שתף קטע נבחר

הממשלה תשלח מאבטחים הביתה עם נשק: "לכבות שריפה באש"

יוזמתו של השר לביטחון פנים לאפשר למאבטחים לשאת את נשקם גם לאחר העבודה זוכה לרוח גבית בממשלה. רק בשנת 2013, בשל מקרי רצח רבים, מנעה הממשלה מהמאבטחים לחזור הביתה עם הנשק. בני משפחה של קורבנות מזהירים: "החלטה מסוכנת". ארדן: "זה יסייע להגברת הביטחון"

"לטווח הארוך זו החלטה מסוכנת בגלל שבמקרים רבים נרצחו נשים, גברים, וילדים מנשק של מאבטחים. אם זה נופל לידיים של אדם לא יציב בנפשו הוא עשוי להשתמש בנשק הזה אחרת לגמרי, וגם לרצוח אנשים תמימים. אי אפשר לכבות את השריפה באש". לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, מתחה היום (ב') ביקורת חריפה על יוזמתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן לאפשר למאבטחים לשאת את נשקם גם לאחר שעות העבודה כחלק מהמאבק בגל הטרור.

 

על אף הסתייגות משרד הביטחון אישרה אתמול ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של ארדן. ההצעה החדשה אמורה לבטל חקיקה משנת 2013, אז החליטה הממשלה למנוע ממאבטחים לחזור הביתה עם נשק בשל מקרים רבים של רצח שבוצעו באמצעות אותו נשק.

יחזור עם הנשק הביתה? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יחזור עם הנשק הביתה?(צילום: מוטי קמחי)
 

חנה ז'ורנו, אחותו של עורך הדין נתן ז'ורנו שנרצח יחד עם בתו ימית על ידי מאבטח ב-2013, אמרה בשיחה עם ynet: "צר לי עמוקות שהשר לביטחון פנים החליט בקלות בלתי נסבלת מבחינה מחשבתית ותודעתית להתיר שוב בחוסר אחריות וללא חשיבה עמוקה את אותו אקדח המונח על השולחן. בתקופת השר הקודם יצחק אהרונוביץ' שמעו בוועדות הפנים את כל הנימוקים למה אסור שאותם מאבטחים ילכו אחרי עבודתם עם הנשק לביתם. סטטיסטית הוכח שמאז אותה חקיקה אחוזי הרצח במשפחה ירדו".

 

ז'ורנו הוסיפה ונתנה דוגמאות: "אדם מבוגר שרב עם שכנו ומשליך עליו כסא יהיה עלול לירות בו. או גבר שאישתו זורקת לו מילה שלא במקום והוא עייף ומוטרד ובדקה ללא מחשבה עלול לירות בה. יש כל כך הרבה דוגמאות. אותי אישית זה מפחיד, הייתי מייעצת לארדן להרחיב את התקנים במשרדו ולא להפוך כל אזרח במדינה ל'שוטר'. שייקח שומרים ומאבטחים וסיירים שיתחילו להתנהל כמו משטרה אמיתית. בכל מקום בעולם מדברים על כך שיש לאסוף כלי נשק, כולל נתניהו שמדבר על המגזר הערבי, מי מבטיח לו שיהודי פחות חם מזג?".

 

לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, הוסיפה ואמרה: "אפילו לגבי המחבל שטרם נתפס, נאמר שהוא לקח את הנשק מכספת של אביו שמחזיק נשק ברישיון. אנחנו לא רוצים להתקרב לארצות הברית. נכון שהיו רציחות גם בנשק קר, אבל אין ספק שנשק חם מסוכן מאד אם הוא נגיש. זו החלטה מסוכנת, אסון שמחכה לקרות".

שוטר חמוש ברמת אביב, היום. עוד נשק יגביר את תחושת הביטחון? (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שוטר חמוש ברמת אביב, היום. עוד נשק יגביר את תחושת הביטחון?(צילום: עידו ארז)
 

זאב פרקל ששכל את אשתו ויויאן שנרצחה על ידי מאבטח ב-1992 אמר: "לי אין בעיה שבעל תפקיד ביטחוני ייקח נשק מחוץ לשעות העבודה, הבעיה מתחילה כשנותנים כלי נשק קטלני לאנשים מעורערים בנפשם, ואז זה אסון שמחכה לקרות".

 

רומן ליטרובניק, בן 39 שהוריו וסבתו נרצחו באפריל 2008 על ידי דניאל דבויקין באמצעות הנשק שקיבל מעבודתו, אמר: "משמעות ההצעה היא פשוט לשחרר רוצחים פוטנציאלים לרחובות. זה כמו לתת נשק לבנאדם ולומר תירה בזמנך החופשי. לזרוק את ההוראה לפח זה לא רק פשע אלא חלם, בתור נפגע אני רואה את זה כבגידה של המדינה. אם יהיו מקרי רצח באמצעות נשק אבטחה הדם יהיה על ידי המדינה. אני מצפה שהרשויות יתגברו את כוחות הביטחון המיומנים".

