שתף קטע נבחר

מחסור חמור בחיסונים: "אנחנו על הקצה"

בהלת שפעת החזירים שלחה ישראלים רבים לקופות החולים: ב"מכבי" אזלו כל החיסונים, גם בקופות חולים אחרות קיים מחסור חמור. "אנחנו מבקשים ממבוטחים לנסוע לערים אחרות", סיפרו. יהודה מרחובות התבקש לנסוע לאחת הערים הסמוכות: "אני דואג לילדיי, זו שערורייה"

 

השלט היום באחד הסניפים של קופת חולים "כללית" ()
השלט היום באחד הסניפים של קופת חולים "כללית"

מאות אלפים, בלי אפשרות להתחסן: על רקע בהלת שפעת החזירים, אזלו היום (ד') החיסונים לשפעת בקופת חולים מכבי. עד כה חוסנו ב"מכבי" 400 אלף איש, אך אלו שירצו מעתה להתחסן ייאלצו לחכות לפחות כמה שבועות.

 

ב"מכבי" אמרו כי הזמינו 20 אלף מנות חיסון נוספות, וציינו כי החיסונים צפויים להגיע מחו"ל למרפאות לקראת סוף ינואר. במקביל, פנתה קופת החולים למשרד הבריאות בבקשה שייערך לתהליך שחרור מהיר של החיסונים עם הגעתם לארץ. במכבי הודיעו כי הסתיים מבצע החיסונים שהחל ב-20 בספטמבר. המבצע יחודש עם קבלת המשלוח הבא של החיסונים.

 

גורם במשרד הבריאות מתריע שתוך יממה וחצי יאזל מלאי החיסונים בכל קופות החולים. במכתב שנשלח אתמול על ידי פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות לקופות החולים, הוא מבקש לבצע הזמנה נוספת של חיסונים. "אבקש כי בהתאם להערכת המצב אצלכם תזמינו חיסוני שפעת נוספים, גם אם חיסונים אלו יגיעו בעוד חודש", כתב גרוטו במכתב שהופץ אתמול.

מאושפזים לפי בתי החולים. אתמול נוסף תינוק ברמב"ם ()
מאושפזים לפי בתי החולים. אתמול נוסף תינוק ברמב"ם

קופות החולים מדווחות על מחסור חמור בחיסונים בחלק מהסניפים. "אנחנו מניידים חיסונים ממקום למקום. בחלק מהמקרים אנו מבקשים מהמבוטחים לנסוע לסניפים אחרים או לערים אחרות כדי לקבל חיסון", אומר גורם בכיר באחת מקופות החולים, "אנחנו ממש על הקצה".

 

יהודה מזרחי מרחובות סיפר אתמול: "הגעתי לקופת החולים וביקשתי להתחסן, אבל האחות אמרה לי שאין יותר חיסונים ואין גם בשאר הסניפים בעיר ושאסע לנס ציונה או לאחת הערים הסמוכות. זו שערורייה. יש לי ילדים קטנים שנמצאים באוכלוסיית הסיכון ואני דואג לשלומם".

 

חלק מקופות החולים, בהן מאוחדת ומכבי פנו להזמנת חיסונים נוספים אבל חלקן נענו בשלילה, חלקן לא קיבלו תשובה בגלל חופשת חג המולד באירופה וחלקן קיבלו תשובה שהחיסונים יגיעו לכל המוקדם בעוד חודש מהיום. "אין מי שמנהל את הדברים ברמה הלאומית. במשרד הבריאות אמרו שאין מחסור בעוד שבפועל אנחנו יודעים שהמלאי הולך ואוזל. מצד שני לא יכולנו להזמין כמות גדולה מידי, כי היא הייתה עלולה להיזרק וכל מנת חיסון עולה חמישה יורו", אומר גורם בקופת חולים.

במכבי הזמינו 20 אלף מנות חיסון נוספות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
במכבי הזמינו 20 אלף מנות חיסון נוספות(צילום: shutterstock)
 

בעקבות המחסור, המרכז הרפואי שיבא נרתם למאמץ הלאומי לחיסון האוכלוסייה נגד מחלת השפעת. בית החולים הרחיב את מבצע החיסונים מעבר לצוות הרפואי ומציע חיסון בחינם לציבור הרחב (מגיל 12) בעמדת חיסון שמוצבת בלובי הראשי בכניסה לבית החולים, כל יום בין השעות 12:00-10:00.

 

פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל המרכז הרפואי שיבא: "כבית החולים הציבורי הגדול בישראל, אנו רואים את זה כמחויבותנו להגן על הציבור. מבלי לחשוב פעמיים, ונרתמנו למבצע חיסונים כולל. השפעת תקפה גם השנה במלוא כוחה וכבר גבתה אבידות בנפש. כל אחד שמתחסן מגן לא רק על עצמו אלא גם על סביבתו. במסגרת זו יצאנו גם במבצע חיסונים אינטנסיבי של הצוותים הרפואיים. כל איש צוות שלא יתחסן יטפל אך ורק כשהוא עוטה מסכה".

 

בבתי החולים ברחבי הארץ ישנם 15 מאושפזים במצב קשה בעקבות שפעת החזירים, או חשד למחלה. אתמול דווח כי תינוק בן שנתיים אושפז בבית חולים רמב"ם בחיפה כשהוא במצב קשה. הפעוט סבל ממחלות רקע והוא מאושפז בטיפול נמרץ עם אבחנה לשפעת חזירים.

 

בתוך כך פרסם אתמול ה-FDA, מנהל התרופות והמזון האמריקני, מסמך שבו הוא קורא לציבור ללכת ולהתחסן נגד הנגיף. "גם אם לא הספקתם להתחסן נגד שפעת, עוד לא מאוחר להתחסן עכשיו", נכתב בהודעה שפרסם האיגוד. במסמך מיוחד שהפיץ אתמול ה- FDA בשיתוף ארגון הבריאות העולמי והמרכז לבקרת מחלות

 ומניעתן, נכתב שגם בתקופה הנוכחית חשוב ללכת ולהתחסן נגד שפעת. למרות ששפעת עונתית מתחילה בחודש אוקטובר, המחלה מגיעה לשיאה בחודשים ינואר ופברואר ויכולה להימשך גם לתוך חודש מאי.

 

גל החיסונים נמשך גם השבוע ואלפי בני אדם הגיעו לסניפים של קופות החולים ברחבי הארץ כדי להתחסן. במשרד הבריאות טענו כי לא צפוי מחסור בחיסונים, אולם גורם בכיר באחת מקופות החולים כבר הזהיר בתחילת השבוע כי אם זרם המתחסנים יימשך בכמות הנוכחית - יהיה מחסור במנות..

 

בקופת חולים מאוחדת התחסנו כ-5,000 איש בימים האחרונים וכ-175 אלף מבוטחים מאז תחילת החורף. בקופת חולים לאומית התחסנו בימים האחרונים כ-5,000 איש וכ-90 אלף מאז תחילת החורף. במכבי שירותי בריאות כ-11,500 מבוטחים התחסנו בימים האחרונים וכ-370 אלף מבוטחים מאז תחילת החורף. בשירותי בריאות כללית התחסנו כעשרת אלפים בני אדם בימים האחרונים וכ-990 אלף איש מאז תחילת החורף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חיסון נגד שפעת החזירים
צילום: shutterstock
מומלצים