שתף קטע נבחר

"מצפה מהתלמידים לרוץ ולקנות את הספר"

מורים לספרות ששוחחו עם ynet הביעו תחושות קשות בעקבות החלטת משרד החינוך לפסול ספר שעוסק בסיפור אהבה בין ישראלית לפלסטיני. מורה: "זו פגיעה בחופש הביטוי והחלטה שגובלת בגזענות חמורה". יו"ר האופוזיציה הרצוג על הפסילה: "ספין חשוך בחומת ההפחדה שמייצרת ממשלת נתניהו"

מורים לספרות ששוחחו הבוקר (יום ה') עם ynet מתחו ביקורת חריפה על משרד החינוך שפסל ללימוד את הספר "גדר חיה" של דורית רביניאן, שעוסק בסיפור אהבה בין ישראלית לפלסטיני, בגלל חשש לעידוד התבוללות. "זו בושה וחרפה", אמרה אוריאלה ענבר, מורה לספרות בעירוני ד' בתל אביב. "מדובר בפגיעה במנדט המקצועי בספרות, בחופש הביטוי, זו החלטה שגובלת בגזענות חמורה". היא הוסיפה ואמרה: "אספר לתלמידיי על הספר, על החלטת המשרד ועל הסערה התקשורתית. אני מצפה מהם לרוץ ולקנות את הספר".

 

חרף המסר הברור של ההחלטה נגד מערכות יחסים בין בני זוג מדתות שונות, נימוקי משרד החינוך נגד הכללת הספר ניסו להלבין את המניעים: "מערכת החינוך חותרת לחינוך לעתיד ישראלי משותף, סובלנות ומניעת גזענות", נכתב שם, "ובו-בזמן מחנכת לשמירה על הזהות והמורשת של תלמידי כל המגזרים. שמירת האיזון בין המרכיבים איננה דבר פשוט כלל ועיקר".

 

 

רננה וולף, מורה לספרות ורכזת המקצוע בתיכון מעין-שחר בעמק חפר, נשמעה הבוקר נסערת מאוד. "אנחנו, המורים לספרות בבית הספר, מנהלים על זה דיון מאתמול", סיפרה. "התחושה מאוד קשה, חלק בלתי נפרד מלימודי הספרות בבית הספר זה כן להעלות דילמות אנושיות, מוסריות, ערכיות. זה נוגד את כל הערכים שעליהם אנחנו מחנכים ועובדים לאורך שנים.

 

"אני יכולה לתת רשימה של יצירות שעולות בהן סוגיות כאלה ואחרות, ולא ייתכן שצוות מקצועי ימליץ באופן מקצועי כן ללמד וצוות מסוג אחר מחליט החלטות כאלה. יש את הספרים המאהב, חצוצרה בוואדי ומיכאל שלי – שגם בהם עולות סוגיות כאלה".

 

לדבריה, אין צורך לפחד לדבר על הדברים: "מתי נוכל לדבר על הדברים האלה ולשים אותם על השולחן ולקיים דיונים דמוקרטיים אם לא בשיעורי הספרות? אז גם את זה לוקחים מאיתנו". לדבריה, בהחלטת משרד החינוך ישנה אמירה קשה מאוד "ואפילו מצמררת. יש פה סערה מאוד גדולה. אני בטוחה שהסערה הזו תופיע גם בקרב תלמידים כשהנושא הזה יעלה".

 (צילום: עם עובד) (צילום: עם עובד)
(צילום: עם עובד)

וולף טוענת כי הסיבה האמיתית לפסילת הספר נעוצה בשיקולים פוליטיים. "שנים אנחנו מלמדים את המאהב וחצוצרה בוואדי", אמרה. "במה הספר הזה שונה מהם? פתאום דווקא עכשיו אוסרים עלינו ללמד את זה? ובכלל אני חושבת שיש פה בעיה באיסור יצירות מסוימות. אני חושבת שדווקא לדבר, להעלות, להתלבט יחד עם התלמידים זה בסדר ולא להשתיק את הדברים, להעלים אותם ולהגיד שזה לא קיים. לא על הערכים האלה אנחנו מחנכים את תלמידינו".

