שתף קטע נבחר

עוד 3 חולי שפעת במצב קשה, בקופות החולים חוששים ממחסור בחיסונים

אלפי ישראלים המשיכו גם היום להתחסן נגד שפעת. במשרד הבריאות מעריכים כי לא יהיה מחסור בחיסונים, אך גורם בכיר באחת מקופות החולים הזהיר ממחסור אם מספר הפונים הרב יימשך בימים הקרובים. "אף אחד לא צפה שבדצמבר תהיה מכה של שפעת החזירים"

 

 

גל החיסונים נגד שפעת נמשך גם היום (א') כשאלפי בני אדם הגיעו לסניפים של קופות החולים ברחבי הארץ כדי להתחסן. במשרד הבריאות טוענים כי לא צפוי מחסור בחיסונים, אולם גורם בכיר באחת מקופות החולים הזהיר כי אם זרם המתחסנים יימשך בכמות הנוכחית - יהיה מחסור במנות. בתוך כך, שלושה חולי שפעת נוספים אושפזו במצב קשה מאז יום חמישי.

  

בקופת חולים מאוחדת התחסנו כ-5,000 איש בימים האחרונים וכ-175 אלף מבוטחים מאז תחילת החורף. בקופת חולים לאומית התחסנו בימים האחרונים כ-5,000 איש וכ-90 אלף מאז תחילת החורף. במכבי שירותי בריאות כ-11,500 מבוטחים התחסנו בימים האחרונים וכ-370 אלף מבוטחים מאז תחילת החורף. בשירותי בריאות כללית התחסנו כעשרת אלפים בני אדם בימים האחרונים וכ-900 אלף איש מאז תחילת החורף.

 

חולים בשפעת החזירים לפי בתי חולים ()
חולים בשפעת החזירים לפי בתי חולים

במשרד הבריאות מעריכים כי לא יהיה מחסור בחיסונים העונה. גורם במשרד הבריאות העריך שלמרות הזינוק במספר המבקשים להתחסן יש כמות מספקת של חיסונים שאמורה להספיק לחורף הקרוב. "בחורף הזה הייתה הזמנה גדולה יותר ממה שמזמינים כל שנה", אמר הגורם. "אנחנו שמחים שאנשים נענים לקריאה להגיע ולהתחסן ולמרות זאת אנחנו לא מעריכים שיהיה מחסור השנה".

 

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

יותר ממיליון וחצי התחסנו מתחילת החורף ובימים האחרונים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
יותר ממיליון וחצי התחסנו מתחילת החורף ובימים האחרונים(צילום: ירון ברנר)
 

מנגד, בחלק מקופות החולים לא בטוחים שהחיסונים יספיקו עד סוף החורף. "אם מספר האנשים שפנו לקבל חיסון יימשך גם בימים הקרובים, תוך מספר ימים אנו צופים מחסור בחיסונים", אמר גורם בכיר באחת מקופות החולים. "כל שנה אנחנו מזמינים כמות שאמורה להספיק לאותה השנה כי אי אפשר לשמור משנה לשנה את החיסונים. אף אחד לא צפה שבדצמבר תהיה מכה של שפעת החזירים שתגרום להמונים לרוץ ולהתחסן. לא צריך להיכנס להיסטריה ולפאניקה. חלק מקופות החולים ניידו חיסונים מקופה לקופה ובמקומות שחסר אנחנו מאזנים, אבל בהחלט ייתכן ונמצא את עצמנו עם מחסור במלאי".

 

בחלק מקופות החולים יקיימו הערכת מצב בימים הקרובים, וחלקן כבר פנו לחברות המייצרות את החיסונים בבקשה להזמין עוד כמות. "צריך לזכור שהחברות בחו"ל נמצאות עכשיו בחופשת חג המולד ולא ממש יש עם מי לדבר", אמר אותו גורם. "בנוסף, לא מקובל להזמין עוד חיסונים באמצע העונה. אנו מקווים שכל מי שרוצה להתחסן יוכל לעשות זאת ולא יהיה מחסור".

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים שבעה חולים במצב קשה בעקבות שפעת החזירים. אישה נוספת נפטרה כתוצאה מהמחלה בשבוע שעבר, אחרי שהייתה מחוברת למעלה מחודש למכונת לב-ריאה. במשרד הבריאות ממליצים לאוכלוסייה להגיע לקופות החולים ולהתחסן בחינם, בעיקר אוכלוסיות בסיכון. עוד שלושה חולים סובלים משפעת ומצבם קשה. נבדק האם מדובר בשפעת החזירים. בסך הכל, מתחילת עונת השפעת הנוכחית ועד כה דווח למשרד הבריאות על 19 חולים במצב קשה עם שפעת, מתוכם האישה שנפטרה. כרגע יש בבתי החולים 14 מאושפזים, בהם תשעה שאובחנו עם שפעת החזירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים