שתף קטע נבחר

אל-ג'זירה אמריקה שהשמיצה את ישראל נסגרת

הערוץ האמריקני של הרשת הקטארית עלה לאוויר רק לפני שנתיים וחצי. אתמול הודיע: "אנחנו מסיימים את שידורינו מסיבות כלכליות ובגלל האווירה התקשורתית". עובדת לשעבר של הערוץ תבעה אותו וטענה כי הונחתה להטות את הסיקור נגד ישראל

חדר הבקרה ב"אל-ג'זירה אמריקה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חדר הבקרה ב"אל-ג'זירה אמריקה"(צילום: AFP)

רשת "אל-ג'זירה" הקטארית הודיעה אתמול בערב (יום ד') כי היא סוגרת את הערוץ המיוחד שלה בארה"ב, "אל-ג'זירה אמריקה", שנתיים וחצי בלבד אחרי השקתו. "אל-ג'זירה" הודיעה שהערוץ יסיים את שידוריו ב-30 באפריל בגלל "המרחב הכלכלי והאווירה התקשורתית".

 

ערוץ "אל-ג'זירה אמריקה" הושק באוגוסט 2013, לכאורה בכוונה להציג "סיקור רציני" של חדשות. אף שהערוץ זכה בכמה פרסים, לא רבים צפו בו. הערוץ גם הואשם באנטישמיות ובהתהלות סקסיסטית.

ההתרגשות בימים הראשונים. אולפני "אל-ג'זירה אמריקה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההתרגשות בימים הראשונים. אולפני "אל-ג'זירה אמריקה"(צילום: AFP)

רק במאי אשתקד מונה מנכ"ל חדש "לאל-ג'זירה אמריקה", אחרי שבכירים בערוץ עזבו אותו בעקבות תלונות על אופי התנהלותה של הרשת. שני עובדים לשעבר של הרשת אף תבעו אותה. אחת מהם, ראש יחידת הסרטים הדוקומנטריים לשעבר ב"אל-ג'זירה אמריקה" שאנון היי-בסאליק, טענה בתביעה נגד הרשת כי היא ועובדים אחרים קיבלו הנחיות להטות את הסיקור נגד לא-ערבים, ובמיוחד נגד ישראל, וכן נגד נשים. היא סיפרה בין השאר כי נאמר לה על-ידי הרשת בזמן מבצע "צוק איתן", שהמטרה היא להציג את ישראל כנבל ולהדגיש בסיקורים את נקודת המבט הערבית והמוסלמית.

חדר החדשות בערוץ הקטארי-אמריקני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חדר החדשות בערוץ הקטארי-אמריקני(צילום: AFP)

ערוץ "אל-ג'זירה אמריקה" משדר מאולפנים ליד מדיסון סקוור גרדן שבניו-יורק. עם הקמתו הפעיל הערוץ משרדים ב-11 הערים הגדולות בארה"ב, והייתה לו פריסה ב-70 מדינות בעולם.

 

במשך שנים ניסתה רשת "אל-ג'זירה" לחדור לארה"ב בעזרת הערוץ הבינלאומי שלה באנגלית Al-Jazeera English, אבל לא הצליחה להתברג אל תוך רשימת ערוצי הכבלים והלוויין הקיימים בארה"ב בשל התנגדות המפיצים והמפרסמים לרשת הערבית. לכן יזמו הקטארים מהלך יקר של רכישת ערוץ כבלים קיים כושל, וכך נכנסו בדלת האחורית לבתיהם של האמריקנים.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הקטארים שילמו בינואר 2013 חצי מיליארד דולר ורכשו את ערוץ קארנט טי.וי של סגן הנשיא לשעבר אל גור ושותפים אחרים.

קטאר קנתה את קארנט טי.וי לא בגלל הרייטינג שלו (שהיה נמוך), אלא בגלל העובדה הפשוטה שהערוץ הזה כבר נמצא אז בשלט של האמריקנים. כך זכתה "אל-ג'זירה" על הנייר בגישה ל-48 מיליון בתי אב בארה"ב. היא גייסה למשימת השידורים כמה פנים שהיו כבר מוכרות לצופים האמריקנים כמו ג'ון סיגנטלר שהיה מגיש חדשות ב-NBC וג'ואי צ'אן שהייתה כתבת חדשות של CBS.


פורסם לראשונה 13/01/2016 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האשמות באנטישמיות וסקסיזם. אל-ג'זירה אמריקה
צילום: AFP
מומלצים