שתף קטע נבחר

ארצות הברית פרסמה אזהרת מסע לישראל: "סיכון ביטחוני, חפשו את המקלט הקרוב"

בעיצומו של גל הטרור הוציאו במחלקת המדינה האמריקנית אזהרת מסע לישראל, ליו"ש ולעזה. הם קראו לתיירים לאתר מבעוד מועד את המקלט הקרוב, פירטו את האיומים וכתבו: "יש להיות מודעים לסיכונים הביטחוניים"

שלושה חודשים של טרור מובילים לאזהרת מסע אמריקנית. בעיצומו של גל הטרור פרסמה אתמול (יום ד') מחלקת המדינה האמריקנית אזהרת מסע לישראל ליהודה ושומרון ולעזה ובה נכתב כי "האווירה הביטחונית בישראל, בגדה המערבית ובעזה מורכבת. אזרחים אמריקנים צריכים להיות מודעים לסיכונים המתמשכים הכרוכים בנסיעה לאזורים המתוארים באזהרת המסע, שבהם יכולים להיות מתחים מוגברים וסיכונים ביטחוניים".

פיגוע דריסה בירושלים. הוקדש לה חלק מיוחד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פיגוע דריסה בירושלים. הוקדש לה חלק מיוחד(צילום: AFP)
 

 
לפי ההודעה, תיירים בישראל צריכים להכיר מבעוד מועד את מיקומו של המקלט הקרוב למעונם הזמני. עוד נכתב בהודעה: "המצב הביטחוני מורכב ויכול להשתנות מיום ליום, בהתאם למצב הפוליטי, אירועים אחרונים ואזור גיאוגרפי. עלייה במתיחות פוליטית ובאלימות בירושלים ובגדה המערבית הביאה לפציעתם ולמותם של אזרחים אמריקנים.

 

"הן ממשלת ישראל והן הרשות הפלסטינית עושות מאמצים ניכרים כדי לפקח על אתרים תיירותיים מרכזיים ולוודא שאזורים שאליהם מגיעים תיירים מאובטחים. אף שמאמצים אלה להפחתת האיומים לא יעילים במאה אחוזים, מאות אלפי אזרחים אמריקנים מבקרים בבטחה בישראל ובגדה מדי שנה למטרת לימודים, תיירות ועסקים".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

אמריקנים התבקשו לקחת בחשבון מגוון איסורים על עובדי המדינה: לא להשתמש בתחבורה הציבורית, לא להמתין בתחנות אוטובוס, ולבקש אישור מראש כדי להגיע למרחק של 11 קילומטרים או פחות מרצועת עזה ושני קילומטרים וחצי מהגבול עם לבנון. במחלקת המדינה ציינו כי אזרחים אמריקניים נפצעו ונהרגו בגל הסכינאות וכתבו כי "על האזרחים להיות מודעים להמשך הסיכונים לטייל באזורים המצוינים, שבהם יש מתחים וסיכונים ביטחוניים".

 

"רמת אלימות שלא נראתה עשור"

בחלק המוקדש לירושלים נכתב כי הרגישויות והמתיחויות שסובבות את העיר עלולות להוביל להפגנות, עימותים ומעשי טרור. "אפילו הפגנות שלוות יכולות להפוך לאלימות תוך רגע", נכתב. באזהרת המסע מצוין כי מאז אוקטובר 2015 חלו עימותים רבים בין מפגינים לבין הרשויות בישראל בשכונות במזרח העיר, אך לעתים גם במערבה. מאמצע אוקטובר ועד סוף נובמבר, כך נכתב, נאסר על עובדי הממשל האמריקני לנסוע בחלק מהמסלול של הרכבת הקלה בבירה.

 

בדו"ח נכתב כי תנאי הביטחון בערים הגדולות תל אביב וחיפה, ובאזורים הסמוכים להן, דומים לתנאים בערים גדולות אחרות ברחבי העולם. עם זאת, מזהיר הממשל מאלימות בירושלים ובגדה בגלל המתח המדיני והדתי סביב הר הבית, "רמת אלימות שכמוה לא נראתה באזור זה עשר שנים". הם כתבו כי "לא נראה שאזרחים אמריקניים מותקפים על רקע מוצאם, אבל הזהירו את האמריקנים לא להשתתף בהפגנות למען ביטחונם האישי". על עובדים אמריקניים נאסר גם לבקר בגדה, פרט לבית לחם ויריחו.

 

גם בפברואר האחרון פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרת מסע לנוסעים לישראל, בדגש על ביקורים בירושלים. "המצב הביטחוני יכול להשתנות מיום ליום, תלוי במצב המדיני והאזורי", נכתב אז. לפני כן פורסמה אזהרה דומה ביולי 2014, במהלך הלחימה בצוק איתן. לא רק ארצות הברית מזהירה את אזרחיה מפני הגעה לישראל. בחודש שעבר, במהלך גל הטרור הנוכחי, פרסמה ממשלת בריטניה אזהרה לנוסעים לישראל בגלל מה שהגדירו שם "איום גבוה לטרור".


פורסם לראשונה 16/12/2015 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות מג"ב בירושלים
צילום: AFP
מומלצים