שתף קטע נבחר

חרדים הפגינו נגד מעצר פעילים שהשמיצו חיילים חרדים

מעצרם של שלושה חרדים בחשד כי הובילו מסע השמצות נגד חיילים חרדים עורר מחאה ועשרות הפגינו מול בית משפט השלום בעיר. המשטרה עיכבה כמה מהם לחקירה

עשרות חרדים הפגינו הבוקר (ד') מחוץ לבית משפט השלום בירושלים, במחאה על מעצרם של שלושה מאנשיהם בחשד שהובילו את מסע ההשמצות נגד חיילים חרדים - המכונים "חרדקים" - ראשי תיבות לחרדים קלי דעת. המפגינים נשאו שלטים ועליהם הכיתובים "די לרדיפת הדת" וקראו לשחרר את העצורים. כמה מהם עוכבו לחקירה. בית המשפט האריך את מעצרם של החשודים בכמה ימים.

 

אתמול עצרה המשטרה שני גברים חרדים בבני ברק ואדם נוסף במודיעין עילית, במסגרת חקירה המתנהלת במחוז ירושלים נגד מסע ההסתה כלפי החיילים החרדים. העצורים חשודים בעבירות הגנת הפרטיות והעלבת עובד ציבור. זהותם אסורה לפרסום בשלב זה עד שיובאו בפני שופט. 

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מפגינים בירושלים במחאה על המעצר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפגינים בירושלים במחאה על המעצר(צילום: גיל יוחנן)
 

כמו כן, שני עצורים חשודים בפרסום כרזות שבהן מאוירים חיילים חרדים בדמות חזיר, וכן פשקווילים שהזהירו את הציבור מפני אותם חיילים חרדים שכונו "חרד"קים".

 

החשודים הדפיסו חוברות ובהן תמונות ופרטים אישיים של החיילים יוצאי המגזר החרדי, כתובות מגורים ומספרי טלפון, וצירפו מילות גנאי. החוברות הופצו במודעות רחוב (פשקווילים ועלונים) ובדואר אלקטרוני. בנוסף פתחו החשודים מרכזיה טלפונית המכונה "קו ההגנה" ואליה היו מתקשרים ושומעים את אחד החשודים אומר בקולו את הדברים שהופצו בחוברת, כולל ציון פרטי החיילים יוצאי המגזר החרדי.

 

את החקירה ניהלה יחידת ההונאה במחוז ירושלים בליווי פרקליטות המדינה, ובשיתוף להב 433. אתמול, בתום חקירה סמויה, ערכו שוטרים חיפושים בבתי החשודים במודיעין עלית ובבני ברק, ותפסו מסמכים ומחשבים, בהתאם לצווי בית משפט. 

 

לצד המשך הפרסומים הפוגעניים לאורך שנים, נרשמו כמה ניסיונות להיאבק בתופעה. לאחרונה פורסם כי קצין חרדי אף הגיש תלונה על הסתה במשטרה נגד העומדים מאחורי הקמפיין. רעייתו אמרה הבוקר בראיון ל-ynet כי היא "חוששת מפגיעה בי ובילדיי בעקבות המעצרים". 

 

החרדים הקיצונים חשפו בפרסומים את פרטיהם האישיים של "הציידים" - חיילי וקציני המדור לשילוב חרדים בצה"ל - בשמותיהם המלאים, תמונותיהם, מספרי הזהות והטלפון, כתובות המגורים והחוגים הדתיים שמהם באו - ואפילו את מצבם האישי. כמו כן צוין מה תפקידו של כל אחד מהם והפרופיל האישי שלו.

 

אחד הוגדר "שבבניק מצוי, מריר וחסר סיפוק", האחר "צעיר קל דעת" שנמשך לעיסוק ב"סחר בנשמות", ויש שהוא "ממשפחת גדולים, מהגרועים", אשר "שנאתו לתלמידי חכמים מעבירה אותו על דעתו". מגייס נוסף מתואר "פרחח צעיר" המחפש את עצמו ב"מערך המיסיון הצבאי", ועוד אחד הוא "נהנתן ומדורדר רוחנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה בירושלים מחוץ לבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים