שתף קטע נבחר

פוטין הודה: רוסים פעלו צבאית באוקראינה

נשיא רוסיה אמר במסיבת העיתונאים השנתית שלו שאזרחי ארצו ביצעו משימות צבאיות מסוימות במזרח אוקראינה, אך הכחיש ששלח צבא סדיר. על ארה"ב: "נעבוד עם כל נשיא שייבחר", על טורקיה: "הפלת המטוס - פעולה עוינת", על בנותיו: "הן תמיד גרו ברוסיה ורושמות הצלחה בקריירות שלהן"

 

כמדי שנה מספק האיש מספר אחת בקרמלין את ההצגה הכי טובה בעיר: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודה היום (יום ה') שרוסיה החזיקה באנשים במזרח אוקראינה שביצעו משימות צבאיות מסוימות, אולם הכחיש שמוסקבה שלחה לאזור כוחות צבא סדירים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

"מעולם לא אמרנו שאין שם אנשים שמבצעים משימות מסוימות כולל בתחום הצבאי", אמר פוטין במהלך מסיבת העיתונאים השנתית שערך במוסקבה. "אבל אין הכוונה שיש כוחות סדירים רוסיים שם, תבינו את ההבדל".

 

פוטין אמר שרוסיה מוכנה לשכנע את הבדלנים הפרו-רוסים באוקראינה שנדרשת פשרה כדי להשיג הסדר פוליטי לסכסוך בין קייב לבין הבדלנים שגבה את חייהם של אלפי בני אדם. הנשיא הרוסי גם אמר שהוא צפה שיחסי הסחר עם אוקראינה יחריפו, אבל שמוסקבה לא תטיל שום סנקציות על קייב בשל הסכם הסחר שלה עם האיחוד האירופי. "איננו מעוניינים להחריף את הסכסוך. אנחנו מעוניינים בסיום הסכסוך במהירות האפשרית, אבל לא על ידי חיסול אנשים במזרח אוקראינה"

, אמר פוטין.

פוטין במסיבת העיתונאים השנתית במוסקבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פוטין במסיבת העיתונאים השנתית במוסקבה(צילום: AFP)
 

הנשיא הרוסי לא צופה את סיום הסכסוך עם טורקיה בקרוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיא הרוסי לא צופה את סיום הסכסוך עם טורקיה בקרוב(צילום: EPA)

 

במהלך מסיבת העיתונאים התייחס פוטין לשורה של נושאים מלבד הנושא האוקראיני:

 

סוריה

"אני לא בטוח אם אנחנו זקוקים לבסיס קבוע שם. מדובר בתשתית די משמעותית שצריכה שיושקע בה כסף".

 

טורקיה

"אנו רואים בפעולה של הרשויות הטורקיות כלפי המטוס שלנו פעולה עוינת".

"קשה לנו להגיע להסכם עם ההנהגה הטורקית הנוכחית, אם בכלל זה אפשרי".

"מה הם השיגו? אולי הם חשבו שאנחנו נברח משם (סוריה)? אבל רוסיה איננה מדינה כזו".

 

היחסים עם ארה"ב

פוטין אמר שרוסיה מוכנה לפעול לשיפור הקשרים עם ארצות הברית ולעבוד עם כל מי שייבחר לנשיאה הבא. הוא הוסיף ששיחותיו בתחילת השבוע עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הראו שוושינגטון מוכנה "להתקדם ביישוב סוגיות שיכולות להיפתר רק במאמצים משותפים. "אנחנו מוכנים לעבוד עם כל נשיא, עם כל מי שהעם האמריקני יבחר בו", אמר פוטין. "אלה הם (האמריקנים) שמנסים כל הזמן ללחוץ עלינו למי להצביע".

 

שינויים בממשל הרוסי

"אני מאוד מתחשב באנשים כפי שזה נראה בתקופה הארוכה שלי בתפקיד, ואני חושב שחילופי גברא, ככלל, הם הרסניים".

"לא יהיו שינויים משמעותיים בצנרת (השלטון)".

 

תחזית התמ"ג ותקציב

"הממשלה, תוך התחשבות בהערכת הייצוא שלנו, צופה שהכלכלה תצמח ב-0.7 אחוזים ב-2016, ב-1.9 אחוזים ב-2017 וב-2.4 אחוזים ב-2018".

"אני רוצה להפנות את תשומת הלב לעובדה שהכול חושב עם מחיר נפט של 50 דולר לחבית. כעת, המחיר נמוך יותר והתנודתיות גבוהה מאוד".

"לא אמהר לבצע שינויים בתקציב משום שזה יהיה כרוך בקיצוץ ההוצאות הציבוריות. עם זאת, הממשלה, כמובן, מוכנה לתרחישים שונים".

 

משקיעים

"משקיעים, שמבינים את מציאות הכלכלה שלנו, מתחילים לגלות עכשיו עניין בעבודה כאן".

 

מחיר הנפט

"חישבנו את התקציב של השנה הבאה על בסיס 50 דולר לחבית נפט. הערכה זו אופטימית מאוד כיום. היום המחיר הוא כבר 38 דולר. מסיבה זו נצטרך לבצע שם כמה תיקונים".

 

סמים בספורט

פוטין אמר שרוסיה מחויבת להילחם בשימוש בסמים בספורט ותשתף פעולה עם הארגונים הבינלאומיים למען מטרה זו.

הוא הוסיף שהסמים פוגעים בבריאות הספורטאים ושאלה שמשתמשים בהם חייבים להיענש. באותה עת הוא אמר שספורטאים שלא מעורבים בשימוש בסמים לא צריכים להיענש ביחד עם מפרי החוק.

 

באופן די נדיר התייחס פוטין לשתי בנותיו מריה ויקטרינה. הוא סיפר ששתיהן מתגוררות ברוסיה ותמיד גרו בה. הוא אמר שהן ממשיכות בלימודים שלהן ודוברות שפות זרות ושהן עושות את צעדיהן הראשונים בקריירות שהן מנהלות ורושמות הצלחה.

"הן עושות את הצעדים הראשונים שלהן בקריירות שלהן והן רושמות הצלחה. אני מעולם לא מתייחס לשאלות שנוגעות למשפחה שלי. הן לא מעורבות בעסקים. והן לא מעורבות בפוליטיקה. הן לא דוחפות לזה", אמר פוטין. "לדבר על המקום שבו הבנות שלי עובדות ומה בדיוק הן עושות - מעולם לא עשיתי את זה לפני כן ואני לא הולך לעשות זאת עכשיו מסיבות רבות, כולל סיבות ביטחוניות. ובאופן כללי אני מאמין שלכל אדם יש את הזכות לגורל שלו או שלה. הן מעולם לא היו ילדות "כוכבות" ומעולם לא זכו להיות באור הזרקורים. הן פשוט חיות את חייהן ועושות זאת בכבוד גדול"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים