שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האזינו: שולי רנד שר מאיר אריאל

  שולי רנד מוציא את "מים מתוקים", גרסה משלו לשירו של מאיר אריאל ז"ל, מתוך מחזמר שיקדיש למיטב יצירותיו. אז מה בין סמל החילוניות הקיבוצניקית לבעל התשובה? מסתבר שלא מעט: "הושפעתי מאוד מהמוזיקה שלו", הוא מסביר, "כל אחד יכול למצוא את חלקו בחידה ששמה מאיר אריאל". האזינו

  לא מעט גבות הורמו בספטמבר האחרון במהלך פסטיבל "מקודשת" בירושלים, נוכח המופע של שולי רנד "ת'מבינתי". רנד, אדם שדתו מהווה מרכיב מגדיר באישיותו, עלה לבמה עם יצירותיו של מאיר אריאל ז"ל, ושזר אותן לכדי מחזמר קברטי. מתוכו יוצא היום (ד') שיר ראשון, "מים מתוקים" שמו, האזינו לו כאן.

   

  באופן כמעט מפתיע, מצליח רנד למקם בחוכמה את צליליו ומילותיו של מי שנחשב לסמל לישראליות החילונית בתוך עלילה המתרחשת בשכונת גאולה החרדית. מי חושב שמדובר בדיסוננס בלתי אפשרי - כנראה יצטרך לצפות ולהאין כדי להבין. כעת, אחרי הצלחת המופע ההוא, מעלים רנד וחבריו ליצירה - הם ניצן זעירא, האחים אסף ואייל תלמודי ואיתן בלום - גרסה משודרגת ועבה יותר של המופע, שוודאי תשנה עבור אנשים מסוימים את האופן בו תפסו את אריאל ז"ל.

   

  "כל החידה הזו שקוראים לה מאיר אריאל, כל אחד יכול למצוא בה את החלק שלו", מסביר רנד. "מאיר היה גם הקיבוצניק החילוני, אבל גם היהודי הדתי יכול למצוא בו את החלקים שלו. זה כל העניין שלו - שאתה לא יכול להגדיר אותו. כל אחד רוצה לנכס אותו לעצמו, וגם אני לוקח איזשהו חלק. אני מתכתב עם השירים האלה המון שנים, עוד מלפני שחזרתי בתשובה". 

   

  בין דיוויד בואי למאיר אריאל ז"ל. שולי רנד (צילום: דן אהרוני) (צילום: דן אהרוני)
  בין דיוויד בואי למאיר אריאל ז"ל. שולי רנד(צילום: דן אהרוני)

  מה היו היחסים ביניכם?

   

  "קודם כל המוזיקה שלו, יותר נכון הטקסטים שלו, הילכו עלי קסם תמיד. מאוד הושפעתי מהמוזיקה שלו וזכיתי להכיר אותו, להתיידד איתו, ללמוד איתו תורה. היה איזשהו שיעור תורה שהוא היה עושה בכל יום רביעי, היתה לו מן חבורה כזו, וזכיתי גם לשבת וללמוד איתו. בוודאי שהיתה לו הכרה לא רק בקדוש ברוך הוא אלא גם בתורת ישראל. קצת הייתי מיודד עם מאיר. הייתי מדבר איתו ומתייעץ איתו הרבה.

   

  "אני יודע שהוא גם מאוד אהב תיאטרון. אני הרגשתי את זה דרך הכתיבה שלו, שהיא מאוד תאטרלית. זזה במימדים של זמן, הסתר, גילוי, סצנות. הוא היה מספר סיפורים עצום, הצליח לדחוס לתוך כמה דקות סיפור שלם. מאוד נמשכתי לחלק הזה של מספר הסיפורים שלו, שזה דבר שאני בכלל אוהב - מספרי סיפורים".

   

  וכך זה נראה על במה. המופע "ת'מבינתי"

   

  לא מעט אנשים הופתעו לגלות את הצד המאמין שלו. יואב קוטנר סיפר פעם איך נסע איתו להופעה וחזה בו אוחז בסידור ביד אחת ובשניה מגלגל ג'וינט, בעודו מדבר על אלתרמן.

   

  "הוא היה איש מורכב, כן. אבל אם תסתכל ביצירות שלו, גם במוקדמות וגם במאוחרות, תוכל ממש לראות את התפנית ביחס לזה וזה דבר לגיטימי. מאיר אריאל היה קיבוצניק ממשמרות. מראשוני הלגליזציה, אז הוא כמובן סימן גם את זה, אבל הוא גם היה מזכיר קיבוץ, הוא היה גם צנחן. יש מלא חתיכות מאיר".

   

  השיר שאתה מוציא היום הוא בעצם שיר אהבה. לא משהו שרגילים לקבל ממך.

   

  "זה שיר אהבה, אבל בקונטקסט של המחזה הוא יותר קשור למערכות רוחניות יותר, לא של אהבה לאישה. אני יכול למצוא בתוך השיר הזה תורה שלמה של רבי נחמן מברסלב, שזו דרך החיבור שלי למשל לשיר הזה. רבי נחמן מברסלב מדבר הרבה על הכיסופים. אומרים לבן האדם 'תמתין' ולא נותנים לו להגיע ישר, אפילו לרצונות של קדושה, וזה על מנת להגדיל את הנחשק. מבחינתי זה הסיפור שלי. אבל כל אחד יכול לקחת את זה לאיזה מאיר שהוא רוצה".

   

  כל אחד מנכס חלק אחר שלו. מאיר אריאל ()
  כל אחד מנכס חלק אחר שלו. מאיר אריאל

  כמה זמן אתה מתכוון לרוץ עם המחזמר?

   

  "נו באמת, כמה שהקדוש ברוך הוא יחשוב שצריך. כמה שיותר - יותר טוב".

   

  שולי רנד ישיק את המופע "ת'מבינתי" ב-2 בפברואר במועדון רידינג 3 בתל אביב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבישג שאר ישוב
  שולי רנד. קברט מפתיע למאיר אריאל
  צילום: אבישג שאר ישוב
  לאתר ההטבות
  מומלצים