שתף קטע נבחר

מדרום תיפתח הרעה? צה"ל הגביר את המאמץ מול דאעש

עוד לפני פרסום קלטת האיום של מנהיג המדינה האיסלאמית הגבירה מערכת הביטחון את הפעילות המודיעינית מול הארגון בחצי האי סיני. בשל הקושי לחדור לארגון באמצעות סוכנים, רוב המעקב מתבצע באמצעים טכנולוגיים. הלוחמים נערכים להתקפה של דאעש באחד היישובים הסמוכים לגבול

 

 

ספק אם ההצהרה החריגה של מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, שפורסמה אמש (שבת), ולפיה ישראל היא יעד לתקיפה של המדינה האיסלאמית, גרמה להרמת גבה במערכת הביטחון בישראל. זה כמה חודשים שבצה"ל מגבירים את המאמץ המודיעיני מול שלוחות דאעש בגבולות עם ישראל, בעיקר בדרום מול סיני.

 

באגף המודיעין הוסיפו בנושא זה נדבכים "כבדים" ומסווגים בניסיונות להגדיל ולשפר את יכולת האיסוף והניטור של מחוז סיני של המדינה האיסלאמית, שרואה בישראל תומכת ומסייעת של הצבא המצרי במלחמתו נגד פעילי הארגון בחצי האי - עילה מספקת מבחינתו להסיט את פיגועיו גם נגד צה"ל.

 

בשנה האחרונה, מאז נטשו הטרוריסטים בחצי האי את אל-קאעידה ונשבעו אמונים למדינה האיסלאמית, הפך מחוז סיני לא רק לסניף היעיל ביותר של דעאש במזרח התיכון, אלא גם לאחד הממודרים שבו. הארגון, המונה אלפי חמושים, רובם מקומיים, החל ליהנות לאחרונה מסיוע של מיליוני דולרים מבחוץ ומצליח להוציא מדי יום פיגוע נגד הצבא המצרי. הוא מתבסס ומתאמן ברמת סודיות שמקשה על גופי המודיעין אפילו להצביע על האדם שעומד בראשו.

 

לאחרונה הפיץ הארגון בסיני סרטונים שבהם הוא קורא לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות. האיום עדיין לא תורגם להתרעה קונקרטית, אבל הנחת העבודה של גדודי הביטחון השוטף בגבול היא שהפיגוע של דאעש יגיע ללא התראה מודיעינית, וגם אם כזו אכן תגיע - היא תהיה זמן קצר לפני.

 

רוב המעקב של צה"ל ושב"כ אחר הנעשה בסיני הוא טכנולוגי, בשל הקושי לחדור באמצעות סוכנים אנושיים לתוככי הקבוצות הג'יהאדיסטיות שפועלות בשטח עצום המשתרע על 30-25 אלף קמ"ר בלב סיני, שטח שרובו הררי עם קשיים טופוגרפיים לצלם או לעקוב מרחוק אחר האימונים, המפקדות ומחסני אמצעי הלחימה של הארגון.

 

דאעש בסיני ()
דאעש בסיני

בשנים האחרונות הסכימה ישראל להודות באופן פומבי רק פעם אחת שסייעה אווירית לצבא המצרי בשטח סיני, כאשר שלחה מטוס צילום לנסות ולאתר את שרידי המטוס הרוסי שהתרסק בדרכו משארם א-שייח לסנט פטרסבורג.

 

על אף ההתמקדות בטרור בגדה, ולמרות המכשול בגבול שבנייתו הושלמה אשתקד, צה"ל לא הפחית את תשומת הלב מהנעשה מול 220 הקילומטרים שבין כרם שלום לאילת: בשטח נותרו בכוננות השגרתית צוותים מיחידות מיוחדות לצד גדודי ביטחון שוטף סדירים. לפני כשלושה שבועות כלל תרגיל פתע מטכ"לי שנערך לפיקוד הדרום התמודדות עם תרחישים של פיגועים רחבי היקף על אילת ועל ניצנה, בחלק הצפוני של הגבול.

 

בחודשים האחרונים אף אימנו לראשונה בהכשרת הבסיס בטירונות גם את לוחמי גדוד הקרקל, המרכזי והקבוע שבין גדודי הבט"ש מול סיני, בתרגולות לחימה בשטח בנוי, מחשש שהתקפה של דאעש תסתיים בתוך אחד מהיישובים הסמוכים לגבול בגזרת החולות, בחלק הצפוני של הגבול עם מצרים.

 

בגבול סוריה הסניף היחידי של דאעש פחות משמעותי ממקבילו בסיני. מדובר בכמה עשרות עד מאות פעילי פלג שוהדא אל-ירמוק, שנשבעו אמונים לדאעש והיו עסוקים בשנה החולפת בהתכתשות מול פעילי ג'בהת א-נוסרא, המזוהה עם אל קעידה, ונחשב לארגון הג'יהאדיסטי המשמעותי יותר בגולן הסורי.

 

זה כשנתיים מסמנים בפיקוד הצפון את דרום הרמה, על ואדיותיה המחורצים שמול מוצבי הגבול, כמוקד לאיום לפיגועי חדירה. סיור בגבול עם סוריה השבוע, על רקע המתיחות מול חיזבאללה שהחלה עם חיסולו של סמיר קונטאר, לימד עד כמה הגולן הסורי פחות עסוק ביוזמה לפיגוע מול ישראל: מצפון הרמה ניתן היה לשמוע את הפצצות מטוסי הקרב הרוסים על יעדי המורדים, אך באותן דקות הבוטקה בחלק הסורי של מעבר קונטיירה, מול מוצב הפילבוקס הצה"לי, נותר נטוש מאדם ללא כל דגל מעליו.


פורסם לראשונה 26/12/2015 23:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA
איומים חדשים מפי אבו בכר אל בגדדי
צילום: AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA
מומלצים