 

וולף אמרה כי כשתיכנס לכיתה היא תשוחח על כך עם תלמידיה. "אני חייבת, אם לא אעשה זאת אני אחטא לתפקידי כמורה לספרות ומחנכת בישראל. ההחלטה הזו מאוד מפחידה אותנו כמורים לספרות".

 

ישראל גלסנר, מורה אחר לספרות המלמד בעירוני ד' בתל אביב, הבהיר כי מחר בבוקר יטיל על 80 תלמידי כיתה ט' לקרוא את הספר ולהגיש עליו יומן קריאה. "זו פריבילגיה שלנו ללמד ספרות חופשית שהיא לא בבגרות", הסביר. "אעשה זאת משתי סיבות: זה ספר שמשקף יפה מציאות שיש לדון בה, והסיבה השנייה היא בגלל שאסור. אחד הדברים הנכונים ביותר זה ללמד איך להתמודד עם ספר שאסרו לקרוא אותו. מדוע אסרו? האם אתה היית מלמד אותו בתור מורה? הבעיה פה שהמשרד עקף את המפמ"ר ובצורה שרירותית השתמש בשררה".

ספרית בית אריאלה בתל אביב במסר לשר החינוך ()
ספרית בית אריאלה בתל אביב במסר לשר החינוך
 

המורה אוריאלה ענבר הוסיפה ואמרה: "אני חושבת שיש פה זלזול קשה במורים לספרות וגם בתלמידים, כאילו אין להם שום יכולת לעצב לעצמם תפישת עולם חברתית פוליטית, והם נתונים להשפעות כל כך חמורות". ענבר תהתה מה יהיה הצעד הבא: "אולי להוציא גם את חצוצרה בוואדי מתוכנית הלימודים? ואולי בכלל לאסור עלינו לדבר על קשר עם מישהו שהוא לא יהודי?".

 

גם ענבר אמרה שתיכנס לכיתה ותדבר על הנושא עם תלמידיה: "אני חושבת שזה נוגע באופן ישיר לחיים שלנו פה ולהיותם בני אדם פלורליסטים, שלא שוכחים את הממד האנושי. אם לא בשביל אלה קיימת הספרות אז באמת שאני לא יודעת בשביל מה".

 

הרצוג על הפסילה: "אקט כוחני ומיותר"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג העלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה עם הספר. "רכשתי הבוקר כמה עותקים של 'גדר חיה' מאת דורית רביניאן הנפלאה" ,כתב ומתח ביקורת על ההחלטה לפסול אותו: "זוהי תפיסת עולם חשוכה שלא מאמינה ביכולת השיפוט של האזרח או הדור הצעיר, שמעורב הרבה יותר מכל הדורות שקדמו לו".

הרצוג עם הספר, הבוקר ()
הרצוג עם הספר, הבוקר
 

הוא הוסיף כי "האקט הכוחני והמיותר של פסילת ספר, על בסיס הבנה לקויה וצרה של תוכנו, הוא עוד לבנה, עוד ספין חשוך בחומת ההפחדה, וההדרה והאטימות שמייצרת ממשלת נתניהו. זו החלטה אומללה ואני קורא לשר החינוך לחזור בו ממנה ולהבטיח כי חירות המחשבה והביטוי ימשיכו להיות נר לרגליה של מערכת החינוך הישראלית".

 

התאגדות המנהלים וועד הפעולה של המורים מסרו כי הם "מזועזעים מהחלטת משרד החינוך לאסור על הוראת הספר 'גדר חיה' בבתי הספר בשל חשש להתבוללות ופגיעה בזהות היהודית. אנו רואים בצעד זה פגיעה בחופש הדיון והפלורליזם כמו גם פגיעה בסמכות מפמ"ר הספרות והוועדה המקצועית לבחינת תוכני ההוראה. אנו מזהירים מפני השתלטות הפחד על השכל הישר ותובעים ממשרד החינוך לחזור בו מהחלטתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עם עובד
הספר גדר חיה של דורית רביניאן
צילום: עם עובד
מומלצים