שתף קטע נבחר

נתניהו נגד עצמו: הפריימריז בליכוד יבוטלו?

תם המועד להגשת מועמדות לראשות הליכוד, ורה"מ נשאר מועמד בודד. אלא שביטול הפריימריז עלול לעורר בעיה משפטית לפני הבחירות הכלליות

 

לבד בצמרת. בנימין נתניהו (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
לבד בצמרת. בנימין נתניהו(צילום: משה מילנר, לע"מ)

רץ נגד עצמו: ב-12:00 בצהריים (א') הסתיים המועד שבו ניתן להגיש מועמדות לראשות הליכוד, וחרף מאמצים רבים מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא נמצא מי שיתמודד מולו ב-23 בפברואר. כעת תובעים בכירים בליכוד לבטל את קיום הפריימריז המיותרים כדי למנוע בזבוז כסף, ולכן נבדקים חלופות ומנגנוני הצבעה אחרים.

 

החשש המרכזי בליכוד הוא שאם לא יתקיימו פריימריז, תיווצר בעיה משפטית לקראת הבחירות הכלליות: כל מועמד בולט יוכל לעתור ולבקש לקיים הצבעה לראשות המפלגה משום שהליך כזה לא התקיים.

 

מעבר לבעיה המשפטית אומרים בליכוד שיש לקחת בחשבון גם את עניין מראית העין, מאחר שהתמודדות נתניהו כמועמד יחיד היא בעייתית. ראש הממשלה התגאה לא פעם בהליכים הדמוקרטיים בליכוד, בניגוד למפלגות אחרות שרשימותיהן מנוהלות על ידי היו"ר. כעת ההליך הדמוקרטי שנתניהו מתגאה בו כל כך - עשוי לפסוח דווקא על התפקיד שלו.

 

במקביל, כאמור, שרים בכירים בליכוד העבירו בשבוע האחרון מסרים שלפיהם מיותר לקיים בחירות שכאלה - שעלותן מוערכת בכארבעה מיליון שקל בשעה שהתוצאות ידועות מראש.

 

כדי לפתור את הפלונטר בוחנים בסביבת נתניהו כמה אופציות. אחת מהן היא לא לקיים בכלל את הבחירות, אולם זאת בתנאי שמבחינה משפטית המהלך יאפשר לנתניהו לעמוד בראש התנועה בבחירות הכלליות הבאות. השנייה היא לקיים מעין הצבעת תמיכה שבמסגרתה המתפקדים יוכלו להצביע נתניהו או לשים פתק אחר ולהימנע מלתמוך בו.

 

בסוף דצמבר אישרו חברי מרכז הליכוד ברוב של 65% את הצעתו של נתניהו להקדים את הפריימריז לראשות התנועה ל-23 בפברואר. ההקדמה צפויה לבסס את מעמדו של נתניהו כראש הליכוד לשנים ארוכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים