שתף קטע נבחר

ראשי שב"כ לשעבר סולדים מהמחאה נגד הארגון: "מכות וסטירות? קשקוש מוחלט"

4 ראשי שב"כ בעבר קוראים בשיחות עם ynet להגנה על הארגון, בעקבות ההפגנות והאמירות הקשות נגד חוקרי החשודים היהודים ברצח משפחת דוואבשה. פרי טוען כי אין עינויים, אילון מוטרד מההבחנות, גילון מאוכזב מהתגובה המאוחרת של נתניהו ודיכטר מגדיר את החשודים "מטורפים"

"הכוונה של המפגינים היא לנסות ולהשפיע על החקירה, כדי לרפות ידיים של אנשי מקצוע וחוקרים שמבצעים את החקירה ומנסים להגיע אל האמת". ברקע ההאשמות החריגות שהפנו חוגים בימין נגד אנשי שירות הביטחון הכללי שחוקרים את רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, מביעים בשיחות עם ynet ארבעה ראשי הארגון לשעבר את זעמם. "יש אנשים שחושבים שהפגנות תמיכה יעזרו לחשודים בטרור, אז ממש לא", אמר ראש השב"כ לשעבר ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) בעקבות המחאה של קרובי ותומכי החשודים ברצח, שטוענים כי השב"כ לא בוחל בהתעללות בעצורים ובעינוים.

 

מאז היוודע דבר מעצרם של החשודים בהצתת בית משפחת דוואבשה קיימו קרוביהם שורה של הפגנות ברחבי הארץ, שבהן השתתפו מאות בני אדם. בסוף השבוע שעבר אף התקיימה הפגנה מול בית ראש השב"כ המכהן יורם כהן בשכונת רמות בירושלים. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "יהודי לא מענה יהודי" ו"די להתעלל ביהודים".

המפגינים מול בית ראש השב"כ כהן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
המפגינים מול בית ראש השב"כ כהן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

הסתה נגד השר יעלון

על רקע חקירת השב"כ את הפיגוע בכפר דומא והטענות בחוגי הימין הקיצוני על עינויים נגד החשודים היהודים, נרשמו בימים האחרונים ברשתות החברתיות גילויי הסתה קשים ביותר נגד שר הבטחון משה (בוגי) יעלון שמגבה את חקירת השב"כ ולא מהסס לכנות את האירוע "טרור יהודי". ההסתה נובעת גם מאמירות של יעלון בעד שלטון החוק ונגד פגיעה בערבים.

 

קצין הביטחון של משרד הביטחון העביר לשב"כ צילומי מסך של ציוצים בטוויטר נגד יעלון שכוללים הסתה חמורה. בין השאר הועלו ציוצים שבהם נכתב כי יעלון "אנטישמי חלאה. במקום לטפל באויב הערבי מתנכל ליהודים חסרי ישע". עוד נכתב: "תמות, גבלס קטן ועלוב שכמוך. חבל שהערבים לא שרפו אותך בחיים, חלאה נאצית. ערבים שרוצחים משוחררים ויהודים תמימים מעונים עינויי תופת". בציוץ אחר כתב: "חלאה מזוהמת שבמקום לטפל באויב הערבי מתנכל באכזריות מרושעת ליהודים תמימים. יימח שמך, בריון ארור. תחזור לרפת".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש לסוגיית החקירה במהלך ישיבת סיעת הליכוד שהתקיימה אתמול בצהריים בכנסת. ח"כ מיקי זוהר טען במהלך הדיון בהתייחסו לחשודים: "אני מתקשה להאמין שהייתה להם כוונה לרצוח תינוקות, אין סיכוי שיהודי ירצה לרצוח תינוקות. יהודי גם לא מענה יהודי אחר, ולפי מה שאני שומע יש חשדות כאלה בנוגע לחקירות כעת". נתניהו אמר בתגובה לדברי זוהר: "מי שביצעו את הרצח הם טרוריסטים לכל דבר. יחד עם זאת, החקירות מתקיימות כדין ולפי החוק וכמובן בפיקוח קפדני ומדוקדק".