 

הוא הוסיף ואמר: "אני מבין שאנחנו תחת מתקפת טרור ושעל פניו נשיאת נשק של אזרחים יכולה לסייע, אבל זו רק אשליה שתביא לקורבנות נוספים. זה נראה כמו ניסיון של הממשלה להעביר את האחריות להגן על האזרחים מהממשלה לאזרחים. אישור לשאת בנשק לאזרחים לא מיומנים זה כמו פצצה מתקתקת".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
השר לביטחון פנים גלעד ארדן(צילום: עמית שאבי)
 

טלי ניר, סמנכ"לית האגודה לזכויות האזרח שחברה בקואליציית "האקדח על שולחן המטבח", הביעה אף היא התנגדות למהלך, ואמרה: "אנחנו לא יודעות אם עוד נשק ברחובות יסייע למצב הביטחוני, אך אפשר לומר בוודאות שהוא יגרום לאובדן חיים מיותר".

 

הצעת החוק של ארדן קובעת כי הרשויות המוסמכות, המשטרה והאגף לרישוי כלי ירייה, יוכלו לקבוע לתקופה מוגבלת הוראה כך שמאבטחים יוכלו לשאת נשק גם "שלא במקום או בפרק הזמן שבהם מתבצעת השמירה", וזאת מטעמים של, "שמירה על שלום הציבור וביטחונו".

 

בכך מבקשת ההצעה לבטל הנחייה של השר לביטחון פנים הקודם יצחק אהרונוביץ' לפיה יחויבו המאבטחים להפקיד את הנשק שבידיהם במקום העבודה. הנחייתו של אהרונוביץ', שהתקבלה ביולי 2013, הגיעה לאחר שנים של לחץ ציבורי בעקבות ריבוי מעשי רצח של נשים באמצעות כלי נשק הוחזקו ברישיון על ידי מאבטחים. הצעת החוק מצטרפת ליוזמות נוספות של השר לביטחון הפנים ארדן להקלה על מתן היתרים לנשיאת נשק לאור המצב הביטחוני.

 

תיקון שנערך בחוק כלי ירייה בשנת 2008 קבע שרישיון לנשיאת נשק שהוענק לצורך עבודה באבטחה יוגבל לאזור המאובטח, כי הנשק יופקד במקום העבודה אחרי שעות המשמרת ורק במקרים מיוחדים יינתן היתר לנשיאתו מחוץ למשמרת. במשך שנים ארוכות לא נאכף הסעיף וחברות האבטחה הנפיקו באופן שגרתי היתרים לנשיאת הנשק, בין היתר כדי להימנע מעלויות החזקת ואחסנת הנשק לאחר שעות המשמרת של המאבטחים.

 

 

הנחייתו של אהרונוביץ', אשר קבעה כי מאבטחים לא יוכלו לשאת נשק שלא במסגרת עבודתם וייאלצו להפקידו בבית העסק, נכנסה לתקופה בספטמבר 2013 ובעקבותיה החלו חברות האבטחה להצטייד בכספות ומאבטחים החלו להפקיד את נשקם במקום העבודה. עם זאת, כבר בנובמבר 2014 בעקבות הידרדרות במצב הביטחוני ופיגוע שאירע בירושלים פרסם המשרד לביטחון הפנים הוראת שעה, אשר התירה למאבטחים לשאת את הנשק לביתם.

 

במשרד לביטחון הפנים אמרו אז כי מדובר בהוראה זמנית לאור המצב הביטחוני. אולם מאז ההוראה חודשה מספר פעמים וכעת, כאמור מבקש השר לביטחון פנים להפכה לחקיקה קבועה. ארגונים חברתיים המתנגדים לשינוי החקיקה ציינו כי בעשור שלפי שינוי התקנות נרצחו 33 בני אדם באמצעות נשק של מאבטחים מחוץ לשעות העבודה. רוב הקורבנות היו בנות משפחה של המאבטחים. בשנתיים מאז תיקון התקנה לא נרצח איש בידי נשק של מאבטחים.

 

מלשכת השר לביטחון הפנים נמסר כי "מדיניות השר בנושא כלי ירייה מותאמת למצב הביטחוני הנוכחי ונקבעה לאחר התייעצויות רבות עם כלל גורמי מקצוע ובהמלצת המשטרה. להערכת אנשי המקצוע, השארת הנשק אצל מאבטחים לאחר שעות עבודתם בתקופה הנוכחית תסייע להגברת הביטחון ברחובות ולמתן מענה בעת אירוע טרור".

 

עוד נמסר: "החל מחודש פברואר 2015 מחוייבים כלל המאבטחים בבדיקת ״כשירות נפשית״ על-ידי פסיכולוג מומחה. מאבטח שאינו עובר בדיקה זאת לא יוכל לשמש בתפקיד. ההחוק החדש אינו מאפשר באופן גורף לכל המאבטחים להמשיך ולשאת נשק אלא נותן סמכות לאפשר באופן מוגבל בזמן ובמקום". עוד הדגיישו כי "רק בגל הטרור בירושלים היו כבר 8 מקרים שנוטרלו מחבלים בידי אזרחים שנשאו נשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
אילוסטרציה
צילום: אבי רוקח
חנה ז'ורנו
מומלצים