שתף קטע נבחר

חוק העמותות של שקד מגיע לוועדת השרים לחקיקה: "זה ציד מכשפות"

פעילי שמאל הפגינו מול ביתה של שרת המשפטים במחאה על הצעת החוק שתעלה בבוקר לסימון עמותות הממומנות על ידי מדינות זרות. גם ציפי לבני מתנגדת: "למה לא לסמן עמותות שממומנות ע"י גורמים זרים פרטיים?"

 

 

חוק השקיפות (המכונה גם "חוק העמותות") של שרת המשפטים איילת שקד יעלה מחר (א') להצבעה בוועדת שרים לחקיקה. ההצעה מבקשת לחייב שקיפות מוגברת על עמותות וחברות לתועלת הציבור אשר עיקר מימונן מגיע מתרומות של ישויות מדיניות זרות. עם זאת, ההצעה של שקד לא מחייבת שקיפות מוגברת מעמותות שממומנות מתורמים פרטיים זרים, ועל כן היא מעוררת תרעומת באופוזיציה.

 

הערב התקבצו מחוץ לביתה בתל אביב מפגינים שהביעו מחאתם על החוק וכינו אותו "החוק לסימון עמותות". הם טענו כי משרד המשפטים פועל ברשות המסיתים וקראו "חוק העמותות - ציד מכשפות".

 

ההצעה מבקשת שעמותות אשר שיותר ממחצית המימון שלהן מגיע ממדינות זרות תחויבנה לציין זאת בפרסומים ובדו"חות המפורסמים לציבור. כמו כן הן יחויבו לציין בכל פניה לנבחר או עובד ציבור - וכן בדיונים בעלי אופי ציבורי - כי הן מקבלות מימון זר ואף לציין את שמות הישויות המדיניות שתרמו לאותה עמותה בשנים הרלוונטיות. עמותות שיפרו את אחד מסעיפי החוק ייקנסו ב-29,200 שקל.

הפגנה מול ביתה של השרה שקד, הערב בת"א (מוטי קמחי) (מוטי קמחי)
הפגנה מול ביתה של השרה שקד, הערב בת"א(מוטי קמחי)

ח"כ לבני. הצעה משלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ לבני. הצעה משלה(צילום: גיל יוחנן)

עוד דורשת ההצעה כי בדומה לכללים החלים על לוביסטים, נציגיה של עמותה אשר עיקר מימונה מישויות מדיניות זרות השוהים בכנסת יחויבו לענוד תג זיהוי שבו יפורטו שמותיהם ושם העמותה שאותה הם מייצגים.

מי שלא יענוד תג זיהוי - יישלל היתר כניסתו לכנסת.

 

"מדינה המעוניינת להגן על ריבונותה צריכה להציב גבולות להתערבותם של גורמים זרים", אמרה שקד. "פלישה לתוך המרחב הציבורי והתערבות בוטה בענייניה הפנימיים של מדינה אחרת מהווה התערבות בריבונות, בוודאי כאשר התערבות זאת אינה שקופה. נשק אינו רק רובה או חרב. נשק הוא גם סיפור ממומן ושקרי על מכונות ירי המשמשות לטבח בחפים מפשע".

 

שרת המשפטים לשעבר, ציפי לבני, מתחה ביקורת נוקבת על הצעת החוק והגישה חוק עמותות משלה, שמהותה הגברת השקיפות על תורמים פרטיים ומדיניים. "אין בעיה עם שקיפות בעמותות", אמרה לבני, "אבל שתחול על כולם. גם על אלה שמקבלים כספים מגורמים פרטיים עלומים. אני רוצה לדעת גם מי הזרים שמממנים את 'אם תרצו'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שרת המשפטים איילת שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים