שתף קטע נבחר

מחוקק ברזילאי נגד מינוי השגריר דני דיין: "כמו שגרמניה תשלח מפקד מחנה ריכוז"

חבר הפרלמנט הברזילאי שיזם את ההתנגדות למינוי דני דיין לשגריר ישראל בברזיל: "ישראל רוצה להשפיל את ברזיל, הגמד הדיפלומטי כפי שכינו אותנו בעבר"

 

 

חבר הפרלמנט הברזילאי קרלוס מארון שיזם את ההתנגדות למינוי דני דיין לשגריר ישראל בברזיל אמר כי "לשלוח מנהיג של המתנחלים לייצג את ישראל בברזיל - זה עלבון למדינתנו. אנחנו לא יכולים לקבל התגרות כזאת. זה כאילו שגרמניה הייתה שולחת לברזיל כשגריר מפקד לשעבר של מחנה ריכוז, כאילו צ'ילה הייתה שולחת כשגריר לברזיל סוהר לשעבר מהדיקטטורה, או שדרום אפריקה הייתה שולחת מענה אסירים מתקופת האפרטהייד".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על מינויו של דיין, לשעבר ראש מועצת יש"ע, לשגריר ב-5 באוגוסט והמינוי אושר בממשלה ב-6 בספטמבר. כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות", ברזיל אף העבירה לישראל מסרים בצינורות דיפלומטיים שלפיהם דעתה של הנשיאה דילמה רוסף מהמינוי של דיין אינה נוחה עקב הרקע שלו כאחד ממנהיגי המתנחלים ומי שעצמו מתגורר בהתנחלות. 

דני דיין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דני דיין(צילום: גיל יוחנן)

דבריו של מארון, חבר פרלמנט ממוצא ערבי, נאמרו כבר בחודש אוגוסט אך מתפרסמים כאן לראשונה. בסרטון הווידאו הוא נראה אומר: "אין לי דבר נגד קיומה של מדינת ישראל, שגבולותיה כבר מוכרים ותופסת קרוב ל-85% של פלסטין. המתנחלים האלה הם סוכנים של הציונות שהעולם אינו יכול לקבל. הם גנבי אדמות של אחרים. תוך עלבון לברזיל, עלבון לממשלה, עלבון למיליוני ברזילאים שמוצאם, כמוני, מהעולם הערבי - ישראל בוחרת מנהיג של המתנחלים האלה לייצגה בארצנו".

 

מארון הוסיף: "אנו לא יכולים לקבל את ההתגרות הזאת, לא יכולים לקבל זאת. ברזיל צריכה להגיב לכך. בצורה זו ישראל רוצה להשפיל את ברזיל, 'הגמד הדיפלומטי' כפי שכינו אותנו בעבר".

 

הממשלה בירושלים אישרה את המינוי, ולפי הנוהל הדיפלומטי היא אמורה להמתין לכתב הסכמה (אגרמון) של ממשלת ברזיל. ואולם, כתב ההסכמה הזה לא מגיע, וככל שעובר הזמן בירושלים מבינים שיש בעיה. ההערכה בירושלים היא שברזיל לא תודיע באופן רשמי על דחיית המינוי אלא פשוט לא תאשר אותו עד שממשלת ישראל תבין את הרמז.

 

סמנכ"ל אמריקה הלטינית במשרד החוץ, מודי אפרים, ביקר באחרונה בברזיליה ודן בנושא עם בכירים במשרד החוץ ושמע מהם מסרים לפיהם "יהיה בסדר" וכדאי ש"לא תלחצו". מה שסיבך את מצבו של דיין היא העובדה שהנשיאה רוסף נמצאת בהליכי הדחה, והחשש בירושלים הוא שכאשר היא נאבקת על חייה הפוליטיים הדבר האחרון שהיא תתעסק איתו זה לאשר את מינויו של דיין.

 

בירושלים עדיין לא איבדו תקווה ומקווים שעד סוף החודש או תחילת השנה הבאה - המינוי יאושר. בינתיים שגריר ישראל בברזיל רדא מנסור סיים את כהונתו וכעת מנהל את השגרירות סגנו ליאור בן דור. דחיית המינוי עלולה לגרום למשבר חריף ביחסים בין המדינות שכן ברזיל מעולם לא דחתה מינוי של שגריר זר, ולצעד חריג כזה עלולות להיות השלכות על היחסים וגם לגרור צעדי גומלין מצדה של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני דיין. המינוי שחולל סערה בברזיל
מומלצים