שתף קטע נבחר

מתלוננת נגד נחמן: "לא הפסקתי לבכות, המאבק היה לחינם"

בית המשפט גזר היום שישה חודשי עבודות שירות על יניב נחמן, שהורשע בעסקת טיעון באונס ובמעשה מגונה. אחת המתלוננות, שלא נכללה בכתב האישום: "גנב ב'סופר' מקבל עונש כבד יותר". נחמן שינה את שמו בפייסבוק, וכתב: "תמיד תזכור!!! לפני שאתה שופט אדם"

 

נחמן היום בבית המשפט. "רק לו הייתה זכות לדבר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נחמן היום בבית המשפט. "רק לו הייתה זכות לדבר"(צילום: מוטי קמחי)

"בן-אדם שפגע בכל כך הרבה בחורות יחזור לעשות את זה שוב. לא הפסקתי לבכות כל היום, הרגשתי שמאבק של שנתיים היה לחינם". כך אמרה אתמול (א') אחת הנשים שהתלוננו נגד יניב נחמן, שהורשע בעסקת טיעון באונס ובמעשה מגונה בצעירה. בית המשפט החליט היום שלא לשלוח אותו לכלא, אלא הסתפק בשישה חודשי מאסר שאותם ירצה נחמן בעבודות שירות.

 

המתלוננת לא מבינה את העונש הקל שנגזר על נחמן. "בן-אדם שגנב ב'סופר' מקבל עונש כבד יותר. הוא כבר חזר לפעילות שלו באתרי היכרויות ושוב משקר לגבי הגיל שלו כדי להגיע לבחורות צעירות יותר. הקול של המתלוננות לא נשמע. הגיעו להסדר טיעון ובפועל, רק לו הייתה זכות לדבר, לקורבנות לא הייתה שום מילה. הציגו אותו כמסכן, כאדם בעל שיקול דעת לא נכון, אבל זה דפוס: יש 11 מקרים של בנות שנפגעו ממנו".

"יניב נח". פרופיל הפייסבוק העדכני של יניב נחמן. "תמיד תזכור לפני שאתה שופט אדם" ()
"יניב נח". פרופיל הפייסבוק העדכני של יניב נחמן. "תמיד תזכור לפני שאתה שופט אדם"
 

האישה מספרת איך הצליח נחמן לפגוע בה: "אותי הוא אנס באמצעות סם אונס. המשמעות היא שלקח לי הרבה מאוד זמן לחזור לעצמי. כל יום הדבר הזה רודף אותי. כל הזמן המחשבות שלי הן מה היה בארבע השעות האלו שהבן-אדם יכול לעשות מה שהוא רוצה בלי שום אפשרות של שליטה".

 

אביה של המתלוננת הוסיף: "הייתי בדיונים האחרונים וראיתי לאן הרוח נושבת. זה הרתיח אותי, השופטים נטו לכיוון שלו, אמרו שנפגע השם הטוב שלו. אבל אף אחד לא התייחס למה שנעשה ל-11 בנות שיסחבו את הפגיעה שלו בהן לכל החיים. אף אחד לא הזכיר את הבנות בכלל. הוא הודה, עשה עסקת טיעון, ואני לא מאמין שזה העונש. הוא אנס את הבת שלי באמצעות סם אונס והסיפור הזה לא עוזב אותה, הוא רודף את הבת שלי. אני מבקש ממנה לשכוח אבל היא לא יכולה, היא בטראומה בכל יום ובכל רגע".

השופטים רענן בן יוסף, מרים דיסקין וציון קפאח (צילום: אתר בית המשפט) (צילום: אתר בית המשפט)
השופטים רענן בן יוסף, מרים דיסקין וציון קפאח(צילום: אתר בית המשפט)

 

"הפעלת הכוח לא הייתה ברמה גבוהה"

נחמן (38) הודה והורשע בעסקת טיעון באונס ובמעשה מגונה בצעירה. במהלך החקירה נגדו בדקה המשטרה שלוש תלונות של נשים שטענו שהוא טשטש אותן באמצעות סם אונס, אולם בשל קושי בהוכחות הוסר סעיף זה מכתב האישום. על רקע גזר הדין שוקלת הפרקליטות להגיש ערעור על העונש והיא מבהירה כי היא דרשה עונש מאסר בפועל.

 

בגזר הדין כתבו השופטים רענן בן-יוסף, ציון קפאח ומרים דיסקין: "מעשה האינוס

 והמעשה המגונה בכוח שביצע הנאשם במתלוננת פגע בערך החברתי המוגן של זכותה לשלמות גופה, נפשה, כבודה וזכותה לפרטיות ולחופש בחירה. הנאשם פגע בערכים יסודיים בכך שניצל את האמון שרחשה לו כידידתו ופגע בה מינית. ואולם, מידת הפגיעה בערכים החברתיים אינה ברף הגבוה. הנאשם אמנם ביצע עבירות מין במתלוננת, אך מעבר לאלימות הכרוכה במעשים המיניים מעצם טיבם, לא נגרמו למתלוננת בעטיים נזקים גופניים והפעלת הכוח לא הייתה ברמה גבוהה".

 

העונש הקל שנגזר על נחמן גרם לתגובות קשות. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, אמרה בתגובה: "אני מזועזעת מההחלטה של בית המשפט במיוחד על רקע ההודאה של הנאשם. ההחלטה מעידה על חוסר הבנה של השופטים בהשלכות החמורות של עבירות מסוג זה על הנשים. המערכת המשפטית צריכה להתבייש בהחלטה מסוג זה, השולחת מסר לפושעים פוטנציאליים שעבור אונס לא יושבים אפילו יום אחד בכלא".

 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו: "העונש הקל שנגזר על יניב נחמן מעורר פליאה, תמיהה ותחושה של אזלת יד של מערכת אכיפת החוק שלא מצליחה להתמודד עם תופעה שהופכת להיות נפוצה – שימוש בסם אונס. ידוע כי קיימת בעולם טכנולוגיה המאפשרת זיהוי סם אונס, אך טכנולוגיה זו עדיין לא נרכשה ואינה קיימת במדינת ישראל, ולכן עברייני מין רבים מצליחים לחמוק מהרשעה".


פורסם לראשונה 27/12/2015 20:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יניב נחמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים