באזורים שבהם פועלים אנשי דאעש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרא לסגור את האינטרנט באזורים שבהם פועלים אנשי דאעש(צילום: AFP)

טראמפ, שהבחין כיצד קרוז נושף בעורפו בסקרים, כינה אותו לפני יומיים "מניאק שאינו ראוי לנשיאות". קרוז בלע את הרוק והמשיך במדיניות שלו - לחבק ולא להתעמת עם טראמפ, עד שזה יפול על חרבו. המנחים ניסו לעמת את סנאטור קרוז עם טראמפ, אבל הוא ברח מזה כמו מאש. ההתקפה באה מכיוון בלתי צפוי: ג'ב בוש.

 

מי שהיה לפני כמה חודשים המועמד הרפובליקני המוביל ונראה אחרי ארבעה עימותים עלובים על סף חיסול, תקף הלילה ישירות את טראמפ על הצעתו למנוע מכל המוסלמים כניסה לגבולות ארה"ב. "דונלד חזק בהצהרות של שורה אחת, אבל הוא גורם לכאוס כמועמד והוא יהיה נשיא שייצור כאוס. הוא לא מי שאנחנו צריכים", הטיח בוש.

 

טראמפ הגיב כמו שהוא יודע וירה: "ג'ב הוא מועמד כושל". אבל בוש של הלילה היה בוש חדש, תקיף וענייני שאמר כי ההצעה של טראמפ "למנוע כניסה של כל המוסלמים לארה"ב תמנע מאתנו לעשות את מה שאנחנו צריכים - להרוס את דאעש. אנחנו צריכים לפעול בשיתוף פעולה עם מוסלמים שוחרי שלום כדי להביס את דאעש".

 

טראמפ מצידו הגן על הצהרתו בנושא המוסלמים: "אנשים אוהבים ומכבדים את הדברים שאני אומר. פתחתי בדיון שהיה צריך לעלות", אמר וחידד: "אנחנו לא מדברים על בידוד ולא על דת, אלא על ביטחון. המדינה שלנו איבדה שליטה. אני רוצה לגרום לכך שאמריקה תחזור להיות מקום בטוח". על ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב והדרך למנוע אותה אמר בין השאר כי "גדר עובדת, תשאלו את האנשים בישראל".

 

מבחינת בוש זה היה עימות של לחיות או למות - והוא חזר לחיים. לא ברור אם ההופעה הלילה תציל את בוש, אבל הוא היה חד ותקיף. הוא כינה את הצהרותיו של טראמפ "לא רציניות" והזכיר כי "לפני חודשיים טראמפ אמר שדאעש אינו האויב שלנו. זהו אינו מועמד רציני. צריך מישהו שיוביל את ארצנו".

תשעת המועמדים על הבמה בלאס וגאס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תשעת המועמדים על הבמה בלאס וגאס(צילום: AFP)

העימות המרכזי. בוש לטראמפ: "אם השאלות קשות, איך תתמודד עם פוטין או דאעש?" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העימות המרכזי. בוש לטראמפ: "אם השאלות קשות, איך תתמודד עם פוטין או דאעש?"(צילום: רויטרס)

סירב להשמיץ את טראמפ. טד קרוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סירב להשמיץ את טראמפ. טד קרוז(צילום: AFP)
 

טראמפ ניסה לטפל באיום בצורה אופיינית ואמר ש"בוש הוא אדם נחמד, אבל רך ואנחנו צריכים קשיחות". בוש לא נשאר חייב ואמר לטראמפ: "אתה לא תצליח להגיע לנשיאות באמצעות העלבת אנשים. מנהיגות לא מבוססת על התקפת אנשים, אלא על יצירת אסטרטגיה כדי להתמודד עם הבעיות של זמננו. אני הצגתי אסטרטגיה לפני ההתקפה בפריז. טראמפ אמר אז שדאעש הוא לא האויב שלנו".

 

טראמפ, שהציע לסגור את האינטרנט בפני אנשי דאעש, נשאל על ידי המנחה וולף בליצר אם בכוונתו שארה"ב תלך בעקבות צפון קוריאה וסין. טראמפ השיב: "האינטרנט היה הרעיון שלנו, אבל דאעש משתמש בו יותר טוב מאיתנו. דאעש מגייס דרך האינטרנט. אני רוצה לגייס את המבריקים מעמק הסיליקון לחשוב כיצד ניתן למנוע מהטרוריסטים לנצל את האינטרנט. אנחנו צריכים להשתמש באנשים המבריקים שלנו ולאתר את אנשי דאעש דרך האינטרנט".

 

בוש שב ותקף את טראמפ. "אני לא מקבל את המידע שלי מתוכניות טלוויזיה", אמר. טראמפ מצידו התפרץ לעבר המנחה והאשים את רשת CNN בשאלות מנחות לבוש נגדו לצרכי רייטינג. "זה לא מקצועי", השיב. בוש הגיב: "אם זה קשה, אז איך בדיוק אתה תוכל להתמודד עם פוטין או דאעש?".

 

"אתה בחור קשוח", גיחך טראמפ. אבל בוש עשה את שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש הלילה בלאס וגאס
צילום: רויטרס
מומלצים