שתף קטע נבחר

2016 בפתח: כדאי להשקיע במניות השנה?

לראשונה מזה 7 שנים צפויים המשקיעים להתמודד עם רצף הדרגתי ומתון של העלאות ריבית בארה"ב, מה שעלול להכביד על השווקים ובעיקר על וול סטריט. מה טומנת בחובה השנה הבאה למשקיעים בבורסה - האם מומלץ להגדיל או להקטין חשיפה למניות וממה כדאי להתרחק?המלצות לקראת 2016

שנת 2015 מסתיימת בנקודה שבה הריבית בארה"ב הצליחה להשתחרר מהקיפאון הארוך והתחילה כבר לעשות את דרכה בטיפוס מעלה. סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם שהטרידה השנה את המשקיעים, עדיין לא מגלה סימנים מעודדים באשר לחזרה לקצב הצמיחה שאפיין אותה בשנים האחרונות ואירופה עדיין סובלת מרמות צמיחה נמוכות. זו המציאות הכלכלית הגלובלית שאיתה תיפתח שנת 2016.

 

לכתבות נוספות בנושא:

בשל הריבית: להקטין חשיפה למניות ארה"ב?

וול סטריט: הנפט הפיל את מניות האנרגיה

 

המציאות הזו משפיעה באופן ישיר על השוק המקומי ובעיקר ההתרחשויות בבורסה האמריקנית נותנות את אותותיהן על הבורסה הישראלית. מה צפוי בוול סטריט השנה? דודו רוז, אנליסט ומומחה למסחר בשוק ההון ומייסד בית הספר למסחר - "סימפל טרייד", סבור כי הבורסה האמריקנית עלולה להיות פגיעה מאוד השנה בשל אפשרות להתחזקות קיצונית מדי של הדולר לעומת המטבעות המרכזיים בעולם, מה שעלול לפגוע ברווחים של החברות הנסחרות בוול סטריט.

 

"אם שוק המניות האמריקני יתחיל לגלות סימני חולשה זה עלול להשליך גם על כלכלת ארה"ב כולה. כדי להבין עד כמה חשובה וול סטריט לכלכלה האמריקנית, די לומר כי מאז 2008 הכפילה הבורסה את חלקה בכלכלת ארה"ב והיום עומד שוויה על כ-115% מהתוצר האמריקני, זאת לעומת 57% בלבד ב-2009, הרבה מעל הממוצע הרב שנתי וסימן ברור לתמחור יתר", מציין רוז.

 

כידוע, הבנק המרכזי בארה"ב כבר עשה את הצעד הראשון של העלאת הריבית ובשנת 2016 ייאלצו המשקיעים להתמודד לראשונה מזה 7 שנים עם העלאות ריבית, מה שעלול ליצור תנודתיות בשווקים ולגרור חולשה בוול סטריט.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

"המניות כבר לא זולות"

אז האם כדאי להשקיע במניות השנה? במערך הייעוץ בהשקעות של בנק לאומי ממליצים למשקיעים על חשיפה ממוצעת בלבד לשוק המניות ב-2016 ולוותר על חשיפה גבוהה למניות בתיק ההשקעות. (בשנה שעברה נמסרה למשקיעים המלצה לחשיפה גבוהה למניות).

 

"רמת התמחור באפיק המניות כבר אינה זולה וככל הנראה עיקר מהלך העליות כבר התרחש בשנים 2009-2015. על רקע האטה בגידול רווחי החברות, העליות בשוקי המניות צפויות להיות מתונות יותר ביחס לשנים קודמות. במקביל, המדיניות המוניטארית תתמוך פחות בשוק המניות בהשוואה לשנים האחרונות", כך מנמקים במערך ייעוץ בהשקעות של הבנק את ההמלצה להקטין חשיפה למניות השנה.

 

לנסות את פורטוגל?

איפה בכל זאת כדאי להשקיע השנה במניות? באסטרטגיית השקעות למשקיע הממוצע שפרסם מערך הייעוץ של הבנק, ממליצים להעדיף השקעה במניות בשווקים הבינלאומיים וליצור חשיפה לשוק המניות האמריקני והאירופי, עוד ממליצים על יעד אטרקטיבי ולא שגרתי שנועד לאוהבי סיכון בלבד - השקעה בשוק המניות של פורטוגל, שלפני מספר שנים הייתה גם היא במוקד משבר החוב של אירופה וכיום כלכלתה מתאוששת וצפויה להמשיך בכיוון חיובי זה.

 

בהתייחס לשוק הסחורות שספג פגיעה השנה ומציג מחירי שפל, ממליצים במערך הייעוץ של לאומי להפחית את חשיפת תיק ההשקעות לסחורות למרות המחירים הנמוכים שאינם מהווים כרגע הזדמנות אמיתית כיוון שלא צפויה התאוששות ברמת הביקושים בקרוב.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

"לא נראית באופק התאוששות בביקושים הגלובליים לסחורות והערכה זו מתבססת על כך שקצב הצמיחה העולמי צפוי להיות מתון יחסית והצמיחה העולמית תמשיך להיות ממוקדת בענפי השירותים והטכנולוגיה העילית ולא בענפי התעשייה הכבדה", כך מציינים כלכלני לאומי.

 

 

איפה כן כדאי להשקיע השנה? במסר למשקיעים לקראת 2016 ממליצים במערך הייעוץ של הבנק להגדיל חשיפה בתיק ההשקעות לאפיק האג"ח הקונצרני ובנוסף ממליצים על חשיפה מט"חית משמעותית בתיק ההשקעות ומציינים כי לאורך זמן חשיפה כזו מקטינה את רמת הסיכון בתיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים