שתף קטע נבחר

בשבוע הבא בוחרים יועמ"ש: מי מוביל?

ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה צפויה להכריע בשבוע הבא על שלושת מועמדיה לתפקיד. מזכיר הממשלה מנדלבליט, שנתמך על ידי נתניהו ושרת המשפטים, ונציבת הביקורת על הפרקליטות הילה גרסטל נחשבים בעל סיכויים גבוהים להיכלל בשלישייה הסופית

מי יחליף את יהודה וינשטיין ? ועדת האיתור לבחירת היועץ המשפטי לממשלה צפויה להעביר בשבוע הבא את המלצתה לגבי שלושת מועמדיה לכהונת היועץ המשפטי לממשלה. הוועדה התכנסה היום (ה') בתל אביב כדי להכריע מבין שמונת המועמדים שנידונו לתפקיד, ולפי הערכות מרבית הסיכויים הם שמזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ונציבת התלונות על הפרקליטות הילה גרסטל ייכללו ברשימה הסופית.

מנדלבליט לצד נתניהו. ממשרת אמון לתפקיד שיפוטי? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנדלבליט לצד נתניהו. ממשרת אמון לתפקיד שיפוטי?(צילום: רויטרס)

יו"ר הוועדה אשר גרוניס העלה בפני חבריה את סוגיית הצינון על מנדלבליט, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי, שמאז 2013 מכהן כמזכיר הממשלה – משרת אמון של בנימין נתניהו. בעוד הפרופסורים אוריאל רייכמן ואמנון רובינשטיין שיגרו מכתבי התנגדות למועמדות, מנדלבליט הציג בפני הוועדה חוות דעת של מומחי משפט אחרים הסבורים כי אין כל צורך בצינון, בהם הפרופ' אריאל בנדור, עמיחי כהן, אביעד הכהן, גדעון ספיר ואבי שגיא.

 

מזכיר הממשלה המכהן נחשב מועמד מועדף על ידי ראש הממשלה ושרת המשפטים. כדי להמליץ על מועמד יש לגייס את הצבעתם של ארבעה מתוך חמשת חברי הוועדה: היו"ר גרוניס, עורכי הדין משה נסים ויחיאל כץ, הפרופ' גבי שלו וח"כ ענת ברקו (ליכוד).

חברי הוועדה לבחירת יועץ משפטי לממשלה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
חברי הוועדה לבחירת יועץ משפטי לממשלה(צילום: שאול גולן)

 

משבעה ייצא אחד – המועמדים

אביחי מנדלבליט, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי, נבחר לתפקיד מזכיר הממשלה ב-2013. בחודש מאי האחרון גנז היועץ המשפטי לממשלה את תיק החקירה שנפתח נגד מנדלבליט בפרשת הרפז.

 

השופטת בדימוס הילה גרסטל, משמשת כנציבת הביקורת על הפרקליטות, אשר הוקמה בחודש מאי בשנה שעברה ומפקחת על כ-3,500 עורכי דין. גרסטל הייתה סגנית הנשיא בבית המשפט המחוזי בתל אביב, וכיהנה כנשיאה הראשונה של בית המשפט המחוזי מרכז.

 

איל ינון, מכהן כיועץ המשפטי של הכנסת. הוא שימש גם כמזכיר הכנסת בשנים 2010-2007. ינון הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ובצבא היה קצין בחטיבת המחקר באגף המודיעין. יחסיו של ינון עם לשכת נתניהו התהדקו באחרונה. העובדה שח"כ ענת ברקו, הנחשבת מקורבת לנתניהו, הציעה את שמו בוועדה מעידה על האמון שנתניהו רוחש לו.

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הוא יד ימינו של היועץ הנוכחי יהודה וינשטיין ושימש כעוזרו הבכיר של היועץ הקודם מני מזוז. הוא היה מעורב בכל התיקים הגדולים שליוו את תקופת כהונתו של וינשטיין. הוא מומחה לפלילים, ייעוץ ותיקים ביטחוניים.

 

אבי ליכט מכהן כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאז 2009. לפני כן היה ליכט במחלקת הבג"צים של פרקליטות המדינה ואף כיהן כסגן בכיר לפרקליט המדינה.

 

ישי בר הוא פרופסור למשפטים בבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה. בר, אלוף במיל', שירת בצנחנים ובתפקידו האחרון בצבא היה נשיא בית הדין הצבאי לערעורים.

 

פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי וציבורי. היא משמשת כפרשנית משפטית בכלי התקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מנדלבליט. חוות דעת סותרות בדבר נחיצות תקפות צינון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים