שתף קטע נבחר

מאסטר שף, גרסת אנגליה / "הכל מקצועי"

לא רק שמסוט אוזיל מוביל את ארסנל לעונה מצוינת, אלא גם עומד לשבור כל שיא שקשור לבישול שערים. הסוד של הקשר הגרמני אינו טמון רק באיכות המסירה, אלא בתנועה ללא כדור לאזור שמכונה "הכיס"

כשמחפשים מסורת בכדורגל, מוצאים אותה בליגה האנגלית. זו לא רק תרבות העידוד, השתייה, הקבוצות שקמו כשהמשחק עוד היה רחוק מלהיות מפורסם, אלא גם דברים כמו משחקי החגים שמתקיימים בימים אלה.

 

עוד מסורת שיש לקבוצות כדורגל באנגליה היא להכין סרטון או הופעה מיוחדת לקראת אותם חגים. השנה, במסגרת ההפקה הקבוצתית, נשאל ארון ראמזי מי הוא הסנטה קלאוס של הקבוצה. "ברור שזה מסוט אוזיל", ענה הוולשי, "לא ראיתם את כל המתנות שהוא מחלק?"

 
מתנה אחר מתנה, בישול אחר בישול, יצירת מצב לשער ועוד יצירת מצב לשער. מסוט אוזיל של עונת 2015/16 הולך לשבור כמעט כל שיא אפשרי במה שקשור למסירות ובעיקר לבישול שערים. בשבוע שעבר, במשחק החשוב מול מנצ'סטר סיטי, הוא בישל את שני השערים בניצחון 1:2.

 

שלשום, נגד בורנמות', אוזיל שוב היה אחראי על שני השערים של ארסנל, הפעם עם כיבוש ובישול. סידור השער לגבריאל פאוליסטה העלה את מאזן הבישולים של אוזיל העונה, בליגה בלבד, ל־16. ואנחנו עוד לא במחצית הדרך.

 

אוזיל. מדהים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אוזיל. מדהים(צילום: רויטרס)

 

שחקני ארסנל שאינם אוזיל כבשו העונה 30 שערים, כלומר אוזיל אחראי ליותר מחצי מהבישולים לחברים שלו. יש לו הכי הרבה בישולים בליגות הבכירות של אירופה, ובהפרש גדול. לאנחל די מריה שבמקום השני 9 בישולים. השיא העונתי של שחקן פרמייר־ליג הוא 20 בישולים בעונה – תיירי הנרי עשה זאת לפני 13 שנים, גם בארסנל. אוזיל צריך עוד חמישה כדי לשבור את השיא ויש לו 20 משחקים לעשות זאת. הוא בטוח יעשה זאת.

 

רק חמישה שחקנים בהיסטוריה בישלו 15 שערים בעונה שלמה ואוזיל כבר עבר את המספר הזה. כן, מדובר בעונה היסטורית. בשנתיים וחצי שלו באנגליה אוזיל מבשל שער בכל 185 דקות, הממוצע הטוב בהיסטוריה של המשחק.

 

 

שימו לב לטבלת בישול לדקה המצורפת. נאני, ססק פברגאס, דניס ברגקאמפ, אריק קאנטונה, דויד סילבה – בין כל השחקנים האלה ההפרש קטן, מזערי, ואילו הפער בין אוזיל לבינם הוא עצום. נחמד לראות בטבלה הזו גם את איל ברקוביץ', שנמצא במקום השביעי בהיסטוריה של הפרמייר־ליג, מעל אגדות כמו דייויד בקהאם וראיין גיגס.

 

חשוב לזכור - עד כמה שוולקוט ואוליבייה ז'ירו הם שחקנים טובים, עדיין לא מדובר בשחקני ההתקפה הטובים ביבשת. לאוזיל אין לפניו את לאו מסי, ניימאר ולואיס סוארס, גם לא את זלאטן איברהימוביץ' ואדינסון קבאני. אוזיל הוא השחקן שרושם הכי הרבה מסירות מפתח באירופה, מייצר הכי הרבה הזדמנויות לשערים (ניימאר במקום השני). במשחק האחרון מול בורנמות', הקשר הגרמני סידר תשעה מצבים לשער, וזה המון. כששחקן מייצר ארבעה מצבים למשחק, זה נחשב מעולה.

 

זה אצלו בכיס

אז איך אוזיל עושה את זה? ההצלחה לא מגיעה רק בזכות יכולת המסירה עצמה. כמובן שהרגש בכף הרגל, רגש שמאפשר לו להניח את הכדור במקום הנכון ובתזמון הנכון, תורם לפעולה עצמה, אבל זה אינו הפרמטר היחיד.

 

"אוזיל קריטי עבורנו", הסביר בשבוע שעבר בלם ארסנל פר מרטזאקר. "אנחנו רוצים לתת לו את הכדור בשליש האחרון וזה מה שאנחנו מנסים לעשות בכל התקפה. זה הפתרון שלנו מול הגנות חזקות – לחשוף את הקו האחורי, ואז אוזיל מסוכן כשהוא נכנס לתוך הכיס".

 

מרטזאקר. גם הוא יודע מה הגרמני שווה (צילום: גטי אימגס) (צילום: גטי אימגס)
מרטזאקר. גם הוא יודע מה הגרמני שווה(צילום: גטי אימגס)

 

מרטזאקר השתמש במילה "כיס", בה נעזרים יותר ויותר אנשי מקצוע בניתוח משחקי כדורגל. רבים מכירים את המונח דווקא מהפוטבול, אבל בכדורגל הכוונה שונה לגמרי. אז מה הוא הכיס, ואיך זה קשור לכמות הבישולים של אוזיל?

 

בשנים האחרונות שמים מאמנים דגש על מניעת שטח ליריב באזור שבין קו ההגנה שלהם לקו הקישור, אזור המכונה "השטח שבין הקווים". ההגנה על האזור הזה מתבצעת בדרך כלל באמצעות קשר אחורי שמוצב ממש לפני הבלמים ומכסה את השטח שלפניהם, או, אם משחקים עם שני קשרים אחוריים, אז אחד מהם נשאר תמיד מאחור כדי לבצע את הפעולה הזו.

 

ונגר. התעקש על אוזיל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ונגר. התעקש על אוזיל(צילום: רויטרס)

 

אבל קשר אחורי, טוב ככל שיהיה, לא יכול תמיד להגיע לכל מקום. השטחים הריקים שלצדדיו, לימינו ולשמאלו, כפי שאפשר לראות באיור המצורף, נקראים כיסים, כיוון שרק אליהם שחקן ההגנה יכול להשתחל ולקבל את הכדור ללא לחץ.

 

אוזיל הוא מאסטר הכניסה לכיסים. הוא נע לרוחב המגרש בין שני קווי ההגנה במטרה לקבל את הכדור מבלי ששחקן ההגנה יהיה צמוד אליו. אוזיל, לדעת רבים, הוא השחקן הטוב בעולם בתנועה ללא כדור. בדרך כלל אנחנו רגילים לדבר על תנועה כזו בהקשר של חלוצים, אבל אוזיל עושה זאת טוב מכולם. וכך הוא מקבל את הכדור במקום שהוא אוהב ועם חצי השנייה שהוא זקוק לה כדי להרים את הראש ולשחרר מסירה.

 

אוזיל בתקופה בריאל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אוזיל בתקופה בריאל(צילום: EPA)

 

אוזיל עשה את זה גם בתקופתו בריאל מדריד. כשכריסטיאנו רונאלדו היה נכנס למרכז, אוזיל היה מחפש את השטח הפנוי שהתפנה בצד שמאל. בשבוע שעבר מול מנצ'סטר סיטי אפשר היה לראות זאת מצוין.

 

השער הראשון הגיע אחרי מהלך מבריק של וולקוט. אוזיל רק מסר לו כדור פשוט, אבל הוא הדגים באותו רגע את אמנות הכניסה לכיס. יאיא טורה של סיטי יצא קדימה ללחוץ ופרננדיניו נשאר לבד לפני הבלמים. אוזיל מיד זז, נע שמאלה לכיס השמאלי. כשהוא קיבל את הכדור, היה לגרמני מספיק זמן להתקדם ולהחליט מה הוא עושה הלאה. במשחק האחרון מול בורנמות' השער של אוזיל עצמו הגיע אחרי חדירה שלו לכיס הימני ומשם - דאבל פס עם ז'ירו.

 

טורה. גם הוא חטף מאוזיל (צילום: AP) (צילום: AP)
טורה. גם הוא חטף מאוזיל(צילום: AP)

 

מסירה, ראיית משחק, תנועה

אוזיל הוא מלך הבישולים של הכדורגל העולמי בזכות שלוש תכונות: יכולת המסירה עצמה, כמובן, ראיית משחק ותנועה ללא כדור. העונה אוזיל, ובעקבות כך גם ארסנל שרצה לאליפות,

טובים יותר גם כי השחקנים לידו מותאמים למשחק שלו. ז'ירו, למשל, מבצע הרבה תנועה בעצמו, בניגוד לעבר, תנועה שמושכת שחקני הגנה ומאפשרת לאוזיל להיכנס לאזורים שהוא רוצה. אוזיל בישל לז'ירו 6 שערים העונה, יותר מכל צמד אחר באירופה.

 

סאות'המפטון, שהביסה את ארסנל בשבת, עשתה כמה דברים חכמים, ובראשם הצליחה למנוע את הכניסה של אוזיל לשטחים הפנויים. הקשר האחורי ויקטור ווניאמה היה אחראי לכך וקיבל משימה להיצמד לאוזיל גם כשהוא ללא הכדור. זה עבד יפה ומעניין לראות כמה קבוצות יצליחו לעשות זאת בצורה דומה. אם ארסן ונגר ינצל את ההיצמדות לאוזיל לטובתו, ארסנל היא ללא ספק המועמדת המובילה לזכייה בתואר.

 

בדרך כלל, שחקנים שמתחילים את העונה עם כמות בישולים גדולה מאוד יורדים בחצי השני של העונה. לארסנל אסור שזה יקרה. בינתיים, בכל מקרה, בכל מה שקשור למסירות אוזיל שם את כולם בכיס, הקטן, ואת הכדורים בדיוק במקום שהחברים שלו רוצים.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים