שתף קטע נבחר

ההדחה המטלטלת: "לכל אדם יש תחליף, אבל עלולה להיות פגיעה"

במערכת הביטחון בודקים אם התנהלותו של יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה שאחראי על טילי היירוט, פגעה בביטחון המדינה. במקביל, נערכים למציאת מחליף למהנדס המוערך. קודמו בתפקיד: "אני משער שיש פוטנציאל לפגיעה בפרויקטים". מקורבו של רמתי: "הוא היה ידוע כמקפיד קלה כחמורה"

יאיר רמתי. קידם את התוכנית והודח (צילום: לע''מ, מטווי טיומקין) (צילום: לע''מ, מטווי טיומקין)
יאיר רמתי. קידם את התוכנית והודח(צילום: לע''מ, מטווי טיומקין)

 

במערכת הביטחון לומדים את הדחתו אתמול (א') של ראש מנהלת חומה יאיר רמתי, דווקא בשלבים הקריטיים של הפרויקטים שעליהם היה מופקד. רמתי הודח אחרי עבירת ביטחון מידע חמורה כאשר השאיר במחשבו הפרטי מסמכים, אולם יש מי שגורס כי מדובר בצעד נחפז מדי, בעיקר בעת הזאת. "אין ספק שבהתחלה, עד שימצאו לו מחליף, תהיה פגיעה בפעילות המנהלת", אמר אמש ל-ynet קודמו בתפקיד של רמתי, אריה הרצוג.

 

רק לפני שבועיים חגגה מערכת הביטחון את הישגי היירוט של "חץ 3", וכעת היא צריכה להתמודד עם חשש מפגיעה בפרויקטי הדגל של מערכת הביטחון. רמתי בן ה-61 היה מוערך מאוד, והביא את המערכת להישגים ארבע שנים לאחר שנכנס לתפקידו. הדחתו ממשרד הביטחון בשלבים הקריטיים ביותר בפיתוחיהם של פרויקטים גדולים כמו "חץ 3" ו"שרביט קסמים" מותירה חלל וגרמה להפתעה גדולה במשרד הביטחון ובתעשיות הביטחוניות.

 

הדחתו נגרמה מהשארת המסמכים במחשבו הפרטי, וכעת נבדק אם נגרם מכך נזק, אולם נזק יכול להיגרם גם מפיטוריו של רמתי. ככל הנראה, בקרוב יוציאו במשרד הביטחון מכרז למציאת מחליף לרמתי, שלפני כן שירת במגוון תפקידים בכירים בתעשייה האווירית.

 

 

"אני לא מבין מה קרה, איך שהוציאו את ההודעה הזו, או שקרתה פה טעות נוראית שאיני יודע מה היא, או לחלופין נהגו כך באדם שיש לו ידע ויכולות כה רבות - וזו בעיניי בעיה", אמר הרצוג. "אני משער שיש פה פוטנציאל לפגיעה בפרויקטים אבל לכל אדם יש תחליף, ובוודאי שימצאו לו תחליף ראוי. הפעילות של המנהלת מאוד מבוססת במשרד הביטחון ובתעשיות וכן גם בקרב השותף האמריקני, אך בתחילה אין ספק שתהיה פגיעה. רמתי היה מטובי המהנדסים בתעשייה האווירית ועשה עבודה מצוינת בקידום החץ".

 

בסביבתו של רמתי המומים מהדחתו של מי שלטענתם קידם את תוכניות ההגנה של ישראל בצורה מצוינת. "תוכנית החץ בתחילת שנות התשעים, כאשר הייתה על הנייר והרעיון שלה היה ליירט טיל אויב במהלך מעופו ובגובה של עשרות עד מאות קילומטרים, ידעה כישלונות ואכזבות", אומר מקורבו. "רמתי הצליח לייצב את התוכנית. הוא זכה להערכה רבה בקרב השותפים האמריקניים בהרצאות

 ותדרוכים רבים שקיים בארץ ובוושינגטון, ידע להסביר בצורה הכי פשוטה את הדברים הכי מסובכים, והצליח גם מול הלובי של יצרניות הנשק הגדולות בארה"ב אל מול ניסיונות השכנוע בפנטגון להשקיע את תקציבי הפיתוח האמריקניים דווקא בתוכנית הישראלית".

 

המקורב הביע תקווה כי החלל שהותיר אחריו רמתי ימולא במהרה. "הוא פשוט היה אנציקלופדיה מהלכת והיווה נכס שלא יסולא בפז למערכת הביטחון. הוא דאג לפתח את החץ באופן שהרסיסים מהיירוט לא ייפלו על אזור מיושב", סיפר. "רמתי היה ידוע כמקפיד קלה כחמורה, ואני מקווה שיידעו למלא את החלל שהותיר אחריו". 


פורסם לראשונה 27/12/2015 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע''מ, מטווי טיומקין
יאיר רמתי. הלם
צילום: לע''מ, מטווי טיומקין
מומלצים