 

אבי דיכטר כיהן כראש השב"כ בשנים 2005-2000. המחאות נגד הארגון החזירו אותו לתקופת האינתיפאדה השנייה. "אני כבר מתורגל בזה באופן אישי, במשך הרבה מאוד שבועות הפגינו ליד ביתי אחרי שהשב"כ עצר לחקירה חשודים בביצוע פיגועים קשים מאוד, שבהם נהרגו גם פלסטינים. זה ממש דז'ה וו".

שלושת בני משפחת דוואבשה שנרצחו בכפר דומא (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
שלושת בני משפחת דוואבשה שנרצחו בכפר דומא(צילום: חסן שעלאן)

על הטענות שהועלו נגד הארגון בסוגיית השימוש בכוח נגד החשודים אמר דיכטר ל-ynet: "אני מקווה שאין הבדל בהתנהלות השב"כ בין חקירות טרור יהודי לטרור פלסטיני, לא היה הבדל בעבר. אני לא מתרשם היום שהחקירות הן שונות. בחלק מההפגנות משתתפים אנשים שכנראה יודעים דבר או שניים על חלקם של העצורים. הם חושבים שדרך ההפגנות הם ישפיעו על החקירות. אותם חוקרים בשב"כ שחוקרים מחבלים פלסטינים חוקרים גם מחבלים יהודים".

 

דיכטר אמר עוד בנוגע לארגון שנתון לביקורת קשה כי "אני לא מכיר גוף במדינת ישראל שמחויב בשקיפות כל כך גדולה כמו השב"כ. לראיה, העובדה שבכל הערעורים שהגישו עורכי הדין של העצורים לבתי המשפט, לא היה למיטב ידיעתי אף לא מקרה אחד שטענת העצורים התקבלה. זה אומר דרשני. אלו הם אנשים קיצוניים מטורפים בעלי חשיבה הזויה, לא מעניין אותם שום דבר, לא לאומי ולא ממלכתי. הם סופרים רק את עצמם בשם איזושהי אמונה מטורפת הזויה, ואין שום הצדקה בנושא הזה להקל ראש".

 

דיכטר סיפר כי התקשר לראש השב"כ כהן כדי לעודד את רוחו. "אין חכם כבעל ניסיון, הזכרתי לו שאני באופן אישי חוויתי את ההפגנות האלה מול ביתי. שום הנחיה מקלה לא יצאה ממני בעקבות אותן הפגנות. אני מכיר אישית את יורם, הוא איש עם אמת מוצקה, אף אחד לא יכופף אותו, הוא ראש שב"כ שתפקידו למצות את הדין עם מחבלים ללא שום קשר למוצאם".

דיכטר. התקשר לכהן כדי לעודד את רוחו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דיכטר. התקשר לכהן כדי לעודד את רוחו(צילום: מוטי קמחי)

גם כרמי גילון, שכיהן כראש השב"כ במשך פחות משנה, סיפר ל-ynet כי חווה על בשרו את הדה-לגיטימציה לארגון. לדבריו, "זה תמיד מגיע מהימין הקיצוני. כשהשב"כ פועל נגד ערבים ופלסטינים זה בסדר, מבחינה חדשותית זה כלב נשך אדם. ברגע שמדובר בטיפול שב"כ בטרור יהודי, זה הופך לאדם נושך כלב. אנשי הימין הקיצוני הם כביכול 'משלנו', ולכן הקושי בהתמודדות מולם הוא הרבה יותר גדול".

 

גילון הביע תרעומת על התגובה המאוחרת של נתניהו לטענות נגד השב"כ ואמר כי "כשרבין ושמיר היו ראשי ממשלה, הם מיד התייצבו כשרים הממונים להגנה על השירות. אני חושב שהיה צריך לבוא מסר מהמנהיגות כולה. בראש ובראשונה ראש הממשלה, שרים, יו"ר הכנסת, נשיא המדינה, ראש האופוזיציה. הם לא יכולים לעמוד מנגד, זה השב"כ שלהם".

 

האיש שהתפטר שלושה חודשים אחרי רצח רבין אמר עוד כי "אני עברתי את אותם הדברים, צריך לתת לעובדים תחושה שהם עדיין נהנים מהתמיכה של הקונצנזוס הישראלי, שמבין שהשב"כ הוא כלי יקר וצריך לשמור ולא לתקוף אותו".

 

על הטענות של המוחים בעת הנוכחית אמר גילון: "אני מכיר את המתודולוגיה של עבודת החוקרים, וברור לי שיש פה הגזמה פראית. חוקרי השב"כ נמצאים כל הזמן תחת זכוכית מגדלת. שיטות כמו מניעת פגישה עם עורך דין היא דבר מפורסם ומותר ומותנה בחוק, ושב"כ עושה בזה שימוש. לגבי מכות וסטירות וסיפורים מהסוג הזה זה בעיניי קשקוש מוחלט".

"הם לא יכולים לעמוד מנגד, זה השב"כ שלהם". גילון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הם לא יכולים לעמוד מנגד, זה השב"כ שלהם". גילון(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד), שכיהן כראש השב"כ במשך שבע שנים, הסביר כי "פעולות השב"כ הן ניסיון חשיפה וסיכול של תשתית טרור פלסטיני ויהודי. נכון שהיקף הפיגועים שמבצעים אנשי טרור יהודי הוא מצומצם יחסית, אבל התוצאות וההשפעה החריגה שהם מייצגים בתודעה הציבורית הישראלית ובמרקם היחסים במדינה ובזירה הבינלאומית הן ללא ספק בעלות השפעה חריגה".

 

פרי הוסיף כי "מרבית החשודים הם קטינים וצעירים אידיאולוגים חסרי סמכות הורית וללא מסגרת השתייכותית. הם מצטיינים בכך שלמדו באופן יסודי את דרכי הפעילות של השב"כ, וסיכול הטרור של הקבוצה הזאת הוא אתגר מורכב מאוד. השב"כ נתקע הרבה מאוד פעמים במצב חסום, שבו הוא לא יכול לפעול במישור הפלילי מכיוון שקשה ולפעמים בלתי אפשרי לתרגם מודיעין טוב לראיות משפטיות".

"מקפידים על החוק". פרי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מקפידים על החוק". פרי(צילום: מוטי קמחי)

"טרור הוא טרור הוא טרור". אילון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"טרור הוא טרור הוא טרור". אילון(צילום: מוטי קמחי)

בהתייחס לתלונות נגד פעולת החוקרים אמר פרי: "אני חושב שהעובדה שבתי המשפט מאשרים את המשך מעצר הפעילים האלה, כולל הקטינים, והמשך החקירה מלמדת היטב שהשב"כ מציג מידע וחשדות קונקרטיים. חקירות השב"כ מנוהלות בהקפדה יתרה על החוק ועם בקרה צמודה של המערכת המשפטית, כל זכויות הנחקרים נשמרות. הם חגגו את חג החנוכה, הדליקו נרות, הם מתפללים, מקבלים טיפול רפואי".

 

הוא אמר עוד בהקשר זה כי "בתי המשפט עוקבים ומעורבים ואישרו אמצעים חריגים. החוק מבהיר בצורה ברורה מה מותר ומה אסור ובהתאם לכך מתבצעת החקירה. מטבע הדברים בחקירות שיש חשש או הערכה שיבצעו פיגועים חמורים עתידיים - החוק מאפשר נקיטת צעדים מחמירים יותר - לא עינויים, אלא שורה של אמצעים כמו מניעת שינה או מפגש עם עורך דין וחקירות רצופות. המטרה היא בין השאר להתיש. ההפגנות מחוץ לבית ראש השב"כ הן מצערות מאוד. האיש והארגון עושים את תפקידם".

 

אלוף במיל' עמי אילון, שעמד בראשות השב"כ בשנים 2000-1996, אמר בעקבות ההתפתחויות האחרונות: "אני חושב שטרור הוא טרור הוא טרור. ישנו דיון שלם, האם נכון לעשות דברים שבעיני אחדים נתפשים במורה אחת ובעיני אחדים נתפשים כהכרח בל יגונה על מנת למנוע הרג של חפים מפשע. אבל מה שמטריד אותי בדיון הציבורי זה ההבחנה בין טרור יהודי לטרור לא יהודי".

