שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איך מסייע זיהוי פלילי לחקירת הפיגוע? צפו
  מומחית DNA מסבירה כיצד איסוף ממצאים מהזירה מאפשר להצליב מידע על המחבל ולפענח את צעדיו - במטרה ללכוד אותו

   

  איך מסייע זיהוי פלילי לפענוח הפשע

  איך מסייע זיהוי פלילי לפענוח הפשע

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מאז הפיגוע שאירע בתל אביב מפעילים המשטרה ושב"כ אמצעים טכנולוגיים כדי להרכיב את פאזל החקירה, בניסיון להגיע לרוצח - המחבל. ד"ר נורית בובליל, מומחית DNA לשעבר במכון לרפואה משפטית, שפכה אור על הדרך שבה משלבת המשטרה את עבודת הזיהוי הפלילי בחקירה הכללית.

   

  "אנחנו משאירים סימנים סביבנו כל הזמן, מותירים DNA וטביעות אצבע. זה מדע שלם שבעצם מאפשר להתחיל להתחקות אחר הפושע. כך למשל, אם מצלמת אבטחה תיעדה אותו נוגע בחפץ מסוים - זה מקום שאפשר לדגום. אפשר ללמוד מכל מוצג בזירה".

   

  בובליל הסבירה כיצד העובדה שהמחבל כבר היה בכלא בישראל יכולה לסייע לדלות פרטים על אודותיו, וציינה כי כך למשל ניתן היה לקבוע שהוא זה שנסע במונית ורצח גם את הנהג בצפון העיר. "הזיהוי הפלילי יכול לקשור בין זירות, בין מקומות ובין אנשים. הוא יכול להעיד אם טביעת אצבע מסוימת כבר הופיעה בעוד מקומות, אם אותו כלי נשק כבר הופיע בזירה אחרת או באירוע אחר. הזיהוי הפלילי הוא מדע שמנסה לתקשר עם המציאות ולייצר תבנית שאפשר להבין".

   

  בובליל הציעה עוד: "אם הוא נמצא באיזו דירת מסתור ולא יוצא ממנה, כרגע הוא לא ישאיר סימנים בחוץ. אבל מתישהו מישהו יצטרך לספק לו עוד אספקה או שהוא יצטרך לצאת בעצמו. אם הוא לא יעבור מתחת לרדאר של אף אחד, יהיו שם מלא סימנים, טביעות אצבעות, טביעות נעליים, DNA שלו, שיער. אבל אנחנו לא יודעים איפה זה אז זה לא יעזור. משמע: השילוב שבאמת יצליח לקדם את החקירה הוא המקום שבו יש נתונים וגם שאפשר לגלות אותם".

   

  בובליל הזהירה מפני "ציפייה לא ריאלית שמעלה שאלות - למה זה לא נתפר תוך יום? צריך סבלנות, יש הרבה מאוד מורכבות בתוך זירות כאלה. תמיד מדובר בשילוב של חקירה וזיהוי פלילי גם יחד". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים