שתף קטע נבחר

דף המסרים החדש? שרים בממשלה: "מחבל חמוש? בכביש מסוכן יותר"

גלעד ארדן ונפתלי בנט התראיינו בגל"צ על רקע החיפושים אחר המחבל והשוו בין הטרור לקטל בכבישים. בנט: "סיכוני תאונות הדרכים גבוהים לאין ערוך מטרור". ארדן: "בחשיבה הסתברותית יש גם המון תאונות דרכים". גם היום רבים לא הגיעו למוסדות החינוך. אם מצפון ת"א: "תחושות גרועות ביותר, משתדלים לא לצאת מהבית"

עוברים מבית לבית (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עוברים מבית לבית(צילום: עידו ארז)

חיפושים אחר המחבל בתל אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיפושים אחר המחבל בתל אביב(צילום: AFP)
 

על רקע המשך המצוד אחר המחבל נשאת מלחם שביצע את הפיגוע בתל אביב ביום שישי, שרים בממשלת ישראל שלחו הבוקר (יום ב') מסר לציבור, בראיונות לגלי צה"ל, לפיו כבישי ישראל מסוכנים מהמחבל החמוש. השר לביטחון פנים גלעד ארדן: "בחשיבה שגרתית נורמטיבית הסתברותית יש גם המון תאונות דרכים". שר החינוך נפתלי בנט: "עדיין לצערי סיכוני תאונות הדרכים גבוהים לאין ערוך מטרור".

 

הפיגוע והמצוד - כתבות נוספות

נתיב הבריחה של רוצח השלושה בתל אביב

איפה התמונה העדכנית של המחבל?

האדם שזיהה לראשונה את הרוצח

רודפים אחרי שמועות: המצוד הכושל אחר המחבל

 

בנט, שנשאל על כך שהמחבל עדיין מסתובב חופשי ועלול לפגע שוב, הזכיר את הסכנה שבתאונת דרכים, והסביר: "הרוגי תאונות הדרכים רבים לאין ערוך מנרצחי הטרור ברמה שנתית. אנחנו מדברים על פי מאה בערך". לדבריו, "בוודאי יש את הממד הפסיכולוגי שעובד שעות נוספות, אבל בסך הכול כולנו באיזו רמת סיכון, אבל החוכמה היא לחיות את החיים".

 

השר לביטחון פנים שהתראיין לאחר מכן הסכים עם ההשוואה לקטל בדרכים, והוסיף: "יש בכל יום, לצערנו המון בחודשים האחרונים, גם פיגועים וסכינאים שמגיעים כדי לתקוף. מדינה לא אמורה להתנהג לפי הכוונות של מחבלים או לפי הסתברויות של תאונות דרכים או דברים אחרים".

השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן (צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד) (צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד)
השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן(צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד)
 

לבני. "משתמשים בכישלון אחד להצדיק כישלון שני" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לבני. "משתמשים בכישלון אחד להצדיק כישלון שני"(צילום: ירון ברנר)

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה: "שרי הקבינט ממשיכים לברוח מאחריות. נפתלי בנט וגלעד ארדן אמרו הבוקר שבתאונות דרכים מתים יותר מטרור. איך בדיוק כישלון אחד אמור לפצות על היעד הביטחון האישי? ממשלה אחראית הייתה מטפלת גם בטרור וגם בתאונות דרכים בתקיפות ולא משתמשת בכישלון אחד כדי להצדיק את הכישלון השני".

 

בינתיים בשטח החיפושים אחר המחבל נמשכים. הלילה עצרה המשטרה קרוב משפחה נוסף של המחבל, והוא יובא בצהריים לבית המשפט בחיפה להארכת מעצר. אחיו של המחבל נעצר בסוף השבוע.

המחבל נשאת מלחם. חופשי, חמוש ומסוכן (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
המחבל נשאת מלחם. חופשי, חמוש ומסוכן(צילום: רענן בן צור)

כ-20 אחוזים מילדי תל אביב לא הגיעו למוסדות החינוך היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כ-20 אחוזים מילדי תל אביב לא הגיעו למוסדות החינוך היום(צילום: מוטי קמחי)

 

מהמשטרה נמסר כי המצוד אחר הרוצח נמשך והוא מתבצע בכמה אזורים ברחבי הארץ. המטרה המרכזית, ציינו במשטרה, היא מבצע איתור הרוצח המתנהל בשיתוף פעולה הדוק עם שב"כ המוביל את המאמץ המודיעיני.

 

"המשטרה ממקדת מאמצי אבטחה נרחבים, לצד המאמצים לאיתור, על-פי הערכת מצב המתקיימת בכל כמה שעות", נמסר מהמשטרה. "שיתוף הפעולה של הציבור מתנהל למופת ואנחנו מודים על הערנות ועל המידע המוזרם למשטרה. כל פיסת מידע נבדקת. אין מקום לשינוי בהנחיות לציבור. יש לקיים שגרה בכל האזורים, תוך המשך גילוי ערנות ודיווח למשטרה. המשטרה ערוכה באופן מתוגבר לטיפול בדיווחים הרבים במוקדי 100".

 

 

 

גם הבוקר תלמידים רבים לא הגיעו ללימודים בצפון תל אביב. בתיכון אליאנס הגיעו, כמו אתמול, כ-230 תלמידים מתוך 1,600 הלומדים במוסד.

 

מנהלת בית הספר ורדה כגן אמרה: "קיוויתי שיגיעו היום יותר תלמידים, אבל בינתיים זה לא קורה. בכוונתי לשלוח היום מייל להורים שבו אכתוב שאנחנו החל ממחר חוזרים לשגרת לימודים ומתקדמים בחומר". בתיכון ליידי דיוויס הגיעו כ-70 אחוז מהתלמידים, זאת לאחר שאתמול הגיעו פחות ממחצית מהתלמידים.

 

חן, אם לשלושה מצפון תל אביב, שלחה שניים מהם בני שנתיים וארבע לגני הילדים, אך חזרה לקחת אותם הביתה תוך כמה שעות. "האמת שאני פשוט לא רגועה, למרות ששכרנו מאבטח חמוש לגנים". בתה בת ה-6 לא הלכה היום למוסד החינוכי אלא ליום כיף עם אחד האבות שהתנדב למשימה. "תחושות גרועות ביותר", היא אמרה. "אנחנו משתדלים לא לצאת מהבית. אתמול הילדים היו אל חברים בבניין והיום הם אולי יילכו לחוג, אבל לא מעבר לכך. אני מאוד מקווה שהמחבל ייתפס בקרוב, אבל אם לא - אני מניחה שעוד יום-יומיים כבר אשלח אותם למוסדות החינוך, אין ברירה".

 

 

פקחי העירייה הונחו להגביר ערנות ולדווח על כל אירוע חריג במרחב הציבורי. "העירייה קוראת לציבור להמשיך בשגרה, לשמור על איפוק אבל גם להגביר ערנות ולדווח על כל אירוע חריג".

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד
השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי, מוטי מילרוד
מומלצים