שתף קטע נבחר

היועמ"ש אסר על רגב: "אל תתערבי בגלגל"צ"

היועץ המשפטי לממשלה צידד בעמדת שר הביטחון שדרש משרת התרבות לגנוז את יוזמתה לשנות את אופי התחנה הצבאית. "קביעת התכנים מסורה בידי גורמי מקצוע - ואין מקום להתערבותה", קבעה המשנה של וינשטיין דינה דילבר

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הכריע בסוגיית כוונתה של שרת התרבות מירי רגב להתערב בתכניה של גלגל"צ. המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, קבעה כי נאסר על שרת התרבות להתערב בתכנית השידור, לרבות הפלייליסט, של גלי צה"ל ותחנת הבת גלגל"צ. דבר רצונה של רגב לפצל את התחנה פורסם לראשונה ב-ynet.

 

היוזמה של רגב, שגובשה על רקע מחאת אמנים נגד גלגל"צ, זכתה לכתף קרה מצד שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שהתעמת עם עמיתתו לשולחן הממשלה. בעניין זה הכריע היועץ המשפטי לממשלה כי שר הביטחון והרמטכ"ל מחזיקים בסמכויות הארגוניות באשר לתחנה הצבאית, ואילו לרשות השידור יש סמכויות מסוימות ביחס לתכניהן של תוכניות לא צבאיות של התחנה.

 

"חזקה על השרה רגב כי היא מכירה ומבינה היטב מה נכלל בגדר סמכויותיה ובמסגרת תפקידי משרדה - ומה חורג מהם", כתבה המשנה זילבר, "חזקה על השרה רגב כי אין ואף לא הייתה לה כל כוונה לחרוג כמלוא הנימה מסמכויותיה ותפקידיה המוגדרים בדין והדברים באו לידי ביטוי גם בעמדתה הברורה כפי שפורטה בפנינו".

 

בחוות הדעת, שנשלחה ללשכות שני השרים, נכתב כי "תפקיד קביעת התכנים בתחנה מסורה בידיהם של גורמי המקצוע היושבים בה ואין מקום להתערבות של גורמים פוליטיים בהכנת תכנים אלה - ובוודאי שאין מקום להתערבותה של שרת התרבות שלה אין כל סמכויות ביחס לתחנה זו".

עם זאת, לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, לרגב שמורה הזכות למחות פומבית על אופי תחנת הרדיו: "באשר להתבטאויות ציבוריות וביקורת מהותית על התחנה ופעילותה - הן חלק בלתי נפרד מקיומו של שיח ציבורי לגיטימי ומותר ועל כן אין מקום להביע לגביהן עמדה משפטית".

 

שרת התרבות הודיעה בחודש שעבר שהיא בדיונים עם מפקד התחנה הצבאית, ירון דקל, בנוגע לשינוי שיטת הפלייליסט – לפיה נקבעים השירים המושמעים בגלגל"צ. יוזמתה של רגב הובילה אותה למסלול התנגשות עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון שרעם על התערבותה בסמכויותיו. הוא אף אסר על מפקד התחנה להמשיך להיפגש עם שרת התרבות. רגב אף הצהירה במסיבת עיתונאים שתכפה את יוזמתה על ידי קידום חוק שיחייב את גלגל"צ להשמיע יותר שירים עבריים וים תיכוניים, על כך הגיבו בזמנו בסביבתו של שר הביטחון: "את הסיבובים הפוליטיים שלה שתעשה על מישהו אחר, לא עלינו".


פורסם לראשונה 17/12/2015 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
השרה רגב, לא תתערב בגל"צ
צילום: אורן אהרוני
מומלצים