 

דיסקין: "לא שומעים את הרבנים"

במקביל, ראש השב"כ בשנים 2011-2005 יובל דיסקין התייחס אף הוא השבוע לסערה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "השב"כ משקיע מאמצים כבירים על מנת לאסוף מודיעין על הטרור היהודי בהצלחה רבה יחסית, ומתקשה מאז ומתמיד בחקירות הטרור היהודי משום הקושי הרב להשיג ראיות ברמה הנדרשת בדין הישראלי. משימת החטיבה היהודית ואגף החקירות של השב"כ היא משימה קשה מאין כמוה ובמיוחד באווירה הציבורית המתלהמת ומול מערכת ההסתה וההסברה שהתגייסה להכפשת השב"כ".

 

דיסקין כתב עוד כי "אני מחזק את ידיהם של אנשי השב"כ העוסקים במלאכה החשובה כל כך של עקירת סרטן הטרור היהודי מתוכנו, ואת ידי ראש השב"כ יורם כהן שנמצא תחת מתקפה ישירה. אין זו הפעם הראשונה שמפעילים לחץ על אנשי שב"כ הגרים בסביבה דתית. יש מקרים של אנשי שב"כ שעזבו את מקום מגוריהם או שנשארו וסבלו מאוד כתוצאה מיחס עוין של הסביבה מבלי שקיבלו כמעט גיבוי משכניהם. מקווה שהדרג הפוליטי כמו גם רבנים ואנשי ציבור מהמגזר הדתי-לאומי 'ישברו שתיקה', ויתגייסו לעמוד לצדו של השב"כ והעומד בראשו ברגעים קריטיים אלו".

 

"הטחות בקיר ומכות באשכים" 

אחד החשודים במעורבות ברצח בדומא, ששוחרר למעצר בית, סיפר לפרקליטו: "הועברתי למתקן כליאה מרוחק והותקפתי על ידי אסירים שהם למעשה מדובבים". במכתב שהעביר הפרקליט, עו"ד אביחי חג'בי, למשטרה ולשב"כ נטען כי בשבוע שעבר הוא נפגש עם מרשו ושמע ממנו כי במשך תקופת מעצרו הופעלה נגדו אלימות פיזית ומילולית.

 

חג'בי סיפר כי מרשו נשלח למתקן כליאה מרוחק והותקף על ידי אסירים שהיו עמו בתא במטרה לגרום לו לדבר, אולם במכתב הבהיר עו"ד חג'בי כי מדובר במדובבים משטרתיים. "ה'אסירים' (מדובבים) הטיחו את ראשו, תפסו בצווארו, והיכו אותו באשכיו", סיפר.

 

בנוסף הבהיר הפרקליט כי "במהלך כל חקירותיו על ידי חוקרי השב"כ החלו האחרונים לכנות אותו בשמות גנאי כגון 'רוסי מסריח', 'גוי', 'כל הרוסיות זונות', 'זבל', 'אימא שלך נוצרייה זונה', ועוד כל מיני קללות שאפילו הנייר אינו סובל". על מקרים אלו כתב עו"ד חג'בי: "דומה כי חקירה שכזו מקומה בימי הביניים ולא בישראל של שנת 2015".

 

מהשב"כ נמסר בתגובה לדברים: "שירות הביטחון הכללי הוא ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבוצעות על פי דין. חקירות שב"כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה, ונתונות לפיקוח היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה ובתי המשפט. הטענה כאילו אחד מהעצורים ניסה להתאבד - משוללת כל יסוד".

 

על רקע חקירת דומא מתנהלת הסתה קשה נגד שר הבטחון בוגי יעלון בטוויטר: "אנטישמי חלאה, במקום לטפל באויב הערבי מתנכל ליהודים חסרי ישע; תמות גבלס קטן ועלוב שכמוך; חבל שהערבים לא שרפו אותך בחיים, חלאה נאצית; ערבים שרוצחים משוחררים ויהודים תמימים מעונים עינויי תופת".


פורסם לראשונה 22/12/2015 00:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
המחאה מול בית ראש השב"כ יורם כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים